Jaki powinien być idealny komputer gamingowy? Przede wszystkim nadążać za graczem i tempem rozgrywki. Przycinający się obraz czy opóźnienia w wyświetlaniu sekwencji mogą w końcu przesądzić o przegranej, dlatego zadbanie o mocny procesor i dobrą kartę graficzną w komputerze nie wystarczy. Dużą rolę odgrywa tu też ekran. Jaki monitor do gier wybrać, aby byli z niego zadowoleni nawet najbardziej wymagający gracze?

dziewczyna-gamerka

Zacznij od doboru matrycy

Matryca to pierwszy z elementów, na który powinieneś zwrócić uwagę, szukając monitora do gier. Aktualnie do wyboru jest kilka rodzajów matryc, z czego najpopularniejsze są matryce TN (Twisted Nematic) i IPS (In-Plane Switching). Na którą z nich postawić?

    

Matryce TN są często wybierane przez graczy z uwagi na ich niewielką cenę. Do ich największych wad tych urządzeń należy niezbyt dobre odwzorowanie barw i nie najlepsze kąty widzenia. W efekcie gracz, aby poprawnie widzieć wyświetlane kolory, musi siedzieć na wprost ekranu. Matryc TN nie należy jednak przekreślać, bo są one zdecydowanie szybsze od konkurencyjnych rodzajów. Generowanie mniejszych opóźnień może być dla niektórych gamerów kluczowym argumentem, przeważającym o zakupie matrycy TN.

    

Ci, którym najbardziej zależy na wiernym odwzorowaniu kolorów, mogą wziąć pod uwagę zakup monitora z matrycą IPS. Wtedy należy liczyć się nie tylko z większymi kosztami, ale i szerokim kątem widzenia, który wpływa na wygodę przeprowadzania rozgrywek. Użytkownicy matryc IPS za największą wadę uznają ich niższy czas reakcji w porównaniu do matryc TN, choć znalezienie modeli, które szybkością dorównują TN, również jest możliwe.

  

Rozdzielczość ekranu – im wyższa, tym lepiej?

Rozdzielczość natywna ekranu to maksymalna liczba pikseli, które składają się na obraz widoczny na ekranie. Wartości podawane przed producentów dotyczą zarówno pikseli w pionie, jak i w poziomie. Polecane wśród monitorów do gier rozdzielczości to:

- 1920 x 1080 (Full HD),

- 2560 x 1440 (1440p),

- 3840 x 2160 (4K).

  

Im wyższa rozdzielczość, tym lepszej jakości obrazu można się spodziewać, jednak należy mieć świadomość tego, że wysoka rozdzielczość jest obciążeniem dla karty graficznej. Warto więc przemyśleć zakup i nie decydować się na najwyższą jakość, np. 4K, jeżeli komputer nie poradzi sobie w poprawnym wyświetleniem tylu pikseli na ekranie. Kiedy 4K jest sensownym rozwiązaniem? Taka rozdzielczość sprawdzi się w przypadku większych przekątnych monitorów – co najmniej 27 cali, oraz wydajnych kart graficznych.

  

Częstotliwość odświeżania

Co oznacza częstotliwość odświeżania w kontekście monitora dla gracza? Wartość, jaką posiada dany monitor, świadczy o liczbie obrazów wyświetlanych w ciągu jednej minuty. Standardowe modele monitorów, polecane raczej do pracy biurowej czy przeglądania internetu, najczęściej charakteryzują się częstotliwością rzędu 60 Hz, niewystarczającą podczas rozgrywek komputerowych.

  

Jaki monitor do gier sprawdzi się lepiej? Zaawansowani użytkownicy ucieszą się z częstotliwości odświeżania na poziomie 120, 144, a nawet 240 Hz. W ten sposób wzrok będzie rejestrował rozgrywkę w płynny sposób, a kilka godzin spędzonych przed monitorem nie będzie zbyt męczące dla oczu.

  

Jak dobrać przekątną ekranu w monitorze gamingowym?

Przekątna ekranu to jeden z tych parametrów, które zależą niemal wyłącznie od preferencji gracza, środków, jakie chce przeznaczyć na sprzęt, i… miejsca na biurku. Nie istnieją wytyczne, które mówiłyby o tym, jaką przekątną powinien posiadać monitor gamingowy. Którą więc wybrać?

