Domowa depilacja laserowa należy do jednych z najbardziej znanych sposobów na pozbycie się nadmiernego owłosienia. Na jej temat narosło jednak wiele mitów, które sprawiają, że część z nas ma pewne obawy na myśl o tego rodzaju metodzie usuwania niechcianych włosków. Niesłusznie! Domowy „laser” to jeden z najbardziej skutecznych i trwałych rodzajów depilacji. Co warto o nim wiedzieć?

  

Kobiece nogi

Depilacja laserowa – w czyim przypadku sprawdzi się najlepiej?

Maszynki, depilatory elektryczne, pasty cukrowe, woski czy specjalne kremy rozpuszczające owłosienie – większość z nas miała okazję wypróbować choć raz każdą z tych metod depilacji. Niektóre z nich, jak na przykład wosk, są bardzo bolesne. Inne, jak najpopularniejsze wśród Polek „jednorazówki”, pozwalają zaś cieszyć się gładką skórą jedynie przez kilka dni. Jeszcze inne z mogą powodować podrażnienia lub uczulenia. Domowa depilacja laserowa jest rozwiązaniem, które eliminuje wszystkie z tych problemów. Bezpieczna, bezbolesna, a przy tym niezwykle skuteczna  – w przypadku części osób potrafi ona trwale usunąć owłosienie już po kilku zabiegach! Niestety, zabieg ten nie jest dla każdego. Jakie są przeciwskazania dla depilacji laserowej – zarówno tej w gabinecie kosmetycznym, jak i w zaciszu swojego domu?

  

Depilacja laserowa jest świetnym rozwiązaniem dla osób posiadających jasną karnację i ciemne grube włoski. Posiadaczki oliwkowej lub lekko śniadej skóry również mogą skorzystać z tego rodzaju zabiegu, jednak efekty będą mniej spektakularne. Depilacja laserowa nie sprawdzi się jednak w przypadku osób, które mogą pochwalić się bardzo ciemną karnacją lub siwymi, białymi czy rudymi włosami - tego rodzaju zabiegi mogą się dla nich skończyć rozległymi oparzeniami i uszkodzeniami skóry.

  

Bezwzględnymi przeciwskazaniami dla depilacji laserowej są również wszelkiego rodzaju nowotwory, bielactwo, łuszczyca, duża ilość znamion oraz występowanie tatuaży w miejscach, gdzie chcemy usunąć owłosienie. Zabieg ten nie jest zalecany również przyszłym mamom i osobom, które niedawno odwiedziły solarium lub gabinet medycyny estetycznej – panie, które jakiś czas temu poddały się peelingom chemicznym lub ostrzykiwaniu kwasami, powinny poczekać minimum 6 tygodni, zanim zdecydują się na laserowe usunięcie owłosienia.

  

Depilacja laserowa w domu a depilacja laserowa w salonie kosmetycznym

Jednym z najczęstszych mitów dotyczących domowej depilacji laserowej jest przekonanie, że włoski usuwane są za pomocą lasera. Nazwa może być nieco myląca, bowiem urządzenia te w rzeczywistości nie emitują wiązek laserowych, a specjalne światło, które pod wpływem ciepła łączy się z melaniną (czyli pigmentem odpowiedzialnym za barwę naszej skóry czy włosów), niszcząc cebulki włosowe. Dochodzi wtedy do zjawiska fototermolizy, czyli niszczenia za pomocą wysokiej temperatury rosnącej części włosa.

  

Urządzenia laserowe, jakie można spotkać w gabinetach kosmetycznych, mają większą moc oraz powierzchnię działania niż domowe depilatory świetlne, dlatego przyjmuje się, że jeden zabieg HPL (czyli depilacji laserowej właśnie) opowiada trzem zabiegom domowej depilacji świetlnej, nazywanej czasem również IPL – od angielskiego intense pulsed light. Obie metody pozwalają na trwałe usunięcie niechcianego owłosienia, jednak wymaga to pewnej cierpliwości. Każdą z depilacji, ze względu na fakt, że włosy znajdują się w różnej fazie wzrostu, trzeba potarzać w odstępie przynajmniej 4 tygodni kilka lub kilkanaście razy. Nawet jeśli po jakimś czasie na naszym ciele pojawią się tu i ówdzie włoski, będą one znacznie mniej widoczne i delikatniejsze niż dotąd.

  

Plusy i minusy domowych depilatorów laserowych

Gładkie nogi

Domowa depilacja laserowa to wyjątkowo łatwy i skuteczny sposób usunięcia zbędnego owłosienia. Z każdym zabiegiem włosy odrastają coraz słabsze, aby któregoś dnia pozwolić nam cieszyć się aksamitnie gładką skórą już na zawsze. Pozwala to zaoszczędzić nie tylko czas, ale także pieniądze. Choć koszt tego rodzaju urządzenia zaczyna się od kilkuset złotych, inwestycja ta zwróci się bardzo szybko – zwłaszcza jeśli zdecydujemy się kupić je na spółkę z córką czy najlepszymi przyjaciółkami. Uciążliwe dokupowanie brakujących maszynek czy pianek poprawiających komfort depilacji przestanie być już naszym problemem.

