Ubrania uszyte z tkanin naturalnych, bo to o nich dziś będzie mowa, można znaleźć w szafie każdego z nas. Nie bez przyczyny – są lekkie, wytrzymałe, a przy tym niezwykle stylowe. W jaki sposób dbać o ubrania, aby cieszyć się nimi jak najdłużej? Cykl naszych artykułów dotyczących właściwej pielęgnacji ubrań rozpoczynamy od porad dotyczących 5 najpopularniejszych włókien naturalnych: bawełny, kaszmiru, lnu, wełny i jedwabiu. Sprawdź, czy wiesz, jak je prawidłowo prać i prasować.

Ubrania na wieszaku

    

Wszystko, co musisz wiedzieć o bawełnie

  

Bawełna bawełnie nierówna – jak wybrać najlepszą bawełnę?

Bawełna, obok syntetycznego poliestru, należy do jeden z najchętniej używanych tkanin przez producentów odzieży. Jej światowa produkcja sięga już ponad 20 milionów ton rocznie! Czy wiesz, że 70% ubrań, które możesz znaleźć na sklepowych półkach, zawiera w sobie przynajmniej kilka procent bawełny? Nie dziwi więc, że niektórzy sprzedawcy, wykorzystując niewiedzę mniej świadomych klientów, oferują nam bawełnę najgorszej jakości. Takie ubrania już po kilku praniach stracą swój fason.

  

Aby mieć pewność, że bawełniany T-shirt, który wpadł nam w oko, jest dobrze wykonany, zwróć uwagę na procentową zawartość bawełny w jego składzie – najlepiej jeśli będzie wynosiła ona 100% (chyba że zależy Ci na nieco bardziej dopasowanym modelu – domieszka elastanu będzie wtedy jak najbardziej w porządku). Tym, co świadczy o wytrzymałości bawełny, są również delikatny połysk oraz mocny splot. Do najbardziej cenionych rodzajów bawełny należą Pima Cotton oraz bawełna egipska.

  

Jak prawidłowo prać bawełnę?

Pranie bawełny jest niezwykle proste. Jedyne, o czym musimy pamiętać, jest to, aby przed włożeniem ubrań do pralki wywijać je na lewą stronę, nie łączyć  ubrań kolorowych z białymi oraz nie używać mocno chemicznych, chlorowanych środków o prania. Mimo że bawełna jest uznawana za materiał, który dobrze znosi nawet najbardziej wysokie temperatury, lepiej nie ryzykować i prać w temperaturze do 40°C. Pomoże Ci to przedłużyć żywotność Twoich ulubionych ubrań nawet o kilka miesięcy.

  

To Ci się może przydać

  

O czym trzeba pamiętać, prasując bawełnę?

Optymalną temperaturą żelazka do prasowania bawełny jest 180°C. Jeśli masz obawy, że delikatniejsze ubrania mogą się przypalić lub nabrać nieestetycznego połysku, zmniejsz temperaturę lub spróbuj wyprasować daną część garderoby przez grubszą ściereczkę.

  

Bawełna a ekologia. Czym zastąpić bawełnę?

Uprawa bawełny, choć niezwykle rozpowszechniona, jest jedną z najbardziej nieekologicznych form rolnictwa. Szacuje się, że do produkcji tylko jednego kilograma bawełny (czyli około 3 par dżinsów) wykorzystuje się przeciętnie ponad 3 tysiące litrów wody, co przyczynia się do wysychania zbiorników wodny i wyjałowiania gleby.

  

Tym, co przemawia na niekorzyść bawełny, jest również fakt, że do jej produkcji stosuje się ogromne ilości pestycydów. Substancje te mają szkodliwy wpływ nie tylko na zamieszkujące pobliskie tereny zwierzęta, ale też samych pracowników plantacji, wśród których nierzadko spotkać można nawet kilkuletnie dzieci.

  

Do najlepszych zamienników konwencjonalnej bawełny zaliczyć można: lyocell, włókno bambusowe oraz bawełnę ekologiczną.

  

Pielęgnacja wełny

Welniany sweter

    

Jak prać wełnę? Rzadko!

Wełniane płaszcze, czapki czy swetry – trudno znaleźć materiał, który lepiej niż wełna chroniłby nas przed mrozem i porywistym wiatrem. Niestety, jego pielęgnacja może nastręczać sporych trudności. Niesłusznie! Pranie wełny zajmuje dosłownie kilka minut. Wiele pralek wyposażonych jest w tryb przeznaczony specjalnie do prania wełny. Charakteryzuje się on niską temperaturą wody oraz niewielką liczbą obrotów na minutę. Piorąc wełnę, zwróć uwagę, w jakim proszku lub płynie odświeżasz swoje ubrania. W przypadku tego materiału lepszym rozwiązaniem będzie specjalistyczny płyn przeznaczony o prania wełny. Sprawdzi się on lepiej niż klasyczne proszki.

