Obecnie ponad połowa z nas ma w swoim domu kuchenkę mikrofalową. W ostatnich latach stała się ona naturalną alternatywą dla piekarnika, który, choć pomaga przygotować pyszne i zdrowe potrawy, długo się nagrzewa. Z mikrofalówki już po kilku minutach wyjmiemy nie tylko podgrzane danie, ale również gorący popcorn, zgrillowane warzywa lub… gotowy jogurt!

  

Warto jednak wiedzieć, że każda kuchenka mikrofalowa wymaga specjalnego traktowania i czyszczenia na bieżąco. W przeciwnym wypadku już po kilku użyciach zauważymy ślady tłuszczu, których może być trudno się pozbyć. Sprawdź, jak wyczyścić mikrofalówkę, by wyglądała jak nowa i jakich detergentów użyć, by móc bez obaw przygotowywać w niej potrawy.

kobieta czysci mikrofalowke

Niezawodna profilaktyka, czyli mycie na bieżąco

Kuchenka mikrofalowa nie różni się pod tym względem od innych kuchennych sprzętów AGD – należy czyścić ją regularnie, nawet po każdym użyciu. Zbyt często? Tylko pozornie – w rzeczywistości wyczyszczenie mikrofalówki, kiedy jest delikatnie zabrudzona, nie zajmie Ci więcej niż dwie minuty. Wystarczy chwilę po użyciu przemyć wnętrze sprzętu wilgotną ściereczką.  Zbierzesz nią drobne zabrudzenia i unikniesz zaschnięcia plam, które byłyby trudniejsze do usunięcia.

  

Dlaczego konieczne jest mycie sprzętu codziennie lub co kilka dni? W mikrofalówce podgrzewamy różnego typu potrawy. Większość z nich to dania o­biadowe, zawierające tłuszcz. Ten pod wpływem wysokiej temperatury unosi się i osiada na ściankach kuchenki. Jeszcze bardziej brudzą zupy, które, jeśli są nieprzykryte, mogą rozpryskiwać się na różne strony. Oprócz mycia pamiętaj więc również o przykrywaniu podgrzewanych potraw, szczególnie płynnych. Przydatnym sposobem jest też postawienie dania na dodatkowym talerzyku. Dzięki temu nawet gdy część potrawy wykipi, nie zabrudzi to całego talerza.

  

Sprawdzonym sposobem na podgrzewanie dań w kuchence mikrofalowej jest używanie jedynie przeznaczonych do tego zamykanych pojemników. Pamiętaj jednak, aby stosować wyłącznie pudełka wolne od BPA, czyli związku, który po kontakcie z wysoką temperaturą może wpływać na układ hormonalny i nerwowy. Bezpieczne opakowania poznasz po oznaczeniu „BPA free”.

  

Jak wyczyścić mikrofalówkę? Zacznij od domowych sposobów

W przypadku czyszczenia większości urządzeń, które mają styczność z żywnością, lepiej jest zrezygnować z silnych detergentów. Kuchenki mikrofalowe, tak jak piekarniki, najlepiej jest myć za pomocą naturalnych środków. Jak wyczyścić mikrofalówkę, wykorzystując to, co mamy już w kuchni?

  

Cytryna rozpuści tłuszcz

Aby pozbyć się zanieczyszczeń z wnętrza mikrofalówki, na początku użyj cytryny. W tym celu wlej szklankę wody do naczynia żaroodpornego i wciśnij tam sok z całego owocu. Wstaw miskę do kuchenki i wybierz jeden z programów podgrzewania – najlepiej wykorzystujący połowę mocy. Określ czas na od 5 do 15 minut, w zależności od tego, jak bardzo zabrudzone jest urządzenie. Po tym czasie delikatnie wyjmij naczynie, a ścianki mikrofalówki przetrzyj wilgotną ścierką.

