Nowoczesne urządzenia w naszych domach to przede wszystkim wygoda. Inteligentna lodówka sprawdzi, jakich produktów nam brakuje, a bezprzewodowy odkurzacz usunie zanieczyszczenia z podłogi za nas. Oprócz sprzętów, dzięki którym możemy mniej zajmować się domem i mieć więcej czasu dla siebie, warto rozważyć zakup akcesoriów, które pozwolą nam poczuć się bezpieczniej. Od lat królują wśród nich czujniki ruchu, kamery zewnętrzne, a od niedawna – również zaawansowane systemy do monitoringu domu.

  

Podpowiadamy, jak zabezpieczyć dom przed włamaniem, jak podłączyć czujnik ruchu i czy zestaw do monitoringu domu musi być drogi, aby był skuteczny.

bezpieczny dom

Podstawa bezpiecznego domu

Zanim zaopatrzysz dom w nowoczesne systemy czy urządzenia odpowiedzialne za zwiększenie bezpieczeństwa, zastanów się, jakie kroki możesz podjąć, nie inwestują zbyt wiele. Tak naprawdę nie istnieje jeden sprawdzony sposób na zabezpieczenie mieszkania czy domu – dopiero po połączeniu różnych rodzajów działań możesz być pewny, że Twój dom nie przyciąga już złodziei.

  

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem, nie inwestując wiele?

Kto z nas nie słyszał powiedzenia, że okazja czyni złodzieja. Okazuje się, że część włamań wcale nie jest spowodowana brakiem zaawansowanych zabezpieczeń w mieszkaniach, ale brakiem naszej czujności. Z kolei poczucie, że nie musimy obawiać się niebezpieczeństwa z zewnątrz, nie musi iść w parze z dużymi wydatkami. Co zrobić jeszcze przed zakupem czujników ruchu czy kamer?

  

1. Poznaj swoich sąsiadów. Czy mieszkasz w domu jednorodzinnym, czy w bloku – zawsze warto wiedzieć, kto mieszka tuż obok nas. Dobrzy sąsiedzi mogą sprawdzić, czy nic niepokojącego nie dzieje się w okolicy naszego domu, kiedy wyjedziemy, i zaalarmują nas, gdy zauważą coś niecodziennego.

  

2. Wyrób w sobie nawyk zamykania drzwi zaraz po wejściu do mieszkania. Policja alarmuje o tak zwanych „klamkowcach”, czyhających na nieuwagę mieszkańców. Kiedy włamywacze natkną się na niezamknięte na klucz drzwi, potrafią ukraść to, co w zasięgu ręki: klucze do samochodu, torebkę czy telefon.

  

3. Nie zostawiaj otwartych okien, kiedy wychodzisz z domu. Niestety, włamywacze potrafią być pomysłowi, więc ten punkt nie dotyczy jedynie mieszkańców domów jednorodzinnych i mieszkań usytuowanych na parterze.

  

4. Zachowaj czujność. Nie wpuszczaj na klatkę nieznanych osób czy pracowników roznoszących ulotki, a wchodząc do bloku, zawsze zamykaj za sobą drzwi.

  

Jak wybrać alarm do domu?

Alarm przeciwwłamaniowy, czyli system czujników ruchu, coraz częściej wybierają już nie tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych, ale również mieszkań. To jeden z najprostszych, a zarazem stosunkowo niedrogich sposobów na odstraszenie potencjalnych włamywaczy.

  

Aktywne i pasywne detektory ruchu

Detektory, czyli inaczej czujniki ruchu, dzielą się na dwie kategorie – pasywne i aktywne. Jak działa czujnik ruchu? Pasywny ma możliwość wykrywania zmian promieniowania cieplnego, a więc jest w stanie zauważyć ruch człowieka lub zwierzęcia i odróżnić go od promieniowania wysyłanego przez przedmiot.

  

W przypadku pasywnych detektorów ruchu warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą zaburzyć pracę urządzeń. Przede wszystkim czujnik nie może znajdować się w bliskiej odległości od grzejnika, kominka i innych źródeł ciepła. Bezpieczny dystans to 1,5 metra. Aby czujka działała bez zarzutu, nie umieszczaj jej też w pobliżu źródeł pary wodnej oraz zadbaj, by światło słoneczne nie padało bezpośrednio w jej soczewkę.

  

Aktywne czujki wykrywają fale elektromagnetyczne. Jak działa czujnik ruchu w tym przypadku? W skrócie: w sytuacji wyjściowej odbiornikami fal są przedmioty znajdujące się w zasięgu działania detektora. Człowiek (lub zwierzę), który pojawia się w tym obszarze, powoduje, że zmienia się częstotliwość odbitej fali, a detektor „wyłapuje” ruch.