  

Piorąc wełnę w pralce, nie łącz jej z innymi ubraniami. Dopilnuj, aby wełna miała jak najwięcej miejsca w pralce. Jeśli pierzesz szczególnie delikatne części garderoby, takie jak rękawiczki lub cienkie sweterki, możesz włożyć je przed praniem do bawełnianych poszewek, co uchroni je przed utratą fasonu.

  

Zdecydowałaś się na pranie ręczne?  Tym, co będzie Ci potrzebne podczas prania wełny, są:

  

Miska
Płyn do prania wełny
Ciepła, ale nie gorąca woda
Ręcznik
  

Wlej wodę i płyn do miski, a następnie zamocz ubranie. Delikatnie ugniataj je przez kilka minut, po czym owiń je ręcznikiem i delikatnie wyciśnij z wełny resztę wody. Nie wykręcaj ani nie naciągaj ubrania.

  

Uwaga!

Wszystkie nasze porady odnoszą się do ubrań, które można prać ręcznie lub w domowej pralce. Jeśli na metce znajdują się napisy: „czyścić chemicznie” lub „dry clean only”, od razu oddaj je do pralni chemicznej. W przeciwnym razie możesz je trwale uszkodzić.

  

Spore znaczenie ma również częstotliwość prania. Specyfika wełnianych włókien sprawia, że bardzo łatwo utrzymać takie ubrania w czystości, ponieważ wchłaniają one minimalne ilości brudów i zapachów. Jeśli zależy Ci tylko na odświeżeniu wełnianej garderoby, lepszym rozwiązaniem będzie jej kilkugodzinne wywietrzenie.

  

Suszenie wełny

Aby zachować kształt wełny i nie spowodować jej rozciągnięcia, susz wełniane ubrania na płaskiej powierzchni, a najlepiej na jasnym ręczniku. Unikaj wystawiania wełny na słońce, ponieważ może to spowodować je blaknięcie.

  

Jak uchronić wełnę przed mechaceniem?

Mechacenie wełny, żartobliwie nazywane przez niektórych „kuleczkowaniem”, jest nieuniknione. Najlepszym sposobem na pozbycie się szpecących pętelek jest regularne korzystanie z  golarki do ubrań. Ile kosztują golarki do ubrań? Zazwyczaj nie więcej niż 50 zł. Korzyści? Nieocenione. Dzięki golarce do ubrań cieszyć się ubraniami, które mimo upływu lat wciąż wyglądają jak nowe.

  

Maszynki do golenia ubrań – polecane modele

  • BOMANN MC 701 CB Sprawdź
    Dostępny w promocji
    Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.
  • ŁUCZNIK LR-101 Sprawdź
    Dostępny w promocji
    Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.

  

Krótki przewodnik po jedwabiu

Jedwabne materialy

  

Jak powstaje jedwab?

Jedwab to tkanina, która przywędrowała do nas z dalekiej Azji. Według legendy materiał ten został odkryty prawie 3 tysiące lat temu, kiedy chińska cesarzowa Xi Linghsi odkryła przypadkowo, że z zanurzonego we wrzątku kokonu jedwabników można wyciągnąć cieniutką nić, z której do dziś wytwarza się jedwabne tkaniny.

  

Włókno to pozyskuje się z dwóch rodzajów jedwabników – przemysłowo hodowanego jedwabnika morwowego oraz żyjącego na wolności jedwabnika dębowego, który wytwarza nieco ciemniejszy kokon niż ma to miejsce w przypadku jego hodowlanego odpowiednika.

  

Z jednego kokonu wytworzyć można nawet 1,5 metra cieniutkiej nici.

  

Jak prać jedwab, aby służył nam przez długie lata?

Pranie jedwabiu wymaga szczególnej delikatności. Tkanina ta nie przepada bowiem za gorącą wodą, długim moczeniem i agresywnymi środkami chemicznymi. Jeśli producent zaleca pranie ręczne (czyszczenie jedwabiu w pralce w najłagodniejszym nawet trybie może zakończyć się katastrofą), nalej do miseczki niewielką ilość zimnej wody, rozcieńcz w niej odrobinę bezzapachowego szamponu dla dzieci lub rozpuść nieco soli i opłukuj tkaninę przez maksymalnie 2 minuty.

  

Delikatnie wyciągnij ubranie z miski, a następnie połóż je na ręczniku lub czystej ściereczce i odciśnij z niego resztę wody.

  

Susz płasko, pamiętając, aby nie wystawiać jedwabiu na słońce, ponieważ może to doprowadzić do zżółknięcia materiału.

  

Jak prasować jedwab?

Odpowiedź jest prosta: najlepiej w ogóle. Aby rozprostować jedwabny materiał, możesz rozwiesić ubranie na wieszaku i spryskać je parą wodną lub użyć steamera, pozwalającego w szybki i wygodny sposób odświeżyć tkaniny (więcej informacji na jego temat znajdziesz w artykule Na co zwrócić uwagę, wybierając steamer do ubrań?). Higroskopijne właściwości jedwabiu sprawią, że ubranie szybko powróci do właściwego kształtu.

