Nadciśnienie tętnicze należy do jednej z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. W samej Polsce z chorobą tą zmaga się już 15 milionów Polaków! Co roku z powodu powikłań, jakie wiążą się podwyższonym ciśnieniem, umiera kilkadziesiąt tysięcy naszych rodaków. Regularne mierzenie ciśnienia krwi pozwoli Ci szybko zareagować w przypadku pojawienia się jakichkolwiek odchyleń i nieprawidłowości. Jakie rodzaje ciśnieniomierzy możesz spotkać na sklepowych półkach? Który z nich sprawdzi się w Twoim przypadku? Sprawdź w naszym poradniku.

Jaki ciśnieniomierz wybrać?  

Rodzaje ciśnieniomierzy

Mnogość dostępnych na rynku ciśnieniomierzy sprawia, że wybór odpowiedniego urządzenia do użytku domowego dla wielu z nas może okazać się kłopotliwy. Profesjonalne ciśnieniomierze klasy hi-end, które możemy spotkać w gabinetach lekarskich, oferują co prawda najbardziej dokładny pomiar ciśnienia, jednak ich cena oraz stopień skomplikowania sprawiają, że wielu z nas decyduje się na kupno nieco prostszych w obsłudze modeli. Ciśnieniomierze do użytku domowego możemy podzielić na 3 główne grupy:

  

- Ze względu na miejsce, w którym umieszcza się mankiet ciśnieniomierza: ciśnieniomierze nadgarstkowe i naramienne.

  

- Ze względu na technikę pomiaru: ciśnieniomierze mechaniczne i elektroniczne.

  

- Ze względu na sposób wpompowywania powietrza do mankietu: ciśnieniomierze automatyczne i -półautomatyczne.

  

Czym wyróżnia się każdy z wymienionych ciśnieniomierzy?

  

Ciśnieniomierz nadgarstkowy czy naramienny? Który z nich wskaże dokładniejszy wynik?

Wiele osób ceni sobie ciśnieniomierze z powodu prostoty ich użycia oraz niewielkich rozmiarów. Ciśnieniomierz nadgarstkowy świetnie sprawdzi się więc w podróży lub w sytuacji, gdy dysponujemy stosunkowo małą przestrzenią. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne: ciśnieniomierz nadgarstkowy wskazuje zazwyczaj mniej dokładne wyniki niż jego naramienny odpowiednik. Wyniki w niektórych modelach mogą się różnić nawet o 15%.

  

Wadą ciśnieniomierzy naramiennych jest, oprócz rozmiaru, trudność, jaką dla części osób może sprawić ich używanie – prawidłowe nałożenie mankietu (zaleca się, aby umieścić go około 1,5 cm nad zgięciem łokcia) wymaga bowiem pewnych umiejętności. Jeśli zmagasz się z nadciśnieniem i jesteś pod stałą kontrolą lekarza, ciśnieniomierz naramienny okaże się w Twoim przypadku znacznie lepszym rozwiązaniem.

  

Ciśnieniomierz mechaniczny a automatyczny – czym różnią się od siebie oba modele?

Ciśnieniomierze mechaniczne wyposażone są w aparat zegarowy oraz stetoskop, który pozwala sprawdzić poziom tętna. W codziennym użytku lepiej jednak sprawdzą się proste i intuicyjne ciśnieniomierze elektroniczne, które nie tylko wyświetlą wartość naszego ciśnienia skurczowego i rozkurczowego oraz tętna, ale też szybko zanalizują jego wyniki, informując, czy mieszczą się one w normie. Możliwość archiwizowania pozwoli porównywać wartości, z konkretnych dni, co przyda się zwłaszcza wtedy, gdy zmagasz się z okresowymi skokami ciśnienia.

  

Wygoda też ma znaczenie – dlaczego ciśnieniomierz automatyczny sprawdzi się w domowych warunkach lepiej niż ciśnieniomierz półautomatyczny?

Ciśnieniomierz automatyczny wyróżnia się wyjątkową prostotą użycia. Wystarczy założyć mankiet w odpowiednim miejscu, wcisnąć guzik i czekać, aż urządzenie napełni mankiet odpowiednią ilością powietrza. W przypadku ciśnieniomierzy półautomatycznych czynność tę musimy wykonać samodzielnie. Nieprawidłowe napompowanie mankietów może zniekształcić ostateczne wyniki, dlatego upewnij się, czy przed rozpoczęciem pomiaru pomiędzy ramieniem lub nadgarstkiem a rękawem bez problemu zmieszczą się 2 palce. Zbyt ciasny mankiet sprawi, że krew będzie napierać na tętnicę z większą niż zazwyczaj siłą, co będzie skutkować wyższym niż w rzeczywistości ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym.