  

Oczywiście ekrany o większych przekątnych przyciągają wzrok i zapewniają niezapomniane przeżycia podczas gier – przede wszystkim dzięki temu, że widoczne są na nich nawet najdrobniejsze detale. Trzeba jednak pamiętać, że duża przekątna powinna iść w parze z wysoką rozdzielczością ekranu, inaczej możemy uzyskać odwrotny efekt – na dużym monitorze widoczne będą wszystkie niedociągnięcia. Standardowo można przyjąć, że dobry monitor do gier powinien posiadać przekątną co najmniej 24 cali.

  

Proporcje ekranu – wady i zalety

Wybór proporcji ekranu powinien być uzależniony od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć oraz do czego ekran będzie wykorzystywany: czy będziesz używał go tylko do gier czy przemiennie: raz do gier, raz do pracy. Spójrzmy na wady i zalety najpopularniejszych wariantów ekranów.

  

Monitor panoramiczny 16:9 lub 16:10

To jedna z najpopularniejszych proporcji monitora. Wygoda tego rozwiązania wynika przede wszystkim z dostosowania do niego większości gier i witryn internetowych, przez co wyświetlany obraz nie jest zniekształcony. Uniwersalność wygrywa jednak z praktycznością – tego typu ekrany zajmują bowiem więcej miejsca na biurku niż modele 4:3 czy 5:4.

  

Monitor ultra panoramiczny 21:9

Modele ultra panoramiczne (czyli tzw. ultra wide) to prostokątne ekrany zapewniające szerszy kąt widzenia niż te o proporcjach 16:9 lub 16:10. Jest to format zbliżony do formatu kinowego, dzięki czemu świetnie sprawdza się on zarówno do grania, jak i filmowych seansów. Monitory 21:9 z chęcią wykorzystują też profesjonaliści, np. do programowania czy montażu wideo.

  

Jakie są w takim razie wady monitorów ultra panoramicznych? Po pierwsze, część programów telewizyjnych wciąż nie jest przystosowana do tych proporcji, przez co nie można wykorzystać całej powierzchni ekranu. Trzeba mieć też na uwadze fakt, że, jeśli posiadasz biurko o klasycznych wymiarach, siedząc w bliskiej odległości od monitora, trudno będzie Ci objąć wzrokiem cały wyświetlany na nim obraz. Przez to po pewnym czasie możesz odczuć zmęczenie oczu.

monitory-dla-graczy

Monitor klasyczny czy zakrzywiony?

Kupując sprzęt gamingowy, pojawia się jeszcze jedno pytanie, jaki wybrać monitor: z płaską czy zakrzywioną matrycą? Okazuje się, że monitor z zakrzywionym ekranem to nie tylko gadżet, który ma dobrze prezentować się na biurku gracza. Oprócz oryginalnego wyglądu monitora niepodważalną korzyścią będzie bardzo dobry kąt widzenia i większa głębia obrazu niż w przypadku klasycznych matryc. Oprócz tego zakrzywiona matryca wpływa na mniejsze zmęczenie wzroku podczas wielogodzinnego grania. Minusem będzie jednak wciąż dość ograniczony wybór tego typu modeli.

  

Monitor do gier – pozostałe funkcje

W monitorze dla gracza każda funkcja i parametr mają spore znaczenie dla przyjemności z gry. A to, czy rozgrywka płynie gładko, zależy nie tylko od umiejętności i doświadczenia gamera, ale również od jakości jego sprzętu. Dlatego, wybierając monitor gamingowy, dobrze jest uważnie przyjrzeć się jego wszystkim elementom, nie tylko tym podstawowym. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  

Jasność i kontrast

Żeby maksymalnie wykorzystać możliwości dobrego monitora dla gracza, trzeba poszukać modelu o wysokich jasności i kontraście statystycznym obrazu. Kontrast to nic innego jak stosunek poziomu bieli do poziomu czerni, a więc im wyświetlana biel jest jaśniejsza, a czerń ciemniejsza, tym większy kontrast posiada dany ekran. Najlepiej jest wybrać monitor o jasności co najmniej 250 cd/m2 i kontraście przybliżonym do wartości 1:5000.

