Black Friday to czas największych wyprzedaży w ciągu całego roku. W niektórych sklepach obniżki mogą sięgać nawet 75%! Czym jest i kiedy wypada Czarny Piątek? Skąd jego nazwa? Czym różni się Black Friday od Cyber Monday? Jakimi promocjami z okazji Czarnego Piątku kuszą nas centra handlowe i sklepy internetowe? Słowem – Black Friday - o co właściwie w tym wszystkim chodzi? Dowiedz się z naszego artykułu.

  

wyprzedaż na czarny piątek

  

Spis treści:

  

Kiedy wypada Czarny Piątek i ile trwa?

Black Friday (lub, jeśli ktoś woli używać polskiej nazwy – Czarny Piątek) to wielka jednodniowa promocja, która odbywa się w czwarty piątek każdego listopada, czyli tuż po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Wiele osób nazywa je największym świętem zakupów, ponieważ tylko w tym dniu niektóre sklepy generują nawet kilkanaście procent swojego rocznego dochodu.

  

Tegoroczny Czarny Piątek wypada 29 listopada. Część sklepów, chcąc skusić swoją ofertą jak największą liczbę klientów, przedłuża promocyjne szaleństwo, jakie wiąże się z Czarnym Piątkiem, aż do niedzieli.  Pozwala to dokonać zakupów wszystkim spóźnialskim oraz tym z nas, którzy nie lubią dokonywać zakupów w nadmiernym pośpiechu.

  

Czarny Piątek ma miejsce nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale też internetowych – z tej okazji także on-line możesz natknąć się na wiele ciekawych promocji i wyprzedaży.

  

Skąd nazwa „Black Friday”?

Historycy nie są zgodni, kiedy po raz pierwszy padła nazwa „Black Friday”. Teorii jest kilka. Jedna z nich mówi o tym, że nazwa „Czarny Piątek” ma swój początek w 1869 roku, kiedy to w wyniku interwencji władz w związku ze spekulacjami giełdowymi na amerykańskim rynku finansowym zaczęła lawinowo spadać cena złota.

  

Niektórzy twierdzą, że pierwszymi, którzy użyli terminu „Czarny Piątek”, byli… szefowie narzekający na swoich pracowników, którzy dzień po Święcie Dziękczynienia w 1951 roku zgłosili rekordową liczbę urlopów na żądanie – chcąc, podobnie jak ma to miejsce dzisiaj, skorzystać z poświątecznych ofert specjalnych i wyprzedaży.

  

Inni upatrują etymologii tego słowa w gigantycznych korkach, które dzień po Święcie Dziękczynienia opanowały ulice Filadelfii w latach 60-tych XX wieku.

  

Ostatnia – i najbardziej związana z kwestią wyprzedaży – koncepcja głosi, że początki Black Friday sięgają listopada 1981 roku. To właśnie wtedy bowiem właściciele amerykańskich sklepów po raz pierwszy od wielu miesięcy użyli czarnego, nie czerwonego długopisu, aby zaznaczy dzień, od którego ich firmy w końcu zaczęły przynosić zyski.

  

Black Friday w USA a Czarny Piątek w Polsce

Mimo że Black Friday jest ściśle amerykańską tradycją, od kilku lat staje się on globalnym wydarzeniem, rokrocznie przyciągającym na zakupy coraz większą liczbę osób polujących na atrakcyjne promocje i rozpoczynające się w wielu sklepach wyprzedaże.

  

Ciągle jednak trudno porównywać zakupowe szaleństwo, jakie ogarnia w tym dniu Amerykanów, z dopiero rosnącą świadomością Polaków na temat tego, czym jest Czarny Piątek.

  

Chcąc zrozumieć popularność, jaką Czarny Piątek cieszy się w Stanach Zjednoczonych, wystarczy obejrzeć relacje amerykańskich dzienników telewizyjnych – tłumy ludzi, koczujący pod ulubionymi sklepami już w czwartek wieczorem, zacięte walki o poszczególne produkty, bójki, poturbowani klienci – to już, niestety, niechlubna tradycja Black Friday za oceanem.

  

Czarny Piątek w Polsce odbywa się w znacznie spokojniejszej atmosferze, jednak i u nas zaobserwować można rosnące zainteresowanie listopadowymi wyprzedażami, o czym świadczy mnogość internetowych zapytań o to, czym jest i kiedy wypada Black Friday, które sklepy internetowe i stacjonarne biorą udział w tej akcji czy jakich promocji i przecen możemy spodziewać się z okazji Czarnego Piątku.

  

O ile amerykański Black Friday to już swoistego rodzaju święto narodowe (o którym coraz częściej postuluje się, aby był dniem ustawowo wolnym od pracy), o tyle w Polsce wyprzedażowy szał związany z Czarnym Piątkiem dopiero się rozkręca.

