Początek roku to czas, kiedy część z nas z nieco większą uwagą przygląda się swojemu ciału. Niektórzy z nas postanawiają wtedy zrzucić tu i ówdzie, aby przywitać wiosnę z nową, zgrabniejszą sylwetką. Jednym z naszych największych sprzymierzeńców w walce o smukłą figurę jest waga łazienkowa. Czym się kierować przy zakupie wagi łazienkowej, aby jak najlepiej monitorować za jej pomocą swoją masę? Jakie inne funkcjonalności możesz znaleźć w nowoczesnych wagach elektronicznych? Którą wagę do 50, 150 i 300 zł wybrać? Sprawdź w dzisiejszym artykule.

Kobieta z waga

  

Waga mechaniczna czy może elektroniczna? Odpowiedź może być tylko jedna.

Tradycyjne łazienkowe wagi mechaniczne powoli odchodzą do lamusa. Nie bez powodu – w porównaniu z dzisiejszymi wielofunkcyjnymi wagami wypadają naprawdę blado. Mimo że elektroniczne wagi łazienkowe wymagają, aby co jakiś czas wymieniać w nich baterie, gwarantują znacznie dokładniejszy pomiar. Ilość funkcjonalności, jakie oferują niektóre z tego rodzaju urządzeń, może zaś przyprawić o zawrót głowy! Co powinieneś wziąć pod uwagę podczas zakupu wagi elektronicznej?

  

Maksymalna i minimalna waga

Zakres większości wag elektronicznych wynosi od 2 do 150 kilo. Niektórzy producenci mają jednak w swojej ofercie wagi z górnym limitem wagi nawet 200 kilogramów. Zwróć uwagę na to, jaka jest podstawowa jednostka miary w danym modelu. Nikt z nas nie chciałby chyba przecież przeliczać na kilogramy uncji, funta czy… kamienia (wynoszącego – ciekawostka – nieco ponad 6.35 kilograma).

  

Dokładność pomiaru

Żadna waga, co prawda, nie jest jeszcze w stanie wskazać naszej wagi z dokładnością do 1 grama, jednak różnice pomiędzy rzeczywistą a wskazywaną przez wyświetlacz wagą stają się naprawdę niewielkie. Im wyższa półka cenowa, tym zazwyczaj większa dokładność. Najtańsze modele wskazywać będą wagę z dokładnością do 500 g, zaś te z segmentu premium - nawet do 50 g.

  

Materiał wykonania

Palmę pierwszeństwa wśród wag elektronicznych niemal od początku dzierżą urządzenia wykonane z plastiku. Są lekkie, łatwe w czyszczeniu i stosunkowo tanie. Jeśli Twoja łazienka urządzona jest w surowym i nieco minimalistycznym stylu, lepszym rozwiązaniem będzie w Twoim przypadku waga wykonana ze szkła hartowanego lub z metalu. Lubisz ozdabiać swój dom ekstrawaganckimi dodatkami? Bambusowa waga elektroniczna jest właśnie dla Ciebie!

  

Antypoślizgowość

Wybierając wagę łazienkową, sprawdź, czy producent wyposażył dany model w antypoślizgowe nóżki oraz wystarczająco matową powierzchnię. W przeciwnym razie korzystanie z wagi tuż po wyjściu z kąpieli może okazać się nieco kłopotliwe.

  

Kształt i design

Nowoczesne wagi łazienkowe coraz częściej przypominają małe dzieła sztuki. Mnogość kształtów i kolorów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Waga w intensywnym różowym kolorze, z ciekawym pejzażem czy kwiatowym wzorem? Nie ma sprawy.

  

Automatyczne wyłączanie

Nie ukrywajmy – każdorazowe włączanie i wyłączanie wagi może być trochę uciążliwe. Jeśli zależy Ci na czasie, zwróć uwagę, czy waga, która wpadła Ci w oko posiada funkcje automatycznego włączania i wyłączania. Łatwość obsługi sprawi, że codzienne ważenie się wejdzie Ci w nawyk.