  

Matowa powłoka

Matowa powłoka to obecnie konieczność w przypadku monitorów gamingowych. Bez niej gra w ciągu dnia jest znacznie utrudniona, bo błyszcząca powłoka odbija nawet najmniejsze promienie słoneczne, nie dając skupić się na rozgrywce i dojrzeć istotnych szczegółów grafiki. Wybierając monitor z powłoką anti-glare, możesz mieć też pewność, że zniweluje ona refleksy pojawiające się wieczorem, np. z lampki stojącej na biurku.

  

Tryb HDR

HDR, czyli High Dynamic Range, to tryb, który może wpłynąć zarówno na większą przyjemność oglądania świata gry, jak i sam wynik! Technologia HDR umożliwia wyświetlanie obrazów wiele lepszej jakości niż tradycyjne SDR, czyli Standard Dynamic Range. Na pierwszy rzut oka widać więc bardziej realne odwzorowanie kolorów i ich intensywność, a to przekłada się na lepszą widoczność, np. podczas wchodzenia zawodnika do ciemnej przestrzeni.

  

Wąskie ramki

Wbrew pozorom wąskie ramki monitora to nie tylko zabieg typowo estetyczny. Wprawdzie design monitorów ulega upraszczaniu, ale zastosowanie wąskich ram ma też inny cel. Wiedzą o tym użytkownicy rozszerzający widok na co najmniej dwa ekrany. Wtedy szerokie pole widzenia jest odgrodzone jedynie kilkumilimetrową pionową linią.

  

Monitory dla graczy – polecane modele

Monitor AOC G2590VXQ

Niedrogi monitor o przekątnej 24,5 cala. Rozdzielczość Full HD i częstotliwość odświeżania 75 Hz tworzą duet, który zadowoli graczy szukających ekranu dobrej jakości w przystępnej cenie. Producent zadbał też o praktyczne aspekty, wyposażając model w DisplayPort, port VGA i HDMI, wyjście słuchawkowe oraz wejście na głośniki stereo o mocy 2 x 2.

 • AOC 24,5'' G2590VXQ Czarny Sprawdź
  Dostępny w promocji
  Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.

Monitor MSI Optix MAG271C

Zakrzywiony monitor z 144-hercową częstotliwością odświeżania, dzięki czemu czujesz się, jakbyś przebywał w samym sercu rozgrywki. Czas reakcji matrycy to 1 ms, co gwarantuje płynny obraz i przewagę nad przeciwnikami. Warto wspomnieć też o technologii anti-flicker, ograniczającej migotanie wyświetlacza, co wpływa na wyraźne zwiększenie komfortu korzystania z monitora nawet przez długi czas.

 • MSI OPTIX MAG271C 27" MAG271C Sprawdź
  Dostępny w promocji
  Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.

Monitor HP Z4D33AA

Monitor zaprojektowany z myślą o graczach, którym zależy na szczegółowym obrazie. Rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli pozwala zauważyć najdrobniejsze detale podczas rozgrywek, a kontrast 10000000:1 zapewnia idealnie odwzorowaną grafikę i wyraźne kolory. Nie sposób wspomnieć tu o częstotliwości odświeżania, która w tym modelu wynosi aż 165 Hz i pozwala na maksymalnie szybkie reakcje.

 • HP 27'' Z4D33AA Czarny Sprawdź
  Dostępny w promocji
  Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.

Jaki monitor do gier będzie najlepszy?

Okazuje się, że odpowiedź na pytanie: „Jaki monitor do gier wybrać?” nie jest najprostsza. Na płynność obrazu i szczegółowość grafik ma wpływ co najmniej kilka czynników. Kupując ekran dla siebie lub chcąc sprawić prezent bliskiej osobie, zwróć uwagę przede wszystkim na częstotliwość odświeżania, rodzaj matrycy, a także proporcje ekranu. Dopiero na kolejnym miejscu znajduje się design, który w przypadku wielu monitorów gamingowych zaskakuje prostotą, a jednocześnie zadziornością. Jedno jest pewne – spośród tylu propozycji producentów każdy fan gier wybierze monitor, z którego będzie zadowolony.

  

Więcej informacji na temat sprzętów dla gamerów dowiesz się z artykułu Jaki laptop do gier wybrać.

Dodane: 2019-02-06