Do naszych mieszkań dociera coraz więcej promieni słonecznych, a to znak, że czas na wiosenne porządki. Robimy gruntowny przegląd szafy, czyścimy dawno zapomniane kąty, pozbywamy się kurzu z półek, na które nie zaglądaliśmy. Pomaga nam w tym cały arsenał domowych urządzeń, bez których dzisiaj trudno wyobrazić sobie skuteczne, szybkie, a nawet przyjemne sprzątanie.

  

Dziś przyglądamy się odkurzaczom, dzięki którym w kilka - kilkanaście minut możemy usunąć rozsypaną mąkę w kuchni, sierść zwierzaków z przedpokoju i fruwające po całym mieszkaniu drobinki kurzu. Zastanawiamy się, jaki odkurzacz wybrać, by sprawnie rozprawić się z brudem w domu. Szukamy najlepszego modelu dla alergików i posiadaczy zwierząt.

odkurzanie dywanu

Jaki odkurzacz kupić? Po pierwsze, wybierz rodzaj

  

Przyglądanie się poszczególnym modelom odkurzaczy nie jest tym, od czego powinniśmy rozpocząć poszukiwania sprzętu.  Na początku postarajmy się określić swoje potrzeby. Nie u każdego sprawdzi się odkurzacz bezworkowy. Inny rodzaj powinien też wybrać alergik, a inny osoba, która oprócz odkurzania od sprzętu oczekuje funkcji piorącej.

  

Co warto określić przed zakupem odkurzacza:

  

1. Jakie powierzchnie w mieszkaniu wymagają odkurzania? Czy są to dywany z długim włosiem, niewielkie chodniki, a może jedynie posadzka?

  

2. Jak dużą powierzchnię do odkurzania posiadasz?

  

3. Czy masz zwierzęta? Właściciele czworonogów odkurzają częściej, a ich odkurzacz powinien charakteryzować się wysoką mocą ssania.

  

4. Czy któryś z domowników cierpi na alergie lub jest szczególnie wrażliwy na zbierający się na powierzchniach kurz? Wówczas dobrze jest przyjrzeć się odkurzaczom z odpowiednimi filtrami, które doskonale wchłaniają szkodliwe zabrudzenia.

   

Odkurzacz workowy czy bezworkowy, a może pionowy?

  

Czy nowoczesne odkurzacze bezworkowe w każdym calu przewyższają modele workowe? Nie we wszystkich domach sprawdzi się ta reguła. Do wad odkurzaczy workowych zaliczymy konieczność wymieniania pojemników wypełnionych kurzem i innymi zanieczyszczeniami. W zależności nie tylko od powierzchni mieszkania, ale też od tego, czy posiadamy zwierzęta, trzeba robić to przynajmniej co kilka cykli sprzątania.

  

Takie rozwiązanie bez wątpienia łączy się z dodatkowymi kosztami, ale nie jest pozbawione zalet. Worki wymienia się sprawnie i szybko, a odkurzacze wyposażone są w nowoczesne filtry, co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na alergię. W takim przypadku mają minimalny kontakt z pojemnikiem wypełnionym kurzem. Przykładem jest Hoover Telios Extra TX50PET. Doskonała filtracja powietrza oraz wysoka klasa energetyczna czynią z Teliosa idealny odkurzacz dla alergików. Odkurzacz wyposażono w zmywalny filtr EPA, którego zadaniem jest wyłapywanie drobnych cząsteczek kurzu. I radzi sobie z tym znakomicie.

  

Kiedy zatem sprawdzi się odkurzacz bezworkowy? Są to odkurzacze niezwykle łatwe w obsłudze, dzięki którym odkurzanie przebiega szybko i sprawnie bez konieczności wymiany worków. Przykładem może być Hoover Space Explorer SL70PET011.  Filtr EPA ogranicza reemisję pyłu do otoczenia, technologia NANOPACK sprawia, że złożone urządzenie zajmuje mało miejsca, a obrotowy wąż 360° nie ogranicza ruchów podczas sprzątania. W urządzeniu Space Explorer zanieczyszczenia gromadzone są w pojemniku, który wystarczy regularnie opróżniać.

  

Warto też przemyśleć zakup odkurzacza pionowego, który również jest niezwykle prosty w obsłudze, a pojemnik można wyczyścić bez kontaktu z zabrudzeniami, dzięki czemu także będzie dobrym wyborem dla osób cierpiących na alergie. Przykładem takiego odkurzacza pionowego jest Hoover H-Free HF18GH.

  

kot i odkurzacz

Odkurzacz piorący – jaki wybrać?

Od takich odkurzaczy oczekujemy nie tylko tego, aby skutecznie zbierały zanieczyszczenia z dywanów i podłóg, ale również dogłębniej je czyściły. W wielu domach uzupełnieniem standardowego odkurzacza jest model piorący. Kiedy warto się takim zainteresować i jak wybrać najlepszy?