  

Wyświetlacz

Większość wag elektronicznych posiada wyświetlacze LED lub LCD. Te pierwsze pobierają mniej energii i są wyraźniejsze, a przez to – nieco droższe. Nie masz ochoty schylać się, aby odczytać wynik? Zwróć w takim razie uwagę na to, czy dana waga jest wyposażona w podświetlany ekran.

  

Cenę

Najtańsze modele wag elektronicznych od renomowanych producentów można znaleźć już za nieco ponad 30 złotych, jednak, jeśli zależy Ci na kontrolowaniu nie tylko masy ciała, ale też innych parametrów, zaopatrz się w model ze średniej lub z wyższej półki. Ceny takich modeli zaczynają się od około 150 złotych.

  

Dodatkowe funkcje

Jeszcze kilka lat temu profesjonalne wagi, które pozwalają zmierzyć nie tylko ciężar naszego ciała, ale też inne wskaźniki, można było spotkać jedynie w gabinetach lekarskich i najbardziej prestiżowych siłowniach. Dziś takie wagi można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Tego rodzaju urządzenia przesyłają delikatne (i całkowicie nieodczuwalne przez nas) impulsy elektryczne. Za ich pomocą można zmierzyć opór poszczególnych tkanek, dzięki czemu waga jest w stanie dokładnie zbadać skład naszego ciała. Możliwość zapisu danych i utworzenia oddzielnych kont wszystkim domownikom jednocześnie sprawia, że każdy z Was będzie mógł na bieżąco obserwować i wpływać na to, jak zmienia się jego ciało. Jakie parametry możemy sprawdzić, stając na takiej wadze?

  

BMI (Body Mass Index)

Czyli wskaźnik masy ciała. Oblicza się go, dzieląc wagę przez podany w metrach i podniesiony do kwadratu wzrost. 

  

BMI pozwala kontrolować zatem, czy nasza obecna waga mieści się w granicach normy. 

  

Przykładowo, jeśli Ania ma 165 cm i waży 60 kilogramów, jej BMI wynosi 60:(1.65*1.65)=22.04, czyli jest prawidłowe.

  

Procentową zawartość tkanki tłuszczowej

Wiedza na temat tego, jaką część naszego ciała stanowi tłuszcz, przyda się zwłaszcza tym osobom, które borykają się z nadwagą lub z otyłością.

  

Zawartość wody

Znajomość zawartości wody w organizmie pozwoli Ci w porę zareagować, jeśli okaże się, że jesteś odwodniony lub – przeciwnie – masz skłonność do gromadzenia wody w organizmie.

  

Masę tkanki mięśniowej

Która będzie mieć szczególne znaczenie dla tych z nas, którzy są właśnie na diecie lub często korzystają z siłowni.

  

Masę i gęstość tkanki kostnej

Dzięki której będziesz mógł w porę zainterweniować, jeśli rozpoczną się u Ciebie początki osteoporozy.

  

BMR (Basal Metabolic Rate)

Nazywany inaczej wskaźnikiem podstawowej przemiany materii. Określa on, jakie jest dzienne minimalne zapotrzebowanie kaloryczne, czyli takie, które pozwala jedynie na podtrzymanie wszystkich funkcji życiowych. Bez znajomości swojego BMR znacznie trudniej ułożyć odpowiedni plan odchudzania czy zbilansowaną dietę.

    

Wiek metaboliczny

Który określa rzeczywisty wiek naszego organizmu. Może się bowiem okazać, że 30-letnia kobieta starzeje się wolniej od rówieśniczek, ponieważ jej parametry zbliżone są do kilka lat młodszej dziewczyny, i - odwrotnie – jeśli poświęcamy swojemu zdrowiu niewystarczającą ilość czasu, prawdopodobnie będziemy wydawać się nawet kilkanaście lat starsi, niż wskazuje na to metryka.

