Blender jest jednym z tych urządzeń, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie swojej kuchni. Nie bez powodu – za jego pomocą w parę chwil można przygotować zdrowe koktajle, oryginalne pasty na kanapkę czy pyszne masło orzechowe. Kielichowy czy ręczny? Jaki blender wybrać, aby jak najlepiej dopasować go do naszych potrzeb?

  

Smoothie z czerwonych owocow

  

Do czego służy blender?

Każdy blender ma wbudowaną funkcję miksowania oraz rozdrabniania składników. Nieco bardziej zaawansowane blendery ręczne i niemal wszystkie blendery kielichowe sprawdzą się również w przypadku trudniejszych zadań, takich jak samodzielne zrobienie masła orzechowego czy kruszenie lodu.

  

Na sklepowych półkach możesz natrafić na dwa rodzaje blenderów: ręczny i kielichowy, który czasem nazywa się również stojącym. Każdy z nich ma nieco inne zastosowanie. Jakie? Dowiedz się w dalszej części artykułu.

  

Blender ręczny – optymalne rozwiązanie dla małej kuchni

  

Ze względu na niewielki rozmiar i prostotę działania, blender ręczny świetnie sprawdzi się w przypadku osób rozpoczynających swoją przygodę z gotowaniem lub dysponujących stosunkowo niedużą kuchnią. Blender ten przeznaczony jest bowiem do przygotowywania nieskomplikowanych posiłków, takich jak zupy, koktajle czy smoothie. Niektóre blendery ręczne mają możliwość pracy bezprzewodowej. Takie rozwiązanie może okazać się sporym ułatwieniem w sytuacji, gdy najdzie Cię ochota, aby na przykład zblendować gotującą się już w garnku zupę.

  

Jedną z zalet blendera jest również jego cena – ceny najtańszych modeli zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Łatwość czyszczenia jego elementów oraz ergonomiczny kształt sprawiają, że przygotowanie koktajlu zajmie parę chwil. Niewielki hałas, jaki wydają zazwyczaj blendery ręczne, umożliwi Ci przyrządzenie ulubionych dań o dowolnej porze – znajdujące się w pokoju obok dziecko będzie więc mogło dalej spać niczym niezmąconym snem.

  

Wady blendera ręcznego? Przede wszystkim jego moc, a co za tym idzie – szybkość i dokładność miksowania produktów. O ile w przypadku miękkich owoców czy płynnych produktów ich blendowanie nie powinno sprawić Ci w przypadku blendera ręcznego najmniejszych problemów, o tyle zmielenie orzechów może okazać się bardzo męczącą i długotrwałą czynnością.

  

Minusem blendera ręcznego jest także fakt, że korzystanie z niego wiąże się z nieco większą pracą z naszej strony niż w przypadku blendera kielichowego, musimy go bowiem cały czas trzymać w ręce. Wystające ostrza wymagają od nas nieco większej ostrożności – zwłaszcza w sytuacji, gdy nasze dzieci lubią pomagać nam w kuchennych przygotowaniach.

  

Blender kielichowy – nasze typy

  

  

Blender kielichowy – dla dużej rodziny i kuchennych eksperymentatorów

  

Blender kielichowy to świetne rozwiązanie dla osób, które dużo i chętnie gotują. Za jego pomocą przyrządzić można ogromną ilość ciekawych dań: pożywne koktajle, pyszne domowe soki, szybkie musy, niebanalne zupy-krem, masło orzechowe czy zdrowe purée. Masz w domu małego niejadka, a nie chcesz przepłacać za sklepowe słoiczki? Przygotowanie ich samodzielnie w blenderze kielichowym zajmie Ci kilka minut!

  

Niewątpliwą zaletą blendera kielichowego jest również wygoda jego użytkowania – jedyne, co musimy zrobić, to wrzucić daną porcję składników i wcisnąć odpowiedni tryb. Zdecydowanie większa moc, jakąś zazwyczaj posiadają blendery stojące, sprawi, że przygotowanie nawet masła orzechowego czy dość trudnych past, takich jak hummus, potrwa tylko chwilę. Większość modeli wyposażona jest również w funkcje kruszenia lodu, co przyda Ci się szczególnie podczas męczących upałów czy… niezapomnianej domówki, na którą wpadną spragnieni orzeźwienia znajomi.

  

Tym, co wypada na ich niekorzyść w porównaniu z blenderami ręcznymi, jest ich cena oraz ilość miejsca, jakie zajmują. Kupno blendera ze średniej lub wyższej półki cenowej to wydatek rzędu kilkuset złotych. Przy regularnym przygotowywaniu za jego pomocą posiłków, zakup ten zwróci się jednak bardzo szybko – zarówno dla naszego portfela, jak i zdrowia.

  

Blender kielichowy – nasze typy

  

  

Jak wybrać blender? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

  

Buszując między sklepowymi półkami w poszukiwaniu blendera idealnego, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  

Moc – przyzwoita moc blenderów ręcznych wynosi 300 W, zaś kielichowych – około 500. Funkcjonalności blenderów kielichowych o mniejszej mocy będą zbliżone do blenderów ręcznych.

  

Ilość ostrzy – im bardziej wytrzymałe i odporne na zarysowania ostrza, tym lepiej. Zapewnią Ci to końcówki wykonane ze stali szlachetnej lub nierdzewnej. Unikaj ostrzy wykonanych z plastiku – szybko się zniekształcą i zniszczą

  

Bezpieczeństwo – w przypadku blenderów ręcznych zapewnia to dobrze wyprofilowana rączka i silikonowa albo gumowa nakładka. Gwarantem bezpieczeństwa w blenderach kielichowych są antypoślizgowe nóżki oraz materiał, z jakiego został wykonany kielich – w przypadku plastikowego pojemnika dobrze, aby producent informował o tym, że do jego wykonania nie użyto szkodliwego biosfenolu A (szukaj na opakowaniu napisu „BPA free”). Najbardziej trwałe i bezpieczne są kielichy wykonane ze szkła i tritanu – substancji łączącej w sobie najlepsze cechy szkła i plastiku, czyli lekkość, trwałość i odporność na wysokie temperatury.

  

Ilość trybów – najlepiej, jeśli blender będzie posiadał minimum 2 tryby pracy – jeden przeznaczony do szybszego blendowania i drugi do nieco wolniejszego. Sporo modeli posiada także tryb pracy pulsacyjnej, który umożliwia stopniowe i dokładne mielenie produktów.

  

Dodatkowe funkcjonalności i gadżety – zapasowy pojemnik czy specjalne nakrywki sprawdzą się, kiedy będziesz chciał wyjść z butelką świeżo przyrządzonego koktajlu na siłownię, nie przelewając go do oddzielnej butelki. Dodatkowe ostrza przydadzą się zaś podczas różnego rodzaju eksperymentów kulinarnych.

  

Jaki blender wybrać? Podsumowanie

  

Dobry blender to inwestycja, która będzie służyć Ci latami. Decydując się na blender, zastanów się, jakie są Twoje potrzeby – jeśli jesteś singlem mieszkającym w niewielkim mieszkaniu i gotujesz sporadycznie, blender ręczny będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Masz dużą rodziną, a gotowanie to Twoja pasja? Blender kielichowy to propozycja właśnie dla Ciebie.

 

Dodane: 2018-10-04