Telewizor w domu nie stanowi już tylko źródła informacji, ale też potrafi zebrać całą rodzinę w jednym miejscu, będąc centrum rozrywki. Może stać się także niebanalnym elementem wystroju wnętrza, dlatego jego zakup bywa często bardzo ważną decyzją. Warto przy tym zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów i zastanowić się, czy postawimy na HD, Full HD, UHD czy może Smart TV?

 

Na samym początku ustalmy, jakie będzie przeznaczenie nowego telewizora. Czy chcemy go umieścić w salonie, kuchni czy może w pokoju dziecięcym? Ważne jest również określenie, czy będzie stał na podstawie czy może zostanie zamontowany na ścianie. Następnie możemy zdecydować się na jego rozmiar, zależnie od funkcji, jaką ma spełniać czy wyglądu wnętrza, w którym stanie.

 

Trzeba także pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od ekranu, co wpływa na właściwy odbiór obrazu. Poniższa tabelka pomoże dobrać przekątną odpowiednią do warunków w pokoju: 

 

 

W przypadku telewizorów Ultra HD (UHD) zaleca się kupno jeszcze większego telewizora, niż sugeruje tabelka. Telewizor przeznaczony do codziennego użytku wszystkich członków rodziny powinien być bowiem przede wszystkim duży. Umieszczony w salonie, z pewnością będzie stanowił doskonałe centrum rozrywki. Zakup odpowiedniego sprzętu pozwala wprowadzić do domu klimat kinowych sal.

 

HD, Full HD czy UHD?

Najważniejszym czynnikiem, decydującym o wrażeniach, które telewizor będzie nam zapewniał, jest na pewno jakość obrazu. Aby była jak najlepsza, należy sprawdzić rozdzielczość ekranu.

 

Co prawda rozdzielczość HD (1080 ×720 pikseli) jest dużo mniej popularna niż jeszcze kilka lat temu, ale wciąż satysfakcjonująco sprawdza się w modelach do maksymalnie 32 cali. Główną zaletą tych telewizorów jest ich niska cena, która wciąż bywa dominującym kryterium wyboru.

 

Od kilku lat standardem w zestawieniach najlepszych TV są te o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli), szczególnie wśród urządzeń z ekranami od 40” do 60”. Nawet decydując się na zakup tego nowocześniejszego modelu, wciąż możemy stać się posiadaczami wymarzonego TV za niewielkie pieniądze. Modele Full HD oferują coraz lepsze panele (w tym ekrany IPS), podświetlenia (Direct, Edge LED) czy dużo bardziej wydajne procesory. Obecnie są najbardziej upowszechnione, niemniej jednak powoli zastępuje je wyższy standard.

 

Telewizory Ultra HD gwarantują czterokrotnie wyższą rozdzielczość obrazu (3840 x 2160) niż Full HD. Są one nieco droższe, ale dzięki doskonałym parametrom i niesamowitym wrażeniom wizualnym, cieszą się coraz większą popularnością. Są one przyszłością telewizji, ponieważ coraz więcej serwisów VOD, jak np. Player, YouTube czy Netflix zaczyna oferować materiały w jakości 4K. 

 

SMART TV

Smart TV to przede wszystkim określenie inteligentnego telewizora, który posiada własny system operacyjny oraz możliwość dostarczania usług przez internet. Modele te przeważnie posiadają już wbudowane WiFi, a także oferują dostęp do przeglądarki internetowej, łączność z innymi urządzeniami jak tablet czy smartfon, a także ogromny wybór aplikacji z Netflixem na czele.

 

Aplikacje działają na podobnej zasadzie, co na smartfonie. Większość z nich jest uniwersalna i znajdziemy je na różnych telewizorach, bez względu na markę. Są nimi Facebook, wspomniany Netflix czy YouTube. Są również takie, które są zarezerwowane wyłącznie dla danych producentów, jak np. te testowane przez HBO GO czy Player. System operacyjny może się natomiast różnić. Z Androida korzystają Sony i Philips, z MyHomeScreen Panasonic, Tizen to Samsung, a LG posiada webOS. Działają jednak na zbliżonej zasadzie. Zapewniają nieograniczoną rozrywkę i nieocenioną wygodę z poziomu jednego odbiornika TV.

