Kto nie ma swojej ulubionej samochodowej playlisty? Kawałka, który sprawia, że dociskamy pedał gazu? Piosenki, którą śpiewamy razem z wokalistą, wystukując rytm o kierownicę?

 

mezczyzna wlacza radio samochodowe

Muzyka od lat jest naszym towarzyszem podróży. Sprawia, że trasa jest krótsza, a pokonanie jej dużo przyjemniejsze. O prawidłowe nagłośnienie w samochodzie powinni zadbać nie tylko miłośnicy dobrych brzmień, ale wszyscy kierowcy. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem po samochodowym nagłośnieniu!

 

Radio samochodowe - centrum muzycznego dowodzenia

Od kilku dobrych lat radioodbiornik samochodowy nie służy jedynie do odbierania fal czy odtwarzania płyt CD. Nie musimy już przekopywać całego schowka w poszukiwaniu ulubionego krążka czy wozić ze sobą pękatego etui z płytami – dzisiaj możemy puszczać muzykę w samochodzie z pendrive'a, karty pamięci czy bezprzewodowo, z telefonu.

 

radio samochodowe

Na co zwrócić uwagę podczas kupna radia samochodowego?

Rozmiar radia. Przed kupnem radia samochodowego musisz sprawdzić, jakiej wielkości sprzęt możesz zamontować w swoim aucie. Urządzenia dzielimy ze względu na rozmiar – najczęściej spotykane rozmiary to 1 DIN i 2 DIN. Większość klasycznych modeli ma 5 cm wysokości, 18 cm szerokości oraz 16 cm głębokości – radia o takich wymiarach oznaczane są symbolem 1 DIN. Urządzenia w standardzie 2 DIN są dwukrotnie wyższe - mają 10 cm w pionie, natomiast szerokość i głębokość są takie same, co w przypadku 1 DIN.

 

Funkcja bezprzewodowego łączenia ze smartfonem. Pozwoli kierowcy sterować telefonem z poziomu panelu radia i odwrotnie – radiem z poziomu telefonu. Sparowanie urządzeń daje możliwość m.in. odtwarzania muzyki ze smartfona, odbierania i wykonywania połączeń oraz odczytywania wiadomości SMS.

 

Wejście USB. Port USB pozwala odtwarzać pliki z przenośnego urządzenia – dysku zewnętrznego, pendrive’a czy odtwarzacza MP3. Tę funkcję posiada zdecydowana większość modeli.

 

Czytnik kart pamięci. Wielu producentów zrezygnowało ze wstawiania czytnika płyt CD i DVD na rzecz czytnika kart pamięci SD i SDHC. Jeśli chcesz przechowywać muzykę na tym nośniku, sprawdź, czy radio posiada czytnik kart pamięci.

 

Format obsługiwanych plików. Zwróć uwagę, jakie pliki może odtwarzać urządzenie. Sprawdź, czy radio będzie w stanie odczytać pliki typu MP3, WMA WAV, FLAC, AAC czy DivX.

 

Gniazdo AUX. To wejście na klasyczny kabel Jack 3.5 mm, które umożliwia podpięcie dowolnego zestawu słuchawkowego.

 

RDS - Radio Data System. RDS to funkcja, która umożliwia pokazywanie komunikatów na wyświetlaczu radioodtwarzacza.

 

Inne funkcje. Zastanów się, co jeszcze jest dla Ciebie ważne. Producenci radioodtwarzaczy oferują różnorodne rozwiązania – od wbudowanego zestawu głośnomówiącego Bluetooth, przez możliwość podłączenia kamery cofania aż do blokowania urządzenia za pomocą kodu PIN.

 

Tony niskie, wysokie… Jakie głośniki samochodowe wybrać?

Bez dobrych głośników daleko nie zajedziemy. Żeby w pełni poczuć moc muzyki, głośniki powinniśmy rozmieścić na przodzie i na tyle kabiny. Jakie głośniki samochodowe wybrać, żeby cieszyć się dobrą jakością dźwięku?

 

głośnik samochodowy

Rodzaje głośników samochodowych

Głośniki możemy podzielić ze względu na rodzaje obsługiwanych tonów na jedno-, dwu-, trój-, a nawet czterodrożne.

 

Głośniki jednodrożne pracują na jednym typie membrany. Nie rozróżniają dźwięków niskich i wysokich, przez co dźwięk może wydawać się płaski.

 

Głośniki dwudrożne to zestaw składający się z dwóch par zintegrowanych głośników: nisko i wysokotonowych. Para może być połączona w jeden głośnik, wtedy nazywana jest głośnikiem koaksjalnym. Taki głośnik posiada dwie membrany – większą zewnętrzną, pracującą na niższych częstotliwościach i wewnętrzną, generującą wyższe tony.

 

Głośniki trzydrożne, oprócz obsługi tonów niskich i wysokich, posiadają też membranę do tonów średnich. Taki zestaw najczęściej składa się z trzech par głośników: średnio-niskotonowych, montowanych w przednich drzwiach, wysokotonowych na podszybiu i niskotonowych w drzwiach tylnych lub na półce.

 

Głośniki czterodrożne to głośniki trzydrożne rozbudowane o supertweeter, czyli dodatkowe podbicie wysokich tonów.

 

Muzyka jest dla Ciebie mało istotnym elementem podróżny, a radio włączasz głównie, by posłuchać wiadomości? Spokojnie możesz zamontować w samochodzie głośniki jednodrożne. Zależy Ci, aby dźwięk w Twoim samochodzie był czysty i głęboki? Wyposaż swoje auto w zestaw dobrych głośników dwudrożnych. Masz bardzo wyczulone ucho na każdą zmianę tonu i lubisz posłuchać muzyki w doskonałej jakości? Rozejrzyj się wśród głośników trzy lub czterodrożnych.

 

Prosta szeroka droga, piękny pejzaż zmieniający się za oknami i ulubiona piosenka płynąca z głośników – cóż może być przyjemniejszego? Z muzyką możemy zamienić nudną długą trasę w ekscytującą przygodę, odprężającą wyprawę lub melancholijną podróż… w zależności od tego, co zabrzmi w naszych samochodowych głośnikach.

Playlista gotowa? To ruszamy!

Dodane: 2019-01-07