  

Podczas gdy w ubiegłym roku w weekend, w którym ma miejsce Black Friday, niemal co drugi Amerykanin skorzystał ze specjalnych promocji, wydając przy tym około 400 dolarów, w przypadku Polaków na zakupy wybrała się wówczas co 4. osoba, zostawiając w sklepowej kasie około 250 złotych.

  

Liczby te zmieniają się jednak bardzo dynamicznie i popularność Black Friday w Polsce sukcesywnie rośnie.

  

Black Friday a Cyber Monday

Część osób, która nie przepada za tłumami, jakie przetaczają się w tym dniu przez centra handlowe, jednak nadal chce skorzystać z promocji i przecen z okazji Black Friday, decyduje się poczekać do poniedziałku, kiedy miejsce ma Cyber Monday, który żartobliwie nazywany jest czasem „Czarnym Piątkiem w wersji on-line”. Dzień ten jest świętem wszystkich miłośników sklepów internetowych, którzy mogą skorzystać w tym dniu z niezwykle ciekawych promocji, a czasem również darmowej dostawy.

  

Cyber Monday to również świetna okazja na zrobienie świątecznych zakupów on-line w bardzo promocyjnych cenach. Zakupy w sklepach internetowych to przecież niezwykle łatwe i wygodne rozwiązanie. Z analiz firmy Deloitte wynika, że już prawie 40% budżetu przeznaczonego na zakupy świąteczne zostawiamy właśnie w sklepach internetowych. Nie bez przyczyny – w wielu sklepach internetowych można natrafić na naprawdę ciekawe przeceny z okazji Black Friday i Cyber Monday.

  

Czas na (niewielki) biznes, czyli Small Business Saturday

Specyficznym świętem związanym z Czarnym Piątkiem jest tak zwany Small Business Saturday, czyli sobota tuż po Black Friday, która dedykowana jest niewielkim przedsiębiorstwom i lokalnym sklepikom. Tego dnia Amerykanie mogą liczyć na wiele, równie atrakcyjnych promocji, co podczas Czarnego Piątku zarówno on-line, jak i w stacjonarnie. Inicjatywa ta nie jest jeszcze tak popularna w innych częściach świata, jak Czarny Piątek, jednak niektórzy przewidują, że i ten trend za jakiś czas przyjmie się w naszym kraju.

  

Czarny Piątek – lista sklepów z promocjami

Nie ma co ukrywać – odliczanie do tegorocznego Black Friday już się zaczęło. Kochamy wyprzedaże, dlatego dla wielu z nas 29 listopada będzie dniem, w którym szczególnie uważnie będziemy przyglądać się wyprzedażom oraz promocjom, jakie z okazji tego dnia przygotowały dla nas sklepy internetowe i stacjonarne.

  

Czarny Piątek w Polsce wiąże się przede wszystkim z wyprzedażami kosmetyków, akcesoriów do domu i ogrodu, książkami oraz elektroniką. Przeceny z okazji Black Friday sięgają nawet 75%, dlatego warto zapoznać się z listą sklepów stacjonarnych i internetowych szykujących dla klientów z tej okazji szczególnie atrakcyjne oferty. Kto wie, może wymarzony telewizor za parę tysięcy kupisz w wyprzedaży już za kilkaset złotych?

  

Jeśli szukasz nowego sprzętu elektronicznego lub AGD, zajrzyj wtedy na naszą stronę internetową bądź do jednego z naszych salonów – przygotowaliśmy na ten dzień mnóstwo topowych produktów w bardzo promocyjnych cenach.

  

zakupy na czarny piątek w promocji

    

Black Friday – festiwal konsumpcji

Black Friday to jedno z najbardziej popularnych świąt w roku – wyprzedaże sięgają kilkudziesięciu procent, klienci cieszą się możliwości upolowania wymarzonych produktów w promocyjnych cenach, a sprzedawcy i właściciele sklepów internetowych zacierają ręce, ponieważ, jak wspomniano wcześniej, Czarny Piątek potrafi generować nieraz kilkanaście procent z całego rocznego dochodu.

  

Promocje, wyprzedaże, przeceny – hasła te działają na nas jak magnes. Trudno się dziwić – któż z nas lubi przepłacać za zakupy? Czarny Piątek jest więc świetną okazją do kupienia interesujących nas produktów bez nadmiernego obciążenia naszego portfela.

  

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwolił Ci znaleźć odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące tego, czym jest Czarny Piątek, o co w nim chodzi, oraz na jakie oferty oraz przeceny zarówno off-jak i on-line możesz liczyć właśnie podczas tego święta.

  

Do zobaczenia 29 listopada!

 

 

promocje w neonet

Dodane: 2019-01-01