  

Na co uważać w przypadku aktywnych czujek? Aby urządzenie działało zgodnie z założeniem, nie powinno być skierowane w stronę okna czy balkonu, by przez przypadek nie wychwycić ruchu spoza domu bądź mieszkania. Ważne jest też, by ustawić czujkę z dala od sprzętów elektronicznych, w tym drugiego czujnika w tym samym pomieszczeniu – detektory mogą wzajemnie zakłócać swoją pracę.

  

Czujniki ruchu – nasze propozycje

Somfy Syprotect 2401490

 

Wewnętrzny czujnik ruchu, przyjazny dla właścicieli zwierząt domowych. Detektor, po uprzedniej konfiguracji, może nie wykrywać zwierząt poniżej 25 kilogramów, przez co domownicy nie muszą obawiać się fałszywych alarmów, powodowanych przez wejście zwierzaka do pomieszczenia. To urządzenie dla tych, którzy chcą poczuć się bezpieczniej w domu, a jednocześnie obawiają się skomplikowanych instalacji.

  

Jak podłączyć czujnik ruchu? Wystarczy postawić urządzenie na meblu lub zamontować je na ścianie za pomocą dwustronnej, wytrzymałej taśmy klejącej. Somfy Syprotect łączy się z systemami Android 4.4, iOS i nowszymi wersjami. Aplikacja prowadzi użytkownika przez proces instalacji i wskazuje najlepsze miejsce na umiejscowienie czujnika. W razie wykrytego niebezpieczeństwa natychmiast otrzymasz powiadomienie o zdarzeniu na swój telefon.

  

FIBARO Door/Window Sensor

Innym rozwiązaniem na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w domu jest zakup czujnika otwarcia drzwi i okien. Urządzenie przymocowujemy do futryny, ale, jak się okazuje, nie dotyczy to wyłącznie drzwi wejściowych, okien na parterze czy bramy garażowej. Czujnik sprawdza się również jako strażnik szafki z narzędziami, domowej apteczki czy innych zamykanych przestrzeni, do których dostępu nie powinny mieć dzieci.

  

Sensor Fibaro działa we współpracy z aplikacją mobilną, dzięki czemu domownicy mogą na bieżąco śledzić stan wewnątrz mieszkania. Są informowani o każdej próbie wtargnięcia do mieszkania, ale nie tylko. Niektórych na pewno zaciekawi też funkcja monitorowania aktywności pupila. Czujnik można bowiem zamontować przy drzwiczkach dla zwierząt i dostawać powiadomienie o każdym wyjściu zwierzaka i jego powrocie do domu. Bezpieczeństwo podnosi też system powiadomień o niedomkniętych drzwiach lub oknach po wyjściu domowników lub przed ich pójściem spać.

  

System alarmowy czy czujniki ruchu?

System alarmowy to kolejny krok w zabezpieczaniu domu przed wizytami nieproszonych gości. Zestaw najczęściej składa się z czujników, sygnalizatora i zarządzającej nimi centrali. To do tej ostatniej trafiają informacje o otwieranych właśnie drzwiach i zamykanych oknach. Nowoczesne zestawy umożliwiają jednak wiele więcej: łączenie się ze Smart TV, kamerami czy odtwarzaczami multimedialnymi. Na rynku znajdziemy już urządzenia sterowane zarówno z poziomu Messengera i aplikacji w smartfonie, jak i głosowo, z wykorzystaniem systemów Apple Siri, Amazon Alexa i Google Assistant.

Czy to oznacza, że system alarmowy zapewni nam większe bezpieczeństwo niż kompatybilne z aplikacjami czujniki ruchu? Niekoniecznie. Nowoczesne detektory z powodzeniem radzą sobie ze swoimi zadaniami. W razie niebezpieczeństwa uruchamiają alarm, powiadamiają domowników, a także służby porządkowe. Z kolei systemy alarmowe skupiają większą liczbę urządzeń i przestają być kojarzone wyłącznie z funkcją antywłamaniową.

  

Na którą opcję postawić? Wszystko zależy od oczekiwań i potrzeb domowników. Dobrze dobrane czujniki ruchu zapewnią spokój w domu, a systemy – większą wygodę. Niezależnie od wyboru, pamiętajmy, że nawet najnowocześniejsze urządzenia nie zastąpią zwykłej ostrożności.

Dodane: 2019-02-25