  

Zamiast cytryny ocet lub pomarańcza

Nie masz cytryny? Zamiast niej możesz użyć również… pomarańczy. Postępuj tak samo, jak w przypadku cytryny lub pokrój owoc i dodaj go do miseczki z wodą, którą wstawisz na kilka minut do kuchenki.

  

Na zabrudzenia odkażająco zadziała również ocet. Wymieszaj go z wodą w proporcjach 1:1 i wlej do naczynia żaroodpornego. Dalej dobierz takie same ustawienia, jak w przypadku cytryny lub pomarańczy. Ocet rozpuści tłuszcz, który gromadził się na wewnętrznych ściankach mikrofalówki.

  

Soda na uciążliwe plamy

Z zanieczyszczeniami, których nie pozbywaliśmy się na bieżąco, poradzi sobie soda oczyszczona. Jak wyczyścić mikrofalówkę za jej pomocą? Do szklanki wody dodaj 2-3 łyżki sody i dokładnie wymieszaj. Wstaw szklankę do urządzenia na około 3-5 minut, po czym przetrzyj wnętrze kuchenki papierowym ręcznikiem lub delikatnie zwilżoną w wodzie szmatką. W przypadku zaschniętych zabrudzeń możesz zostawić szklankę z miksturą jeszcze przez 15 minut po wyłączeniu mikrofalówki. W ten sposób na plamy zadziała wilgoć, dzięki czemu łatwiej odkleją się one od powierzchni ścianek.

  

Jak umyć talerz?

Talerz, na którym podgrzewasz dania, należy regularnie myć. Najczęściej nie są potrzebne do tego silne środki. Najwygodniejszym sposobem na pozbycie się zabrudzeń jest wyjęcie talerza i umycie go płynem do mycia naczyń pod bieżącą wodą. Jeśli producent nie podaje takiej informacji, najlepiej myć talerz wyłącznie ręcznie i zrezygnować z wkładania go do zmywarki.

  

Mikrofalówka z funkcją samoczyszczenia

Na rynku znajdziemy już kuchenki mikrofalowe, które… czyszczą się same. Tego typu funkcja może nam pomóc w regularnym pozbywaniu się zabrudzeń z wnętrza urządzenia. Jak to działa? „Samoczyszczenie” to nic innego jak działanie pary wodnej, która, osiadając na ściankach mikrofalówki, zmiękcza zabrudzenia. Na koniec przechodzi w tryb suszenia. Jedyne, co musimy zrobić, to pozbyć się resztek zanieczyszczeń przy pomocy ściereczki.

kuchenka mikrofalowa

Z czego zrezygnować?

Do czyszczenia wnętrza kuchenki mikrofalowej nie powinno używać się tradycyjnych detergentów z wyjątkiem tych, które przeznaczone są wyłącznie do czyszczenia mikrofalówki. Pozostałe mogą pozostawić chemiczny zapach we wnętrzu urządzenia, a ten nierzadko przenika również do podgrzewanych dań.

  

Myjąc mikrofalówkę, zrezygnuj również z ostrych myjek. Do przecierania ścianek używaj gąbki do mycia naczyń, szmatki lub ręcznika papierowego. W przeciwnym razie możesz zarysować delikatną powierzchnię kuchenki.

  

Jak umyć mikrofalówkę – porady w pigułce         

O czym pamiętać, aby zawsze móc cieszyć się czystą kuchenką mikrofalową i nie czyścić zaschniętych plam?

  

- Po każdym użyciu przecieraj ścianki mikrofalówki wilgotną ściereczką.

- Przykrywaj podgrzewane potrawy, w szczególności zupy.

- Skorzystaj z dodatkowego talerza, dzięki czemu nie zabrudzisz dna urządzenia.

- Zawsze miej pod ręką cytrynę, ocet lub sodę.

  

Chcesz wiedzieć, jak wyczyścić pozostałe sprzęty domowe? Wszystkiego dowiesz się z naszych poradników.

  

Jak wyczyścić piekarnik?

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z lodówki?

Dodane: 2019-04-16