Kiedy kilka miesięcy temu hulajnogi elektryczne opanowały niemal wszystkie większe miasta w Polsce, nikt nie spodziewał się, że na trwałe wpiszą się one w wielkomiejski krajobraz. Stało się jednak inaczej i dziś wiele osób nie wyobraża już sobie innego środka transportu do pracy czy na uczelnię. Nie bez przyczyny. To jeden z najtańszych i najwygodniejszych sposobów na szybkie przemieszczanie się z punktu do punktu – zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy centra miast są paraliżowane przez korki. Zastanawiasz się, jaką hulajnogę wybrać? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę, aby jak najlepiej dopasować ją do swoich potrzeb? A może szukasz hulajnogi elektrycznej dla dziecka? Nasz dzisiejszy poradnik jest więc właśnie dla Ciebie.

  

Hulajnoga elektryczna

Czego dowiesz się z tekstu?

Na temat hulajnóg elektrycznych narosło wiele mitów i wątpliwości. Nic więc dziwnego, że internet roi się od pytań dotyczących tego, na czym polega działanie hulajnogi elektrycznej, ile kosztuje takie urządzenie, w jaki sposób ją ładować i jakie przepisy prawa regulują jazdę na tego rodzaju urządzeniach. Aby ułatwić Ci zakup odpowiedniej hulajnogi elektrycznej, przygotowaliśmy kompendium z odpowiedziami na najczęściej pojawiające się w sieci pytania na jej temat. Dowiesz się z niego:

  

– jak działa hulajnoga elektryczna,

– jak ładować hulajnogę elektryczną,

– jak wybrać hulajnogę elektryczną,

– ile kosztuje hulajnoga elektryczna i gdzie można ją kupić,

– gdzie zgodnie z prawem możemy poruszać się hulajnogą elektryczną,

– na co zwrócić uwagę, kupując hulajnogę dla dziecka.

  

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika wybór odpowiedniej hulajnogi elektrycznej nie sprawi Ci już żadnego kłopotu.

  

Jak działa hulajnoga elektryczna?

Hulajnoga elektryczna jest, jak sama nazwa wskazuje, urządzeniem zasilanym silnikiem elektrycznym. Jest ona nieco cięższa niż jej tradycyjny odpowiednik, jednak wygoda jej użytkowania jest nieporównywalnie większa. Jazda na hulajnodze elektrycznej nie wymaga od nas bowiem właściwie żadnego wysiłku. Jedyne, co musimy zrobić, to… włączyć urządzenie i uważać na drodze ;)

  

Zależy Ci na maksymalnym komforcie jazdy? Rozejrzyj się za hulajnogą wyposażoną w siodełko. Łatwość montażu i demontażu takiego krzesełka pozwoli Ci jeszcze lepiej dopasowywać sposób jazdy do Twoich aktualnych preferencji.

  

Hulajnoga elektryczna    

Jak wygląda ładowanie elektrycznej hulajnogi?

Ładowanie hulajnogi elektrycznej odbywa się poprzez dołączoną do zestawu ładowarkę. Maksymalny czas ładowania hulajnogi elektrycznej zależy od danego modelu i może wynosić od 2 do 9 godzin. W przypadku urządzeń najpopularniejszych producentów, takich jak Xiaomi czy Archos, średni czas ładowania wynosi zazwyczaj około 4-5 godzin.

  

Dobra hulajnoga elektryczna, czyli jaka? Najważniejsze parametry.

Zastanawiasz się nad zakupem hulajnogi elektrycznej? Aby jak najlepiej dopasować ją do swoich oczekiwań, zwróć uwagę na następujące parametry:

  

maksymalny zasięg

Przepadasz za długimi wycieczkami lub Twoje biuro, do którego zamierzasz dojeżdżać na hulajnodze, znajduje się na drugim końcu miasta? Parametrem, który powinien mieć w Twoim przypadku szczególne znaczenie, jest zatem maksymalny zasięg danego urządzenia. Im będzie on większy, tym oczywiście lepiej. Jeśli planujesz urządzać na swojej hulajnodze nieco dłuższe przejażdżki, zdecyduj się na urządzenie o zasięgu przynajmniej 20 kilometrów. Pozwoli Ci ono bez stresu dostać się do niemal każdego punktu we wszystkich polskich miastach, minimalizując ryzyko niespodziewanego rozładowania.

    

maksymalna prędkość

To, jak szybko dostaniesz się do danego miejsca przy użyciu hulajnogi, zależy przede wszystkim od jej maksymalnej prędkości. Standardowe hulajnogi elektryczne dla dorosłych umożliwiają osiągnięcie prędkości około 20km/h. Ci z nas, którym szczególnie zależy na czasie, mogą rozważyć zakup urządzenia o nieco większej prędkości. Ciekawym przykładem takiej hulajnogi jest Manta MSB9011, która mimo stosunkowo niewysokiej ceny samego urządzenia pozwala rozpędzić się do zawrotnych 25km/h. W zależności od wagi konkretnego użytkownika prędkości te będą się od siebie nieco różnić.

