Świat dzieli się na miłośników kawy i wielbicieli herbaty. Aż połowa spośród pierwszej grupy rozpoczyna każdy dzień właśnie od kawy. I staje się coraz bardziej pomysłowa w przygotowywaniu swojego ulubionego napoju. Kawosze wykorzystują ekspresy przelewowe lub automatyczne, parzą kawę w imbryczkach czy alternatywnych dripach. Jeszcze inni stawiają na wygodne rozwiązania i wybierają ekspres kapsułkowy.

  

Ten niepozorny sprzęt wśród zwolenników kawy wywołuje skrajne emocje. Jedni chwalą go za kompaktowe wymiary i szybkość w przygotowywaniu napojów, inni negują konieczność częstego dokupowania kapsułek i ich wysoką cenę. Jak jest naprawdę? Jak można ocenić jakość kawy przygotowywanej w ekspresie kapsułkowym i jaki ekspres na kapsułki kupić, by cieszyć się małą czarną wysokiej jakości?

kawa na stoliku

Jak działa ekspres na kapsułki?

Ekspres na kapsułki to rodzaj ekspresu automatycznego. To zdecydowanie najprostszy w użyciu ekspres do kawy. Nie potrzebujemy specjalistycznej wiedzy, by umiejętnie zaparzyć w nim gorący napój. Wystarczy włożyć kapsułkę, wcisnąć przycisk i odczekać kilkanaście sekund – kawa gotowa.

  

W ekspresie kapsułkowym zamiast pojemnika na kawę znajdziemy miejsce na kapsułkę z wybranym rodzajem napoju. Nie może być to jakakolwiek kapsułka, ale kompatybilna z naszym urządzeniem. Najczęściej producenci stawiają na wykorzystywanie takich samych kapsułek w obrębie wszystkich swoich modeli. Przygotujemy z nich nie tylko espresso, ale też większość rodzajów kawy, a nawet herbatę czy kakao. Co więcej, część ekspresów zaserwuje nam również zimne napoje, chociażby zaspokajające pragnienie mrożone caffè latte.

  

Kompaktowe rozmiary kontra wysoka cena kapsułek

  

Na jakie zalety i wady ekspresów na kapsułki wskazują użytkownicy tych urządzeń? Zacznijmy od plusów, które w przypadku modeli kapsułkowych przeważają.

  

Niska cena

Ekspresy kapsułkowe to bez wątpienia najtańszy rodzaj ekspresów do kawy. Ceny tego typu modeli zaczynają się już od 150 złotych, co często stanowi zaledwie 10% kwoty, jaką musielibyśmy wydać na niejeden ekspres kolbowy czy automatyczny. Bez obaw, z niską ceną nie idzie w parze słaba jakość, której większości modeli nie da się zarzucić.

  

Mały rozmiar

Jesteś miłośnikiem kawy, ale mieszkasz w mieszkaniu studenckim lub posiadasz niewielki aneks kuchenny? Mało miejsca na blacie to nie problem w przypadku ekspresu na kapsułki. Wciśniemy go w najmniejszy kąt, a w razie potrzeby łatwo przeniesiemy.

  

Łatwość obsługi

Tego ekspresom na kapsułki nie można odmówić. Jedyne, co musimy zrobić, to zadbać o to, by w pojemniku było wystarczająco dużo wody. Wrzucamy kapsułkę, podstawiamy filiżankę lub kubek, a po chwili cieszymy się ulubionym napojem. Nie musimy mielić ziaren ani wiedzieć, jak długo parzyć dany rodzaj kawy.

  

Spory wybór kaw

Lubisz poznawać nowe smaki? Wbrew pozorom zakup ekspresu na kapsułki nie powinien Cię w tym ograniczać. Jeszcze kilka lat temu producenci oferowali zaledwie kilka rodzajów kawy w kapsułkach, obecnie znajdziemy ich ponad 30. Kawy inspirowane smakami charakterystycznymi dla Meksyku czy Peru, klasyczne espresso i flat white, gorące czekolady i kakao – to wszystko znajdziemy w większości ofert.

kobieta pije kawe

  

Niestety, modele kapsułkowe nie są pozbawione wad. Na co trzeba uważać w ich przypadku?