  

„Jak to ze lnem było…”. Kilka słów o lnie

Koszula z lnu

  

Ubrania z lnu towarzyszą nam od wieków. Wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu, podbija nasze serca zwłaszcza latem, kiedy szukamy przewiewnych i jednocześnie eleganckich ubrań. Zagniecenia, o które – nie ukrywajmy – bardzo łatwo, nosząc len, wielu z nas kojarzą się z wakacyjnym luzem i nonszalancją. Jak dbać o lnianą garderobę? Sprawdź poniżej.

  

Jak prać len?

Len to tkanina odporna zarówno na wysokie temperatury, jak i mocniejsze środki chemiczne. Kolorowe ubrania z lnu bez obaw można prać w temperaturze 60oC, zaś białe – nawet w 90oC.  Ograniczenie liczby obrotów oraz rezygnacja z opcji suszenia w pralce pozwolą Ci nieco zmniejszyć stopień zagnieceń tkaniny.

   

Czy warto prasować len?

W naszym przekonaniu nie. Jak napisaliśmy wcześniej, charakterystyczne zagniecenia lnu dodają stylizacji sporo uroku. Jeśli zależy Ci na wygładzeniu tkaniny, ustaw najwyższą temperaturę żelazka i prasuj jeszcze wilgotne ubrania. Pozwoli Ci to szybko uporać się ze wszelkimi fałdkami.

   

Kaszmir, czyli crème de la crème wśród naturalnych tkanin

Kaszmirowy sweter

Dlaczego kaszmir uznawany jest za najszlachetniejszy materiał świata?

Gdyby zapytać projektantów o to, którą tkaninę uznają za najszlachetniejszą, wielu z nich bez wahania wskazałoby kaszmir. Ubrania, w których dominuje wełna kóz kaszmirskich, wyróżniają się cudowną miękkością oraz lekkością. Kaszmir, podobnie jak wełna, znakomicie chroni nas przed zimnem, zapewniając jednocześnie dużą przewiewność, co może mieć znaczenie dla tych z nas, którzy zmagają się z nadmierną potliwością. Wysoka cena kaszmiru wynika z trudności, z jaką wiąże się pozyskiwanie tego cennego materiału. Najszlachetniejszy kaszmir pozyskuje się od kóz zamieszkujących wyjątkowo surowy klimat Mongolii. Ekstremalne temperatury sprawiają, że zwierzęta te charakteryzują się niezwykle wytrzymałą i puszystą sierścią. Wysoka cena kaszmiru wynika także ze stosunkowo niewielkiej wydajności tego rodzaju wełny. Z sierści jednej kozy kaszmirskiej można wyprodukować rocznie maksymalnie 2 swetry lub 4 szaliki.

 

Jak prać kaszmir, żeby cieszyć się nim jak najdłużej?

W zdecydowanej większości przypadku zabrudzone ubrania z kaszmiru należy oddawać do prania chemicznego. Jeśli producent przewidział możliwość prania ręcznego, wybierz program do prania zimnego oraz ustaw najniższa możliwą liczbę obrotów na minutę. Kaszmirowe ubrania traktuj tak samo jak te uszyte z klasycznej wełny – wywracając je przed włożeniem do prania na lewą stronę i wkładając do cienkiego materiałowego woreczka lub poszewki. Używaj najdelikatniejszych płynów do prania – jeśli masz sporo kaszmirowych rzeczy, możesz zainwestować w specjalne środki przeznaczone do konserwacji kaszmiru.

   

Trudna sztuka prasowania kaszmiru

Puszysty kaszmir nie znosi gorących temperatur, dlatego potraktowanie kaszmirowych ubrań rozgrzanym żelazkiem może zakończyć się ich przypaleniem i zmechaceniem. Najlepiej wygładzić go więc żelazkiem z funkcją pary wodnej. Spilingowane supełki na kaszmirze najlepiej usunąć za pomocą wspomnianej już golarki do ubrań. Taka pielęgnacja kaszmirowych ubrań sprawi, że materiał ten na długo zachowa swój fason i cudowną miękkość.

  

Jak przedłużyć żywotność tkanin naturalnych? Podsumowanie.

Szafka z ubraniami

Dla wielu osób właściwa pielęgnacja ubrań może wydawać się czarną magią – niesłusznie! Wystarczy pamiętać o kilku prostych regułach, aby cieszyć się zadbanymi ubraniami. W dłuższej perspektywie czasowej może okazać się to sprytnym sposobem na odłożenie dodatkowych oszczędności – odpowiednia zakonserwowane ubrania mogą nam przecież służyć przez co najmniej kilka sezonów.

  

Z naszych poradników dowiesz się, jak dbać o poszczególne elementy garderoby i wyposażenia domu:

Jak wyprać kurtkę puchową w domu?

Jak wyprać dywan? Sprawdzone sposoby.

Jak prać buty? Pranie w pralce i ręczne.

Jak prać i suszyć pościel?

Dodane: 2019-02-07