Zbierający się kurz, rozsypane resztki jedzenia w kuchni, sierść zwierząt… To tylko ułamek zanieczyszczeń, jakie znajdują się na podłogach w naszych domach. Jeśli chcemy cieszyć się czystym mieszkaniem, odkurzanie przynajmniej raz na kilka dni jest nieuniknione. A z odkurzaniem jest jak z innymi domowymi obowiązkami – nie każdy je lubi. Ci, którzy chcą ułatwić sobie życie i zyskać nieco wolnego czasu, decydują się na zakup robota sprzątającego. Dziś przyjrzymy się tym urządzeniom i sprawdzimy, jaki odkurzacz automatyczny warto wybrać.

  

kobieta z robotem sprzatajacym

Odkurzacz, który sam odkurza, czyli czym jest robot sprzątający

Odkurzacze automatyczne są niewielkie, lekkie i zwinne. Poruszają się dzięki wbudowanemu akumulatorowi, a my możemy sterować ich ruchem za pomocą pilota, aplikacji w telefonie lub przycisków na obudowie sprzętu.

  

W zestawie z odkurzaczem znajdziemy stację dokującą, która w razie potrzeby ładuje akumulator robota. Większość modeli samodzielnie powraca do stacji, kiedy ma niski poziom naładowania.

  

Jakie są zalety odkurzacza automatycznego?

- Sam sprząta ;) Wystarczy wciśnięcie przycisku i robot już wie, co ma robić. Niektóre modele potrafią też pracować według zaplanowanego harmonogramu – po zaprogramowaniu odkurzają w wybrane dni o konkretnej godzinie, bez naszej ingerencji.

  

- Dociera do zakamarków. Wysokość większości odkurzaczy automatycznych nie przekracza 8 cm, a ich średnica to około 35 cm. Dzięki temu posprzątają przestrzeń pomiędzy krzesłami i wjadą pod łóżko czy niskie półki.

  

- Czyści wszystkie powierzchnie. Nie musisz obawiać się, że odkurzacz porysuje Twoje panele lub nie poradzi sobie z odkurzeniem płytek. Część robotów potrafi sprzątać również na mokro, dzięki czemu możemy wyciągać mop znacznie rzadziej.

  

System nawigacji, czas pracy i inne istotne parametry

Przejdźmy więc do głównego pytania: jaki odkurzacz automatyczny kupić? Popularność tego rodzaju urządzeń sprawiła, że coraz więcej producentów decyduje się na umieszczenie ich w swoim asortymencie. Na rynku co rusz pojawiają się nowe modele, więc jest w czym wybierać. Czy kupując robot sprzątający, możemy kierować się tymi samymi zasadami, co przy wyborze klasycznego odkurzacza? Nie do końca. Przedstawiamy parametry, którym warto przyjrzeć się bliżej.

  

Czas pracy

Standardowe modele robotów sprzątających potrafią odkurzać przez 60 minut. Na rynku znajdziemy też coraz więcej odkurzaczy, które pracują przez 120 minut, po czym wracają do bazy, by naładować baterie. Jeśli masz niewielkie mieszkanie, na jego odkurzenie wystarczy godzina. W przypadku większych powierzchni sprawdzą się dłużej pracujące modele. Warto też sprawdzić, jak długo trwa ładowanie odkurzacza w stacji dokującej.

  

System nawigacji

Przed zakupem dowiedz się, w jaki sposób robot porusza się po przestrzeni. Niektóre modele pokonują pomieszczenia w chaotyczny sposób. Wówczas odkurzacz odbija się od przeszkód i zmierza w inną stronę. Zaletą tego sposobu jest dokładność odkurzania – sprzęt z dużym prawdopodobieństwem przejedzie po tym samym miejscu kilkukrotnie. Trzeba jednak liczyć się z dłuższym czasem sprzątania. Znacznie szybciej odkurzają roboty poruszające się w uporządkowany sposób. Z kolei najnowsze (i często droższe) modele posiadają systemy wizualizacji przestrzeni, dzięki którym mogą stworzyć dokładną mapę mieszkania i przemieszczać się w sposób zaplanowany i płynny.

  

Sposób obsługi

Jak już wiemy, odkurzacze automatyczne mogą być sterowane na trzy sposoby. Podstawowe funkcje często uruchomimy poprzez przyciski na obudowie odkurzacza (niektóre modele posiadają tylko przycisk włączenia). Dodatkowe opcje znajdziemy na pilocie dołączonym do zestawu lub w aplikacji na urządzenia mobilne. W przypadku tych ostatnich możemy uruchomić sprzęt również zdalnie, kiedy nie ma nas w domu.

  

Czujniki

Wszystkie roboty sprzątające posiadają podstawowe czujniki ruchu, dzięki którym wiedzą, w jaki sposób się poruszać i jak omijać przeszkody. Warto sprawdzić, czy interesujący nas odkurzacz posiada również czujnik brudu – wtedy po wykryciu mocno zabrudzonego miejsca skupi się na nim i odkurzy je kilkukrotnie. Wygodnym, i obecnym w wielu robotach, rozwiązaniem jest też czujnik schodów (uskoku terenu). Odkurzacz, wyczuwając spadek, wychyli się na kilka centymetrów i określi, czy może jechać dalej. Przydatny jest też czujnik zbliżeniowy. Pozwala określić, jak daleko znajduje się ściana, przez co urządzenie nie będzie się od niej odbijać i jej nie zniszczy, a jedynie zbliży się do krawędzi.