 

Liczba złącz i gniazd

Podczas zakupu telewizora warto również zwrócić uwagę na liczbę złącz i gniazd. Najważniejsze będą dla nas złącza HDMI, dzięki którym podepniemy do niego między innymi odtwarzacze DVD i Blu-Ray, konsole do gier, dekoder czy laptopa. Przydatne okażą się również USB, złącza Ethernet (LAN), CI (Common Interface) Euro czy wejście słuchawkowe.

 

 

Dźwięk

Dźwięk jest najważniejszym aspektem przy zakupie telewizora, tuż po jakości obrazu. W połączeniu z nim, skutecznie przenosi nas do świata na ekranie. Tutaj warto zwrócić uwagę na moc głośników w wybranym modelu TV. Zwykle są one zbyt słabe ze względu na konieczność zmieszczenia ich w cienkiej obudowie i dla uzyskania jeszcze lepszego efektu potrzebują wzmocnienia. Tu idealnie sprawdzi się soundbar lub zestaw kina domowego. Soundbar świetnie wygląda, zajmuje mniej miejsca i jest tańszym rozwiązaniem, w większości przypadków niemal dorównującym kinom domowym. Nie ma też kabli, przez co o wiele łatwiej zadbać o estetykę wnętrza, w którym go położymy. Najtańsze soundbary to wydatek ok. 350 zł, za te najlepsze i najnowocześniejsze zapłacimy nawet do 6500 zł. Kino domowe natomiast stanowi elegancki i nowoczesny dodatek do wystroju wnętrza, zapewnia najlepsze wrażenia dźwiękowe, ale wymaga też sporo przestrzeni i jest nieco droższym rozwiązaniem – ceny wahają się od 600 zł do nawet 30 000 zł.

 

Zakrzywiony ekran

Producenci telewizorów dla fanów nowoczesnego designu i realistycznych wrażeń zaprojektowali specjalny, zakrzywiony ekran. Jego głównym zadaniem jest poszerzenie pola widzenia, dzięki czemu ekran wydaje się szerszy, niż w płaskim wyświetlaczu. Taki ekran to także większy kontrast i głębia. 

 

Telewizory z zakrzywionym ekranem, ze względu na specyficzną budowę, potrzebują więcej miejsca. Trudniej powiesić je na ścianie, poza tym lepiej wyglądają, kiedy stoją. Dodatkowo, wciąż są one dosyć kosztowne, a więc nie każdy fan nowych technologii się na nie zdecyduje.

 

 

HDR, DLNA – zatrzęsienie dodatkowych funkcji

Do najważniejszych funkcji dodatkowych należy HDR, na który od tego roku stawiają wszyscy miłośnicy nowych technologii. Podnosi on realizm oglądanego obrazu, co przekłada się na lepsze doznania. W połączeniu z rozdzielczością 4K oraz szeroką paletą barw, zapewnia o wiele wyższą jakość obrazu.

 

Wiele osób zwraca również uwagę na klasę energetyczną. Dzięki niej dbają o środowisko i mogą w dłuższej perspektywie zaoszczędzić na rachunkach.

 

W niektórych przypadkach przydatne mogą się okazać także standardy rozpowszechniania mediów, jak DLNA czy tuner dvb-s/s2.

 

Niektóre osoby mogą być natomiast zainteresowane Miracast, czyli technologią wykorzystującą połączenie Wi-Fi do przesyłania obrazu z urządzeń mobilnych. Kinomani docenią funkcję USB movie, dzięki której można oglądać również zdjęcia, zrobione chociażby podczas wakacyjnych wojaży.

 

Twój wybór

Najważniejsze przy kupnie telewizora jest jego odpowiednie dostosowanie do naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli wciąż zastanawiamy się nad wyborem modelu, zawsze można poprosić o poradę znajomych czy rodzinę, którzy taki sprzęt już nabyli. Warto również przejrzeć informacje czy artykuły w Internecie, w których często wypowiadają się specjaliści w danej dziedzinie lub doświadczeni sprzedawcy. 

 

Dodane: 2016-10-24