Kiedy kilka lat temu producenci wprowadzili modele laptopów z ekranami dotykowymi, część specjalistów uznała to za kolejną rewolucję na rynku IT. Choć początkowo ich ceny mogły przyprawiać o zawrót głowy, obecnie może sobie na to pozwolić zdecydowana większość osób poszukujących nowego sprzętu. Ich ceny bowiem coraz mniej różnią się od modeli z klasyczną matrycą. Jakie są plusy i minusy  laptopów z ekranem dotykowym? Kiedy zdecydować się na takie rozwiązanie? I wreszcie – które modele są najbardziej polecane? Zajrzyj do naszego poradnika.

dziewczyna przy laptopie z ekranem dotykowym 

Laptop z ekranem dotykowym – plusy i minusy

Chyba nikt nie wyobraża już sobie korzystania z telefonów z klawiaturą numeryczną. Nie bez przyczyny – łatwość użytkowania sprawia, że w znacznie krótszym czasie można przyswoić zwiększoną ilość treści. To samo tyczy się laptopów. Szybkie przeglądanie stron za pomocą dotyku może okazać się sporym ułatwieniem dla osób, których korzystanie z komputera ogranicza się do surfowania po Internecie. W takiej sytuacji akcesoria takie jak myszka mogą stać się jednym ze zbędnych akcesoriów na Twoim biurku.

  

Laptopy z ekranem dotykowym są znacznie wydajniejsze i sprawniejsze od tabletów, z którymi czasem są zestawiane. Zwiększona pamięć RAM czyni z tego urządzenia coś więcej niż przechowalnię plików. W przeciwieństwie do tabletu (o których więcej przeczytasz w naszych artykule Jak wybrać tablet w 5 krokach?) laptop dotykowy pozwala na bezproblemowe korzystanie z bardziej zaawansowanych aplikacji lub napisanie dłuższego tekstu – brak wygodnej klawiatury w tablecie szybko odbije się czkawką wśród użytkowników, którzy będą musieli napisać na nim na przykład referat na studia czy projekt do pracy.

  

Do głównych wad laptopów z ekranem dotykowych można zaliczyć… sam ekran. Wszystkie modele z dotykową opcją wyposażone są bowiem jedynie w  matryce z błyszczącą powłoką, która, choć gwarantuje znacznie ostrzejsze i bardziej wyraziste kolory, dość słabo radzi sobie z promieniami słonecznymi czy odciskami palców.

  

biznesowy laptop z ekranem dotykowym

Laptop dotykowy – dla kogo?

Laptop z dotykowym ekranem świetnie sprawdzi się w przypadku najmłodszych, którzy nie potrafią jeszcze sprawnie korzystać z urządzeń elektronicznych i ich kontakt z komputerem ogranicza się do oglądania bajek lub grania. To również świetna alternatywa dla osób, które często podróżują ze swoim laptopem – korzystanie z komputera w pociągu, samolocie lub komunikacji miejskiej nie powinno sprawić Ci już żadnych problemów.

  

A może w swojej pracy musisz często robić prezentacje dla klientów lub współpracowników? Laptop z ekranem dotykowym ułatwi Ci pokazywanie różnych slajdów lub funkcjonalności dotyczących Twoich projektów.

  

Laptop dotykowy – rodzaje

Na rynku mamy dostępne trzy główne rodzaje laptopa, gdzie można spotkać się z ekranem dotykowym:

  

Klasyczny laptop

Czyli dobrze znane nam laptopy z dotykową matrycą.

  

Ultrabook

Niezwykle stylowa i lekka odmiana laptopa, cechująca się zwiększoną wydajnością, dłuższym czasem pracy baterii oraz szybszym startem.

  

Laptop konwertowalny

Coraz popularniejszy rodzaj laptopa, który w jednej chwili pozwala przemienić klasyczny laptop w tablet. Wyróżniamy 2 najważniejsze typy tego rodzaju laptopów:

laptopy odchylane, który możesz odchylić o 360 stopni, umożliwiając na przykład wygodne oglądanie filmów,

laptopy obrotowe, czyli laptop wyposażony w typ ekranu, który z łatwością obrócisz na drugą stronę.

  

Polecane modele laptopów dotykowych:

DELL Inspiron 7570

Oprócz procesora Intel Core i7 szóstej generacji (pozwalającego na obsługę grafik 3D i HD czy pracę na wielu aplikacjach jednocześnie), laptop ten wyróżnia się podwyższonym czasem pracy baterii. Pojemna pamięć RAM 16 GB przyda się każdemu, kto lubi przechowywać na swoim komputerze ulubione kolekcje filmów lub zdjęć.

LENOVO ThinkPad Yoga 12

Laptop 2w1 o zastosowaniu biznesowym i procesorem Intel Core i7, dyskiem SSD i 8-gigabajtowym RAM-em sprawdzi się zarówno w pracy, jak i na zajęcia na uczelni, na które często musisz oddawać różnego rodzaju projekty czy rysunki techniczne.

FUJITSU U904

14-calowa matryca ultrabooka to propozycja dla osób, które często podróżują – niewielkie rozmiary laptopa zmieszczą się i do szkolnego tornistra, i do większej torebki. Czytnik linii papilarnych gwarantuje, że Twój sprzęt nigdy nie wpadnie w niepowołane ręce.

Czy laptop z ekranem dotykowym sprawdzi się w moim przypadku? Krótkie podsumowanie

Laptop z ekranem dotykowym to świetna propozycja dla osób, które szukają wydajnego i jednocześnie wygodnego w użyciu komputera osobistego. Jeśli masz dzieci, które dopiero uczą się obsługi komputera, lub zależy Ci na tym, aby komputer był dla Ciebie nie tylko narzędziem pracy, ale też źródłem rozrywki, ten rodzaj komputera jest właśnie dla Ciebie.

Dodane: 2018-11-06