  

Odkurzacz piorący najczęściej wyposażony jest w dwa pojemniki: jeden na czystą wodę z detergentem, drugi – na płyn wysysany przez urządzenie podczas czyszczenia. Na brudną powierzchnię trafia piana, którą razem z zanieczyszczeniami zasysa odkurzacz. W ten sposób możemy wyprać nie tylko dywany, tapicerki, wykładziny, ale również parkiety czy panele. Warto wiedzieć, że większość odkurzaczy piorących potrafi czyścić zarówno na mokro, jak i na sucho. Kupowanie dodatkowego sprzętu do prania dywanów nie jest więc konieczne.

  

Kiedy warto rozważyć zakup odkurzacza piorącego? Przede wszystkim wtedy, gdy jesteśmy uczuleni na kurz. Odkurzanie na mokro jest niezwykle efektywne: w jednym czasie pozbywamy się kurzu, roztoczy, włosów, sierści zwierząt i wszelkich zanieczyszczeń. Dogłębne odkurzanie gładkich powierzchni  i dywanów pozwala skutecznie pozbyć się z domu wielu alergenów.

  

Jaki odkurzacz kupić? Porady w pigułce

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj odkurzacza się zdecydowaliśmy, istnieje kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem.

  

Moc ssania odkurzacza

Siła ciągu powietrza, z jaką odkurzacz jest w stanie zasysać zanieczyszczenia, to jeden z najważniejszych parametrów. Przy zbyt niskiej mocy może okazać się, że sprzęt jest w stanie jedynie zebrać kurz z powierzchni, ma jednak kłopot z usunięciem sierści zwierząt czy drobnych elementów, które utknęły w długim włosiu dywanu. Najniższa oferowana moc ssania to około 250 W, najwyższa – nawet 800 W. Jeżeli w domu posiadasz jedynie płaskie powierzchnie i nie planujesz zakupu dywanów czy wykładzin, najwyższa moc nie jest niezbędna. Praktycznym rozwiązaniem jest z kolei regulacja mocy ssania, dzięki której możemy dopasować siłę zasysania w zależności od odkurzanych powierzchni.

  

Poziom hałasu

Parametr ważny nie tylko dla świeżo upieczonych rodziców. Na szczęście współczesne odkurzacze działają o wiele ciszej niż modele, które pamiętamy sprzed kilkunastu lat. Najcichsze z nich generują hałas na poziomie 56 decybeli. Takie natężenie dźwięku można porównać do głośności normalnej rozmowy, która nie obudzi dziecka ani nie będzie nieprzyjemna dla wrażliwych na hałas. Głośność zwykłych odkurzaczy najczęściej wynosi około 80 decybeli.

  

Kabel

Aby co chwilę nie przełączać odkurzacza pomiędzy różnymi gniazdkami, sprawdź, jaką długość kabla oferuje dany model. Niezwykle wygodną – i dostępną w przypadku większości współczesnych modeli – funkcją jest automatyczne zwijanie kabla. Alternatywą może być odkurzacz bezprzewodowy, zasilany baterią litową, np. popularne w ostatnim czasie modele pionowe.

  

Waga

Mimo że praca odkurzacza skupia się na podłodze, to duża waga urządzenia może przeszkadzać w jego wygodnym przesuwaniu. Na to, ile waży interesujący nas model, zwróćmy szczególną uwagę wtedy, gdy szukamy odkurzacza ręcznego lub takiego, który będziemy często podnosić (np. z uwagi na wysokie progi w mieszkaniu).

odkurzacz Hoover

Jaki odkurzacz kupić? Ranking polecanych modeli

1. Odkurzacz workowy Hoover Telios Extra TX50PET

 • HOOVER TELIOS EXTRA TX50PET 011 Sprawdź
  Dostępny w promocji
  Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.

Niezwykle cichy odkurzacz workowy, idealny dla tych, którzy od sprzętu oczekują nie tylko wydajności, ale też przyjemnego użytkowania. Model wyposażono w wąż obrotowy 360° i aż 7-metrowy kabel, dzięki czemu wygodnie odkurzysz kilka pomieszczeń bez konieczności włączania i wyłączania urządzenia. Komfort zwiększa też wysuwany uchwyt, ułatwiający sprzątanie wysokim osobom.

  

Model Telios to też idealny odkurzacz dla alergików. Dzięki zmywalnemu filtrowi EPA ogranicza kontakt użytkownika z alergenami i bakteriami. Wyłapuje on 95% cząsteczek kurzu zgromadzonych na powierzchniach, pozostawiając dom nie tylko bez widocznych zanieczyszczeń, ale też groźnych dla naszego organizmu drobnoustrojów.

  

Dokładność czyszczenia zyskujemy też dzięki kompletowi ssawek i akcesoriów. W zestawie znajdziemy:

  

- Ssawkę Parquet extra, dzięki której nie musisz obawiać się o porysowanie parkietu i paneli. Ssawka posiada silikonowe elementy, które idealnie przylegają do podłogi, dokładnie zbierając zanieczyszczenia, a jednocześnie nie pozostawiają śladów.

  

- Ssawkę Optimax, przeznaczoną do czyszczenia dywanów, również tych z długim i twardym włosiem.