  

Drogie kapsułki

Kupując ekspres na kapsułki należy wziąć pod uwagę nie tylko jego cenę, ale też ceny kapsułek. Te nie będą dla nas najtańsze, jeśli pijemy kilka kaw dziennie. Jeśli natomiast mała czarna jest dla nas jednym z wielu napojów w ciągu dnia lub sięgamy po nią kilka razy w tygodniu, koszty nie będą duże.

  

Kapsułki jednej marki

Pozostając przy temacie kapsułek - warto uświadomić sobie, że kapsułki poszczególnych producentów różnią się od siebie. Nie możemy więc postawić na ekspres marki Krups, jeżeli preferujemy kawę Nescafe. Najbezpieczniej jest przetestować napoje od różnych producentów, a dopiero później wybrać konkretny model.

  

Jaki ekspres na kapsułki kupić – parametry

Przeglądając ekspresy kapsułkowe, można odnieść wrażenie, że poszczególnie urządzenia niespecjalnie się między sobą różnią. Warto jednak przyjrzeć się ich szczegółowym parametrom, bo potrafią zmienić wiele w smaku kawy, a także łatwości używania sprzętu. Jaki ekspres na kapsułki kupić? Które parametry są najważniejsze?

  

Ciśnienie

Im większe, tym mocniejsze i bardziej aromatyczne kawy przygotuje nam ekspres. Do przygotowania podstawowej kawy, czyli espresso, wystarczy 9 barów. Większość ekspresów kapsułkowych posiada moc co najmniej 15 barów.

  

Zbiornik na wodę

Jego większa pojemność będzie przydatna wtedy, gdy często przygotowujemy kilka kaw, jedna po drugiej. Dla singla lub pary wystarczający będzie model wyposażony w zbiornik o pojemności 0,5 litra.

  

Łatwość czyszczenia

Sprawdź, czy elementy Twojego przyszłego ekspresu kapsułkowego są łatwe w montażu i demontażu. Dotyczy to zbiornika na wodę, tacki ociekowej, a także pojemnika na kapsułki. Ich usuwanie powinno być szybkie, by móc je wyczyścić osobno, bez obawy o zamoczenie sprzętu.

  

Polecane modele ekspresów na kapsułki

Dodatkowe funkcje w ekspresach

To, jaki ekspres na kapsułki będzie dobrym wyborem, zależy również od dostępnych w nim nadprogramowych funkcji. Niektóre z nich, takie jak automatyczne czyszczenie, ułatwiają życie kawoszom, inne – np. przygotowywanie zimnych napojów – są miłym, choć nieobowiązkowym dodatkiem.

  

Wśród ciekawych ponadprogramowych funkcji znajdziemy między innymi:

  

automatyczne czyszczenie i odkamienianie,

  

- ruchomą podstawkę, która przydaje się, gdy czasem pijesz cappuccino w filiżance, a innym razem caffè latte w wysokiej szklance,

  

- automatyczne wyłączanie po zrobionej kawie lub po określonym czasie nieużywania ekspresu,

  

- możliwość przygotowywania zimnych napojów,

  

- regulację mocy kawy,

  

- alarmy informujące np. o konieczności napełnienia zbiornika na wodę czy o konieczności wyczyszczenia sprzętu.

 ekspres na kapsulki

Jaki ekspres na kapsułki wybrać – podsumowanie

Ekspres na kapsułki to wybór przede wszystkim dla tych, którzy chcą delektować się gorącym napojem, przygotowanym bez większego wysiłku. Modele kapsułkowe to najwygodniejsza opcja spośród ekspresów: nie wymagają mielenia kawy ani znajomości zasad jej parzenia, są też proste w czyszczeniu. Przed podjęciem decyzji warto jednak przeliczyć koszty: jeśli pijesz nie więcej niż jedną kawę dziennie, zakup będzie opłacalny.

Dodane: 2019-03-25