  

Progi i przeszkody

Mało kto ma w mieszkaniu idealnie gładkie powierzchnie, a na takich odkurzacze automatyczne radzą sobie najlepiej. Przed zakupem sprawdź więc opis działania produktu: czy robot sprawnie wjeżdża na dywan, pokonuje niskie progi i czyści nierówne faktury. Musisz jednak wiedzieć, że odkurzacz automatyczny z powodu swoich wymiarów nie dotrze do najwęższych zakamarków tak jak zwykły odkurzacz.

  

Pojemność zbiornika na odpady

Nie można łudzić się, że odkurzacz automatyczny jest sprzętem całkowicie bezobsługowym. Wprawdzie jeśli posiada funkcję harmonogramu sprzątania, nie musimy go nawet uruchamiać, ale opróżnianie pojemnika na odpady jest nieuniknione. Jeżeli nie chcesz robić tego po każdym sprzątaniu, zdecyduj się na model ze zbiornikiem o większej pojemności – co najmniej 0,6 litra.

  

jaki odkurzacz automatyczny

Jaki odkurzacz automatyczny kupić? Przegląd ciekawych modeli

Odkurzacz iRobot Robot Roomba 886

  • IROBOT Robot Roomba 886 Sprawdź
    Dostępny w promocji
    Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.

Marki Roomba nie trzeba przedstawiać nikomu, kto planuje zakup robota sprzątającego. Chociaż model Roomba 886 ma już swoich następców, to posiadane przez niego funkcje zadowolą większość kupujących. Urządzenie potrafi sprzątać przez 75 minut, a czas jego ładowania wynosi tylko 180 minut. Oprócz standardowych czujników kurzu posiada też czujniki:

  

- przeciw kolizjom, dzięki czemu robot nie wjedzie w ścianę, do której się zbliża,

  

- przeszkód, nie musisz więc specjalnie sprzątać dziecięcych zabawek czy posłań zwierząt przed włączeniem odkurzacza – zwyczajnie je ominie,

  

- uskoku podłoża, co jest przydatne dla posiadaczy schodów i nierównych powierzchni w domu,

  

- przeciw zaplątywaniu się w kable, przez co nie musisz martwić się o ukrywanie przewodów i chowaniu sznurówek do butów,

  

- wykrywające mocniej zabrudzone miejsca.

  

Sprzęt możesz zaprogramować na 7 dni tygodnia, dzięki czemu jedyne, o czym musisz pamiętać, to opróżnianie pojemnika na odpadki raz na jakiś czas. Wskaźnik zapełnienia zbiornika poinformuje Cię, kiedy musisz to zrobić.

  

Model posiada aż 9 programów czyszczenia, w tym sprzątanie wzdłuż ścian i odkurzanie dywanów. Wyposażono go w szczotkę zapobiegającą wplątywaniu się włosów i sierści oraz moduł wirtualnej latarni, który dopilnuje, by urządzenie dokładnie posprzątało jedno pomieszczenie, zanim uda się do kolejnego.

  

Robot sprzątający ILIFE A8

Ten niedrogi robot sprzątający w niczym nie ustępuje odkurzaczom z wyższej półki cenowej. Chińska marka ILIFE tworzy urządzenia, które coraz częściej wybieramy do swoich domów, a to za sprawą świetnej jakości tych sprzętów. Model A8 wyróżnia się kamerą do skanowania przestrzeni. Dzięki niej mapuje pomieszczenie, aby nie ominąć żadnego punktu w pokoju. Wpływa to też na skrócenie pracy – odkurzacz nie błądzi po mieszkaniu, lecz odkurza je w zaplanowany sposób.

  

Robot może pracować przez aż 100 minut, a kiedy jego poziom baterii spada, kieruje się w stronę bazy. Po naładowaniu odkurzacz wraca dokładnie w to miejsce, w którym zakończył sprzątanie. Jego zaletą jest też bardzo cicha praca – poziom głośności urządzenia nie przekracza 50 dB. Możesz być więc pewny, że nie obudzi śpiących dzieci ani nie wystraszy zwierząt.

  

Odkurzacz DIBEA D960

  • DIBEA D960 z funkcją mopowania Sprawdź
    Dostępny w promocji
    Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.

Na odkurzacz Dibea warto zwrócić uwagę chociażby z uwagi na jego funkcję mopowania. Robot możemy szybko zamienić w mop, wyjmując pojemnik na kurz i napełniając zbiornik do czyszczenia na mokro wodą. Urządzenie może pracować do 150 minut, a w tym czasie bez problemu wyczyści średniej wielkości mieszkanie. Robotem sterujemy za pomocą intuicyjnego pilota lub wybierając odpowiedni przycisk na obudowie sprzętu.

  

Robot wyposażono w trzy czujniki: kurzu, upadku, a także przeciw zaplątywaniu się w kable. Potrafi odkurzać w trybie zygzaka, sprzątania narożników, w sposób spiralny, a także w trybie V, w zależności od kształtu pomieszczenia. Zaletą urządzenia jest też wyjątkowo duża siła ssąca 1200 Pa, dzięki czemu robot bez problemu odkurza nie tylko panele czy płytki, ale też wykładziny i dywany.

  

Wybieramy robot sprzątający – podsumowanie

Szukasz urządzenia, dzięki któremu zaoszczędzisz swój czas? W tym robot sprzątający będzie nieoceniony. To z pewnością nie tylko kolejny elektroniczny gadżet, ale realny pomocnik w domu. Warto poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego modelu. Być może do gustu przypadnie Ci sprzęt z niższej półki, który uruchomisz jednym przyciskiem. Jeśli szukasz pełnej automatyzacji, wybierz jeden z nowszych robotów, który sam wie, kiedy rozpocząć i zakończyć sprzątanie.

  

Szukasz klasycznego odkurzacza? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jak wybrać odkurzacz dla siebie.

Dodane: 2019-06-07