Miękkie, pachnące i lekkie jak piórko – któż z nas nie lubi zanurzyć się w świeżo wypranej pościeli? Za najbardziej luksusowy rodzaj pościeli uchodzą te, które wypełnione są naturalnym pierzem. Ich pranie bywa jednak problematyczne, dlatego przygotowaliśmy dla Was specjalny poradnik, w którym krok po kroku wyjaśniamy, jak prać poduszki  z pierza, aby jak najdłużej cieszyć się ich puszystością.

Poduszki na krześle

  

Etykieta przede wszystkim

Zanim przystąpisz do samodzielnego prania pierzyny, upewnij się, że producent danej poduszki nie zastrzegł, że nadaje się ona tylko do prania chemicznego. Wyjątkowa delikatność tego rodzaju poduszek sprawia, że ich pranie wymagać może szczególnej ostrożności. Jeśli producent nie widzi przeciwskazań dla czyszczenia Twoich poduszek w pralce automatycznej lub wolisz zaryzykować (w myśl skądinąd  słusznej zasady, że nasze babcie potrafiły poradzić sobie bez pomocy specjalistów), sprawdź, jak w prosty i niedrogi sposób odświeżyć swoje poduszki z pierza.

  

Jak prać poduszki z pierza? Podstawowe zasady.

  

Nie przeciążaj pralki

Istnieje kilka zasad, o których musisz pamiętać, piorąc poduszki z pierza. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest to, aby nigdy nie prać więcej niż jednej poduszki jednocześnie. Będziesz mieć dzięki temu pewność, że poduszki zachowają swój oryginalny kształt.

    

Sprawdź, czy z poduszki nie wylatują pióra

Zanim wrzucisz poduszki do pralki, upewnij się, czy nie ma w nich żadnych dziur lub innych miejsc, przez które podczas prania mogą uciec piórka. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do uszkodzenia bębna pralki oraz zniszczenia znajdującego się w poduszkach puchu.

  

Zajrzyj do prognozy pogody

Idealną porą na pranie poduszek z pierza jest piękny i ciepły poranek. Promienie słoneczne sprawią, że suszenie poduszek będzie trwać stosunkowo szybko i nie zwilgotnieją, co może mieć miejsce podczas nieco chmurniejszego dnia. Nie bez powodu przecież nasze babki powtarzały, że najlepszą porą roku do prania poduszek z pierza jest suche i gorące lato.

  

Ustaw odpowiednią temperaturę prania

Jeśli Twoja pralka wyposażona jest w program prania puchu, nie musisz zaprzątać sobie głowy wyborem odpowiedniej temperatury. Tego rodzaju program bez problemu bez problemu poradzi sobie z każdym rodzajem poduszek z pierza. Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli posiadasz pralkę starszego typu. W takim przypadku najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wybór programu do prania delikatnych rzeczy lub ustawienie możliwie niskiej temperatury – najlepiej w granicach 30-40°C.

  

Pralki do prania poduszek z pierza – nasz wybór

  

 • BOSCH WLT2446KPL Sprawdź
  Dostępny w promocji
  Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.
 • BOSCH WTN 86201PL Sprawdź
  RABAT 5% z kodem RABAT
  Dostępny w promocji
  Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.
 • BEKO WTV8612XAW Sprawdź
  Dostępny w promocji
  Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.

  

Łagodny płyn prania

Delikatny środek piorący to podstawa, jeśli nie chcemy, aby pranie poduszek z pierza zakończyło się katastrofą. Proszki do prania, z których korzystamy na co dzień, mogą okazać się w tym przypadku zbyt agresywne. Hipoalergiczne płyny do prania o jak najkrótszym składzie sprawdzą się w tej sytuacji najlepiej.

  

Pranie poduszek z pierza – nasz trick

Prostym sposobem na równomierne rozmieszczenie pierza w komorze poduszki jest włożenie do bębna pralki specjalnych kulek do prania puchu. Alternatywą dla tego rodzaju kuleczek mogą być… zwyczajne piłeczki tenisowe.

Poduszki na łóżku

    

Suszenie poduszek z pierza

Najlepszym miejscem do suszenia poduszek z pierza jest balkon lub zwyczajna suszarka na pranie. Staraj się przynajmniej raz na kilka godzin obrócić poduszki na drugą stronę i delikatnie je otrzepać – pozwoli Ci to przywrócić im ich naturalną puszystość. Suszenie poduszek z pierza może być nieco czasochłonne – czasami może ono trwać nawet kilka dni.

  

Wybrane suszarki na pranie

  

Jak często prać poduszki z pierza?

Ostatnią kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę, pisząc o praniu poduszek z pierza, jest częstotliwość samego prania. Większość poradników radzi, aby tego rodzaju poduszki prać przynajmniej raz na rok. Jeśli masz jednak potrzebę prać je nieco częściej, na przykład raz na pół roku, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tak się stało. Pamiętaj jednak, że zbyt częste pranie może przyśpieszyć proces niszczenia pierza, dlatego staraj się prać je nie więcej niż 4 razy w roku.

 

Dodane: 2019-05-09