  

Wagi elektroniczne – nasz ranking

Waga elektroniczna

Wagi do 50 zł 

Pierwsze miejsce

Wśród najlepszych wag łazienkowych do 50 zł pierwsze miejsce przyznaliśmy polskiemu producentowi sprzętów AGD, Łucznikowi. Poręczna waga z bajecznie kolorowym wzorem i dokładnością pomiaru do 100 g przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi niebanalnie urządzonych wnętrz.

  

  

Drugie miejsce

Numer 2 w kategorii wag do 50 zł zajęła waga marki Eldom, której maksymalnie obciążenie wynosi 150 kg. Stonowany design sprawdzi się w każdej klasycznie urządzonej łazience.

  

  

Trzecie miejsce

Naszą listę zamyka Lafe ze swoją wagą WLS001.2. Funkcja automatycznego włączania i wyłączania urządzenia pozwoli Ci zaoszczędzić nieco czasu podczas porannej krzątaniny.

  

  

Wagi do 150 zł

  

Pierwsze miejsce

ProfiCare to waga, która, mimo niewielkiej ceny, zaskakuje mnogością funkcji, takich jak możliwość mierzenia BMI, zawartości tkanki tłuszczowej, kostnej i mięśniowej czy dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Pamięć pomiaru do 10 osób przyda się zwłaszcza wtedy, jeśli masz dużą rodzinę.

  

  

Drugie miejsce

Waga łazienkowa Sencor SBS 6015BK to niezwykle stylowe rozwiązanie dla wszystkich, którzy dbają o linię. Funkcja analizy składu ciała oraz czytelny wyświetlacz czynią ją prostym, a jednocześnie wygodnym w obsłudze urządzeniem.

  

  

Trzecie miejsce

Ekstrawagancka, przyjemna w obsłudze i nieco vintage – tak bez wątpienia można opisać kolejną propozycję od Senocora, czyli SBS 1980RD. Waga ta łączy cechy urządzenia elektronicznego oraz analogowego. Szklana powierzchnia ułatwia jej higieniczną konwersację.

  

Wagi do 400 zł

  

Pierwsze miejsce

Propozycja od Huawei zachwyca powściągliwym i nowoczesnym designem. Waga to umożliwia nie tylko dokładne sprawdzenie składu naszego ciała, ale też posiada dedykowaną aplikację, pozwalającą jeszcze lepiej kontrolować swoje zdrowie. To nie wszystko! Waga wyposażona jest w inteligentny budzik, dzięki czemu będziesz mógł ważyć się o stałej porze dnia, przez co uzyskasz najbardziej miarodajne rezultaty.

  

  

Drugie miejsce

Producent wagi R-Link chwali się, że jego waga o wysokości 12,5 mm należy do jednej z najcieńszych na świecie. Inteligentna aplikacja Wellness Coach, z którą połączone jest urządzenie, umożliwi Ci jeszcze lepsze zarządzanie swoją dietą i treningami.

  

  

Trzecie miejsce

Ostatnie miejsce na podium wag do 400 zł zajmuje Grundig PS 6610 BT. Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich wag, i tu można znaleźć dedykowaną wadze aplikację, która w czytelny sposób przedstawi uzyskane przez nas wyniki.

  

  

Jaką wagę łazienkową wybrać? Podsumowanie

Nowoczesne wagi łazienkowe oferują szereg funkcjonalności, dzięki którym możemy z łatwością troszczyć się o swoje zdrowie, a w konsekwencji – także samopoczucie. To, którą wagę wybierzesz, zależy od Twoich potrzeb, aranżacji łazienki oraz kwoty, jaką chcesz przeznaczyć na ten cel. Jedno jest pewne: dobra waga to niezbędne urządzenie w każdym domu.

 

 

Dodane: 2019-01-10