  

Ranking ciśnieniomierzy

Na naszej stronie znajdziesz szeroki wybór ciśnieniomierzy przeznaczonych do użytku domowego. Najpopularniejszy z nich – ciśnieniomierz naramienny BP 6000 marki Braun z wyświetlaczem LCD – nie tylko poinformuje Cię, jeśli wartość Twojego ciśnienia okaże się zbyt wysoka lub za niska, ale też porówna go z trzema ostatnimi wynikami. Dołączone do urządzenia mankiety w dwóch rozmiarach umożliwią Ci wygodny i precyzyjny pomiar ciśnienia.

  

  • BRAUN BP 6000 Sprawdź
    Dostępny w promocji
    Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.

    

Do głównych zalet ciśnieniomierza automatycznego Sensor należą możliwość regulacji średnicy oraz, podobnie jak w przypadku ciśnieniomierza Brauna, funkcja automatycznego informowania o nieprawidłowej wartości ciśnienia. W przypadku tego ciśnieniomierza będziesz mieć dostęp aż do 60 wyników wstecz, co okaże się niezwykle przydatne w sytuacji, gdy musisz regularnie kontrolować wyniki swoich badań.

  

    

Jego nadgarstkowym odpowiednikiem jest ciśnieniomierz SBD 1470. Lekki, wygodny i niezwykle tani – świetnie sprawdzi się w sytuacji, gdy dużo podróżujesz. Funkcja informująca o podwyższonych wartościach ciśnienia oraz występowaniu arytmii serca sprawdzi się, jeśli borykasz się z problemami kardiologicznymi.

  

  • SENCOR SBD 1470 Sprawdź
    Dostępny w promocji
    Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.

  

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

  

Pół godziny wcześniej:

1. Wszelkiego rodzaju używki oraz ciężkostrawne posiłki wpływają niekorzystnie na pomiar ciśnienia, dlatego postaraj się z nich na ten czas zrezygnować.

2. Wycisz się i zrelaksuj. Intensywny wysiłek lub stres mogą zniekształcić wyniki pomiaru nawet o 30%.

3. Zadbaj o odpowiednią temperaturę pokoju. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura powietrza ma znaczenie dla ostatecznej wartości Twojego ciśnienia.

  

Tuż przed pomiarem:

1. Usiądź i zegnij lewe przedramię na stole tak, aby znajdowało się ono na poziomie serca.

2. Oprzyj się wygodnie o oparcie fotela

3. Rozluźnij się i upuść luźno stopy na podłogę.

4. Załóż mankiet. W przypadku ciśnieniomierza nadgarstkowego umieść go w odległości 1-2 cm od dłoni, zaś w sytuacji, gdy korzystasz z jego naramiennego odpowiednika – około 1,5 cm nad zgięciem łokcia.

5. Napełnij mankiet odpowiednią ilością powietrza lub, jeśli jesteś posiadaczem ciśnieniomierza automatycznego, odczekaj, aż urządzenie zrobi to samo.

6. Poczekaj chwilę, a następnie odczytaj wynik.

  

Aby uzyskać jak najwiarygodniejszy wynik, po 5 minutach zmierz ciśnienie raz jeszcze.

  

Ciśnienie krwi – jakie wyniki wskazują na nadciśnienie?

Starsza pani mierząca ciśnienie

Idealnym ciśnieniem dla osoby dorosłej jest 120 mmHg dla ciśnienia skurczowego i 80 mmHg dla rozkurczowego. Niestety, niewielu z nas może pochwalić się takimi wynikami. Im wyższe wartości powyżej normy, z tym większą troską powinniśmy zadbać o wyregulowanie naszego ciśnienia. O ile ciśnienie w granicach 130/85 uznaje się za prawidłowe, o tyle wyższe wyniki powinny skłonić nas do wizyty u lekarza. Skutki, jakie wiążą się z zaniedbywaniem swojego zdrowia, mogą być bowiem opłakane.

  

Jaki ciśnieniomierz wybrać? Podsumowanie

Wybierając ciśnieniomierz do użytku domowego, dopasuj go do swoich potrzeb oraz obecnego stanu zdrowia. Jeśli zmagasz się z wysokim ciśnieniem i musisz je często kontrolować, najlepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie elektroniczny ciśnieniomierz naramienny. Młodsze osoby oraz ci z nas, którzy chcą sprawdzać swoje ciśnienie sporadycznie, mogą zdecydować się na jeden z tańszych nadgarstkowych modeli. Świadomy wybór odpowiedniego ciśnieniomierza jest jednym z pierwszych kroków, aby cieszyć się dobrą kondycją serca i naszych tętnic przez długie lata.

Dodane: 2018-12-07