Piękna i funkcjonalna kuchenka jest sercem każdej kuchni. To dzięki niej możemy przecież zaskakiwać swoich bliskich cudownie słodkimi ciastami, aromatycznymi zupami czy soczystymi mięsami. Wybór odpowiedniej kuchenki może być więc rzeczą, która w dużej mierze przesądzi o naszym kulinarnym sukcesie. W dzisiejszym artykule bierzemy na warsztat (choć w tym przypadku chciałoby się żartobliwie powiedzieć: na ruszt) 12 najciekawszych funkcji, które znajdziesz w najnowszych kuchenkach wolnostojących. Niektóre z nich mogą Cię zaskoczyć!

  

Mama z dzieckiem przy kuchence

  

Chłodny front

Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z kuchenki starego typu, wie, jak bolesne może być przypadkowe dotknięcie drzwiczek rozgrzanego piekarnika. Rozwiązaniem tego problemu są innowacyjne drzwiczki frontowe, które – dzięki zastosowaniu zwiększonej liczby szyb – zapewniają maksymalne bezpieczeństwo pieczenia. Taką funkcjonalność znajdziesz między innymi w kuchence wolnostojącej Amiki 510GE3.43ZpTaF.

  

Delikatne otwieranie piekarnika

A skoro już o drzwiczkach mowa… Funkcję miękkiego otwierania drzwiczek (przez niektórych producentów określaną mianem „gentle close”) docenią ci z nas, którym zależy na cichym i szybkim otwieraniu piekarnika. Przydaje się to szczególnie podczas pichcenia dań wymagających częstego doglądania. 

  

Prowadnice teleskopowe

Prowadnica w kuchence to nic innego jak wbudowany element, który ma za zadanie ułatwić nam wkładanie i wyciąganie z piekarnika metalowej blachy. O ile przez długi czas najczęściej zmuszeni byliśmy korzystać z niewygodnych wytłaczanych prowadnic, o tyle dziś coraz częściej można spotkać się z niezwykle intuicyjnymi w obsłudze prowadnicami teleskopowymi. Aby wyciągnąć blachę, wystarczy bowiem leciutko ją pociągnąć – resztę zrobi za nas kuchenka.

  

Kuchenka wolnostojąca wyposażona w prowadnicę teleskopową:

    

  • BEKO FSM51331DXDT Sprawdź
    Dostępny w promocji
    Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.

    

Funkcja grilla

Twoi bliscy nie wyobrażają sobie tygodnia bez kiełbasek z rusztu lub pieczonej ryby? Dzięki kuchenkom z funkcją grilla będziesz mieć możliwość przyrządzać je, kiedy tylko najdzie Was taka ochota! Opcję tę znajdziesz między innymi w kuchence wolnostojącej Beko FSM57300GX.

    

Funkcja pieczenia pizzy

Pyszna włoska pizza prosto z domowego pieca? Z kuchenką wyposażoną w funkcję pieczenia pizzy to jak najbardziej możliwe. Przykładem takiego urządzenia jest Indesit I5GMH5AG. Kliknij i dowiedz się o nim więcej.

     Biala kuchenka wolnostojaca   

Łatwość czyszczenia

Umówmy się – sprzątanie piekarnika nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Producenci dwoją się więc i troją, aby nam to ułatwić. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest funkcja AquaClean, w którą wyposażona jest kuchenka wolnostojąca Gorenje K5351SF. Aby wyczyścić wnętrze piekarnika, wystarczy wlać pół litra wody na blachę piekarnika, włączyć odpowiedni tryb i odczekać około 30 minut. Po otworzeniu piekarnika usunięcie tłuszczu i innych zabrudzeń powinno zająć Ci dosłownie chwilę!

  

Większa pojemność piekarnika

Twoja rodzina składa się przynajmniej z kilku osób? W takie sytuacji warto rozważyć zakup kuchenki o nieco większej pojemności piekarnika. Taką kuchenkę znajdziesz na przykład tutaj.

    

Zwiększona powierzchnia gotowania

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku kuchenek wolnostojących z powiększoną płytą kuchenną. Zwiększenie powierzchni pozwoli Ci przyrządzić potrawy w nawet największym garnku, a duże odstępy między palnikami zapewnią Ci jeszcze większy komfort gotowania. O tym, które rodzaje płyt kuchennych są obecnie na czasie, przeczytasz w artykule Jaką płytę kuchenną wybrać – ceramiczną czy indukcyjną?.

    

Kuchenka wolnostojąca z funkcją BigSurface

    

  • GORENJE K5352SH Sprawdź
    Dostępny w promocji
    Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.

    

Żeliwne ruszty

Trwałość i wytrzymałość to jedne z najważniejszych cech, jakimi powinna wyróżniać się dobra kuchenka wolnostojąca. Stabilne ruszty są zatem jedną z pierwszych rzeczy, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, szukając idealnej dla siebie kuchenki. Materiałem, który spełnia wszystkie te wymagania, jest żeliwo. Nagrzewa się ono, co prawda, nieco wolniej, jednak, kupując kuchenkę wyposażoną w żeliwne ruszty, masz pewność, że będzie Ci ona służyła przez długie lata. Kuchenką z takimi rusztami jest między innymi K5352XF.

    

Palnik WOK

Przepadasz za kuchnią azjatycką? Dzięki palnikowi z funkcją WOK (który wyróżnia się zdecydowanie większą mocą działania) bez problemu przyrządzisz w klika chwil pysznego kurczaka po chińsku czy ostre curry. Funkcję tę znajdziesz m.in. w niezwykle popularnej kuchence wolnostojącej Beko CSM 51320.

 

Kuchenka z funkcją zmywarki

Ostatnią z ciekawych funkcjonalności nowoczesnych kuchenek wolnostojących jest… możliwość korzystania z niej jak ze zmywarki. Przykładem kuchenki, która świetnie łączy w sobie funkcjonalności klasycznej płyty kuchennej, piekarnika i zmywarki, jest TRIO 9503/1X popularnej firmy Candy. Rozwiązanie to sprawdzi się w Twoim przypadku zwłaszcza wtedy, gdy dysponujesz stosunkowo niewielką kuchnią.  

    

Więcej porad i ciekawostek dotyczących sprzętów AGD znajdziesz na naszym blogu w zakładce Eksperci Neonet radzą.

Dodane: 2019-04-11