  

Tym, co wypada na niekorzyść domowych depilatorów laserowych w porównaniu z depilatorami profesjonalnymi, jest wspomniany już fakt, że zabieg ten wymaga od nas nieco większej systematyczności – zdecydowanie niższy koszt takiego zabiegu w porównaniu z wizytą w salonie kosmetycznym sprawia jednak, że ostateczny bilans okazuje się korzystniejszy dla depilacji domowej.

  

Jaki depilator laserowy wybrać?

Wybierając depilator laserowy, nie warto decydować się na zakup najtańszego modelu. W ofercie producentów ze średniej półki cenowej można znaleźć wiele niezwykle funkcjonalnych i zaawansowanych propozycji. Na jakie parametry zwrócić uwagę, kupując depilator laserowy?

  

Renoma producenta

W przypadku depilatorów laserowych warto zdecydować się na zakup urządzenia od sprawdzonego producenta. Philips, Babyliss, Braun czy Remington – to jedne z marek gwarantujących skuteczność i bezpieczeństwo działania

  

Powierzchnia emitowania światła

Im większa powierzchnia działania urządzenia, tym więcej włosków jednocześnie będzie poddanych depilacji świetlnej.

  

Nakładki

Pozwolą Ci one dopasować powierzchnie i kształt urządzenia do depilowanej części ciała. Innego rodzaju nakładka będzie przecież potrzebna do depilacji łydek, inna – do usunięcia owłosienia z części intymnych czy delikatnych pach. Wybierając swój depilator, sprawdź, jakiego rodzaju nakładki oferuje dany producent.

  

Moc i liczba emitowanych impulsów

Im większa moc działania, tym szybciej i skuteczniej usuniesz nawet najgrubsze włoski. Pamiętaj, żeby zawsze dopasowywać moc do swoich indywidualnych potrzeb.

  

Sposób regulacji mocy

Niektóre modele wyposażone są w czujnik automatycznego dopasowywania mocy urządzenia do rodzaju skóry – tego typu depilatory będą najdroższe, jednak zdecydowanie najbezpieczniejsze dla naszego zdrowia. Jeśli zdecydujesz się na zakup urządzenia, w którym będziesz musiała samodzielnie regulować jego moc, przed rozpoczęciem depilacji zrób test, który sprawdzi, jaka moc i liczba emitowanych impulsów będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza – sygnałem świadczącym o tym, że moc, jaką zastosowałaś, jest nieco za duża, będzie delikatne pieczenie.

  

Zasilanie

Najlepszym rozwiązaniem będą urządzenia zasilane zarówno akumulatorowo, jak i sieciowo. Pozwoli Ci to cieszyć się depilacją w dowolnym miejscu w domu bez obawy o nagłe wyładowanie się baterii.

  

Funkcjonalność urządzenia

Wygoda i design urządzenia ma niezwykle istotny wpływ na komfort użytkowania depilatora. Ergonomiczna rączka, poręczny kształt, antypoślizgowy materiał  to absolutny must have każdego depilatora.

  

Jak przygotować się do depilacji laserowej?

Przygotowania do depilacji laserowej należy rozpocząć już 4 tygodnie wcześniej, rezygnując z opalania się na słońcu lub w solarium oraz ze stosowania (za zgodą lekarza) leków na bazie witaminy A, sterydów i tetracyklin. Warto odstawić na jakiś czas herbatki zawierające dziurawiec i nagietek, ponieważ uwrażliwiają one skórę na działanie promieni słonecznych. Kilka tygodni przed zabiegiem zakazane jest również stosowanie peelingów, ponieważ osłabiona skóra może znacznie łatwiej ulec oparzeniom.

  

Parę dni przed depilacją warto zadbać o solidne nawilżenie skóry oraz usunąć za pomocą maszynki owłosienie w tych miejscach, z których chcemy się ich trwale pozbyć – aby depilacja okazała się skuteczna, włoski muszą mieć długość około 5 mm.

  

Tuż przed zabiegiem starannie umyj oraz odtłuść daną partię skóry, najlepiej za pomocą pozbawionego alkoholu tonikiem. Weź głęboki oddech i… po paru minutach od rozpoczęcia depilacji ciesz się gładką skórą :-)

  

Czy depilacja laserowa boli? 

Wiele pań, które pierwszą depilację laserową mają dopiero przed sobą, zastanawia się, czy domowa depilacja laserowa boli. Tak, jak napisaliśmy wcześniej, zabieg ten jest całkowicie bezbolesny. Szczególnie wrażliwe osoby odczuwają czasem lekki ból, jednak porównywalne jest ono z ukłuciem komara. 

  

Jak dbać o skórę po depilacji laserowej?

Zalecenia dotyczące pielęgnacji skóry po depilacji laserowej są takie same, jak w przypadku przygotowania skóry przed zabiegiem. Aby uniknąć przebarwień w okresie wiosenno-letnim smaruj skórę kremem z filtrem o SPF wynoszącym co najmniej 30.

  

Depilatory laserowe – nasze typy

  

Domowy depilator laserowy – krótkie podsumowanie

Depilacja laserowa należy do najlepszych sposobów na  usunięcie owłosienia. Bezpieczna, bezbolesna, a przede wszystkim niezwykle trwała - pozwól sobie na luksus trwale gładkiej skóry, jaką daje domowy depilator laserowy.

Dodane: 2018-11-29