  

maksymalne obciążenie

A skoro już o wadze mowa… Istotnym aspektem przy wyborze elektrycznej hulajnogi elektrycznej może być również jej maksymalne obciążenie. Warto zdecydować się na model o obciążeniu przynajmniej kilka kilo większym, niż wynosi nasza obecna waga. Pamiętaj, aby na taką hulajnogę nie wchodziła jednocześnie więcej niż jedna osoba. W przeciwnym razie możesz ją przypadkowo uszkodzić.

    

czas ładowania

Szybki czas ładowania docenią zwłaszcza te osoby, które zamierzają często korzystać ze swojej hulajnogi i nie mają czasu na jej długie ładowanie. Niecierpliwym z pewnością przypadnie do gustu hulajnoga elektryczna Bolt V3 od Archosa. Do jej pełnego naładowania wystarczą już 2 godziny! Kliknij i dowiedz się o niej więcej.

  

wielkość kół

Solidne 8-calowe koła są rozwiązaniem dla osób, dla których hulajnoga elektryczna będzie głównym środkiem transportu. Jeśli wiesz, że będziesz korzystać ze swojego urządzenia jedynie od czasu do czasu, bez obaw wybieraj hulajnogę z mniejszymi (na przykład 5-calowymi) kołami.  

  

waga hulajnogi

Pozornie nieznaczący szczegół, jakim jest waga urządzenia, okaże bardzo kłopotliwy, jeśli np. mieszkamy na ostatnim piętrze. Zanim kupisz wymarzoną hulajnogę, upewnij się, czy jej waga nie jest dla Ciebie za wysoka. W przeciwnym razie jej codzienne wnoszenie może wiązać się dla Ciebie z dużym dyskomfortem.

  

design

Nie ma co ukrywać – hulajnoga elektryczna to nie tylko funkcjonalne, ale też bardzo atrakcyjne wizualnie urządzenie. Mnogość kolorów i wzorów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

  

cena

Ostatnim, jednak nie mniej istotnym parametrem, na jaki musimy zwrócić uwagę przy wyborze elektrycznej hulajnogi, jest oczywiście jej cena. W przypadku tego typu urządzeń ich koszt jest zazwyczaj wprost proporcjonalny do liczby dodatkowych funkcjonalności, jednak nie jest to regułą. Najtańsze hulajnogi elektryczne dla dorosłych możemy „upolować” już za ok. 600 zł, jednak, szukając urządzenia z nieco wyższej półki, musimy liczyć się z wydatkiem przynajmniej kilkaset złotych większym.

  

Hulajnogi elektryczne a prawo. Jak uniknąć mandatu?

Ci z Was, który liczą na jasne regulacje ze strony państwa w kwestii jazdy na hulajnodze elektrycznej, mogą się bardzo rozczarować. Na chwilę obecną polskie prawo nie reguluje bowiem tej kwestii odpowiednimi przepisami, dlatego w świetle istniejących zasad osoba przemieszczająca się na hulajnodze elektrycznej jest traktowana jako… pieszy. Za poruszanie się hulajnogą po ścieżce rowerowej (co nie bez powodu dla wielu osób wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem) lub jezdni może Ci grozić mandat w wysokości od 20 do nawet 500 zł. Coraz większe naciski ze strony właścicieli hulajnóg dają jednak nadzieję, iż przepisy prawa o ruchu drogowym zostaną wkrótce znowelizowane.  

  

Najciekawsze hulajnogi elektryczne dla dorosłych

  

  

Jak dopasować hulajnogę elektryczną do wieku dziecka?

Popularność hulajnóg elektrycznych sprawia, że coraz chętniej sięgają po nie także najmłodsi. To, który model wybierzesz, zależy przede wszystkim od wzrostu i dojrzałości emocjonalnej Twojej pociechy. W przypadku najmłodszych, 4-5-letnich dzieciaków zalecane są najmniejsze modele o niewielkiej  mocy i minimalnej prędkości, takie jak Hot Wheels HT-KS-5.5. Jesteś rodzicem nastolatka lub nie masz obaw, aby wybierać się ze swoim kilkulatkiem w nieco bardziej wymagające trasy? Hulajnoga o większych kołach i maksymalnej prędkości oscylującej wokół 14 km/h będzie więc strzałem w dziesiątkę.

  

Elektryczna hulajnoga dla dziecka – nasz wybór

  

  

 

Dodane: 2019-04-15