  

- Ssawkę Mini turbo pet hair remover, idealną dla posiadaczy zwierząt. Ta turbo-szczotka dociera do najgłębszych szczelin i fragmentów dywanów. Ze zwiększoną mocą zasysa zanieczyszczenia, włosy i sierść.

  

- Ssawkę uniwersalną, po którą najlepiej sięgać przy wykładzinach i dywanach z krótkim włosiem.

  

2. Odkurzacz pionowy Hoover H-Free HF18GH

 • HOOVER HFREE HF18GH 011 Sprawdź
  Dostępny w promocji
  Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.

Kolejna propozycja od Hoovera to lekki, bezprzewodowy odkurzacz dla tych, którzy chcą wygodnie wyczyścić każdą powierzchnię w domu. Sprzęt waży zaledwie 2 kilogramy, dzięki czemu możemy swobodnie przemieszczać się z nim po całym mieszkaniu. Z kolei brak kabla zdecydowanie przyspiesza odkurzanie: nie musimy już pamiętać, by odpinać wtyczkę od gniazdka, gdy przemieszczamy się między pokojami.

  

Ssawka odkurzacza jest w stanie skutecznie zebrać zanieczyszczenia z każdego rodzaju powierzchni: dywanu, parkietu czy płytek. Jej wymiary pozwalają dotrzeć do najmniejszych szczelin, a także pozbyć się brudu spod mebli.Z modelu będą zadowoleni zarówno właściciele czworonogów, jak i alergicy. Dostępna w zestawie Mini turbo szczotka o bardzo dużej mocy ssania ułatwia usuwanie sierści pupila z dywanów czy kanap. Z kolei technologia pojedynczego cyklonu odseparowuje kurz od czystego powietrza i osadza zanieczyszczenia na dnie pojemnika. Dzięki temu użytkownik ma minimalną styczność z zanieczyszczeniami.

  

3. Odkurzacz bezworkowy Hoover Space Explorer SL70PET011

 • HOOVER Space Explorer SL70PET011 Sprawdź
  Dostępny w promocji
  Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.

Kompaktowy, bezprzewodowy odkurzacz ze zmywalnym filtrem EPA i obrotowym wężem. Dzięki jego mocy, wynoszącej aż 550 W, bez problemu usuniesz zanieczyszczenia z parkietów i dywanów. Praca urządzenia opiera się na technologii cyklonowej, która jest w stanie zasysać brud i już w pojemniku oddzielać go od powietrza. Dzięki temu na zewnątrz odkurzacza wydostaje się oczyszczone powietrze, które nie jest w żaden sposób niebezpieczne dla małych dzieci czy alergików. Pojemnik odkurzacza wystarczy raz na jakiś czas opróżnić – bez konieczności dokupowania worków.

  

Skuteczne odkurzanie ułatwia zestaw wymiennych ssawek i szczotek. Dopasowują się one do wybranej powierzchni, umożliwiając dotarcie do trudno dostępnych miejsc, a także efektywne usunięcie sierści.

  

4. Odkurzacz workowy Hoover Athos AT70_AT75011

 • HOOVER ATHOS AT70_AT75011 Sprawdź
  Dostępny w promocji
  Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.

Maksymalnie cichy i niesamowicie wygodny odkurzacz workowy. Długość kabla to aż 11 metrów, co zapewnia bezproblemowe odkurzenie niejednego pomieszczenia bez konieczności ciągłego włączania i wyłączania sprzętu. Zintegrowane ssawki są zarówno efektywne, czyszcząc i powierzchnie płaskie, i dywany z długim włosiem, jak i bezpieczne dla parkietów. Dzięki dostępnej w zestawie turboszczotce z łatwością usuniemy sierść zwierząt i włosy. Na uwagę zasługuje też ssawka do odkurzania rolet, żaluzji i zasłon.

  

5. Odkurzacz bezprzewodowy Hoover Freedom FD22RP

 • HOOVER FREEDOM FD22RP Sprawdź
  Dostępny w promocji
  Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.

Urządzenie dwa w jednym: odkurzacz pionowy i odkurzacz ręczny. Ten wielofunkcyjny sprzęt jest idealnym odkurzaczem dla alergików. Wykorzystuje bowiem jony srebra, dzięki którym jest w stanie sprawnie pozbyć się kurzu, sierści i osadzających się na powierzchniach alergenów.

  

Waga urządzenia to zaledwie 2,2 kg, przez co możemy wygodnie używać go jako odkurzacza ręcznego, usuwając zanieczyszczenia z kanap, mebli, samochodu czy zasłon. Dodatkowa przyssawka pozwala na dotarcie do najgłębszych i najwęższych szczelin w domu. Z kolei delikatna ssawka do mebli zakończona została włosiem, przez co jeszcze lepiej sprawdza się w przypadku powierzchni wymagających delikatnego odkurzania. Urządzenie po naładowaniu jest w stanie pracować przez 25 minut bez przerwy – czyli wystarczająco długo, by dokładnie posprzątać całe mieszkanie.

Dodane: 2019-03-25