Wykładziny i dywany potrafią nadać pomieszczeniu wiele uroku i sprawić, że jest ono niezmiernie przytulne. Kto nie lubi w skarpetkach chodzić po miękkiej tkaninie? Zatopienie stóp w futerkowym dywanie jest o wiele przyjemniejsze niż chodzenie po zimnych, twardych kafelkach.

pranie dywanu odkurzaczem pioracym

Dywany i wykładziny mają, niestety, tę słabość, że trudno się je czyści – z z pewnością trudniej niż panele czy wcześniej wspomniane kafelki. Regularne pranie jest ważne, zwłaszcza, jeśli wśród Twoich domowników znajduje się alergik bądź dziecko – w wykładzinach siedzi cała masa roztoczy, które mogą drażnić nasz układ oddechowy. Nie traktujmy jednak tego jako przeszkody, która zmusi nas do rezygnacji z puchatych chodników. Dywany można wyczyścić w łatwy i szybki sposób, a my w tym artykule zdradzimy Wam, jak to zrobić.

 

Na straży świeżego dywanu i czystej tapicerki

Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli zachować czystość w domu wyścielonym dywanami, jest inwestycja w odkurzacz piorący. To bardzo praktyczne urządzenie, które łączy w sobie tradycyjny odkurzacz i gąbeczkę, które dotychczas służyły do ręcznego czyszczenia dywanów. Odkurzacz pozwala nam również w bezpieczny sposób wyprać tapicerkę – zarówno mebla tapicerowanego w salonie, jak i foteli samochodowych.

 

pies i dziecko na wykladzinie 

Jakie są najważniejsze cechy odkurzacza piorącego?

Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz piorący? Śpieszymy z odpowiedzią – przedstawiamy najważniejsze cechy.

 

Moc. Im większa, tym mocniejszą siłę ssania będzie miało urządzenie. Wartość, w zależności od modelu, może wahać się od 800 W do 1500 W. Najczęściej możemy spotkać modele, które sięgają górnej granicy mocy.

 

Pojemność. Odkurzacze piorące mają różne typy zbiorników i na to również powinieneś zwrócić uwagę. W zależności od funkcji, odkurzacz może posiadać też osobny pojemnik na detergenty czy na kurz.  Zbiornikiem, który z pewnością spotkamy w każdym urządzeniu tego typu, jest pojemnik na wodę – im większy, tym większą powierzchnię dywanu wypierzemy bez potrzeby ponownego uzupełniania bądź opróżniania zbiornika. Wartości wahają się od około 4 l do 15 l.

 

Ssawki i szczotki. Do modeli mogą być dołączone różne końcówki – warto zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie. W pudełku mogą czekać na nas szczotki do parkietu, szczotki przełączane z separatorem, ssawki do zbierania płynów, wąskie bądź wyjątkowo szerokie ssawki, końcówki szczelinowe, płaskie, szczotki obrotowe, z włosiem, bez włosia… Rodzajów jest całe mnóstwo i mamy dużą możliwość dobrania zestawów odpowiednio do naszych potrzeb.

 

Kształt i wymiary. Cecha, która może nie wpływa bezpośrednio na jakość prania, ale z pewnością na wygodę przechowywania. Odkurzacze piorące mogą mieć różną formę - jedne bardziej przypominają odkurzacz tradycyjny, inne przemysłowy, pionowy parowy bądź ręczny odkurzacz akumulatorowy. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie – zarówno wygodnego do wykonywania prac domowych, jak i przechowywania.

 

Nasz propozycja: odkurzacz ZELMER ZVC762ZK

 • ZELMER ZVC762ZK Sprawdź
  Dostępny w promocji
  Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.

Przypomina tradycyjny odkurzacz, nie tylko wyglądam, ale też funkcjami. Odkurzacz piorący ZELMER ZVC762ZK oprócz pojemnika na wodę posiada też miejsce na worek na kurz o pojemności 2,5l. Możemy z jego pomocą odkurzać na sucho, zbierać płyny, prać dywany i czyścić tapicerki. Pomoże nam w tym zestaw wielu rodzajów ssawek dołączonych do modelu. To urządzenie, które w pełni może zastąpić zwykły odkurzacz i mopa. Odpowiedni dla alergików – posiada filtr HEPA.

 

Nasza propozycja: Odkurzacz VAX DUAL POWER W85-DP-B-E

To pionowy odkurzacz piorący, który odświeży w Twoim domu wykładziny i dywany. Odkurzacz posiada dwa zbiorniki: jeden na wodę czystą ze środkiem piorącym o pojemności 2,7 litra oraz drugi na brudną – 1,5 litra. VAX DUAL POWER W85-DP-B-E to urządzenie tylko do czyszczenia na mokro. Nie posiada funkcji odkurzania na sucho, poradzi sobie za to z niejedną plamą na dywanie dzięki specjalnym szczotkom obrotowym oraz dużej mocy ssania.

 

Nasza propozycja: DIRT DEVIL AQUA CLEAN UNIVERSAL

 • DIRT DEVIL AQUA CLEAN UNIVERSAL Sprawdź
  Dostępny w promocji
  Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.

DIRT DEVIL AQUA CLEAN UNIVERSAL to wielozadaniowe urządzenie parowe. Pomoże Ci pozbyć się zabrudzeń z nie tylko z mebli tapicerowanych i dywanów, ale też z podłóg, zakamarków w łazience, szyb i innych powierzchni. Wysoka temperatura pary zabija 99% bakterii na czyszczonych powierzchniach, lecz dzięki krótkiemu kontaktowi nie niszczy materiału. Urządzenie nie posiada funkcji odkurzacza – nie zasysa kurzu ani wody, a zabrudzenia usuwa za pomocą gorącej pary.

Do modelu dołączonych jest sześć wymiennych końcówek, które pozwalają dokładnie wyczyścić każdy zakamarek mieszkania.

Nasza propozycja: Odkurzacz NUMATIC GEORGE GVE370

 • NUMATIC GEORGE GVE370 Sprawdź
  Dostępny w promocji
  Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.

Sympatyczny George dla wymagających. To duży wielofunkcyjny odkurzacz, który świetnie sprawdzi się w mieszkaniach, gdzie wykładzina gra główną rolę. Odkurzacz NUMATIC GEORGE GVE370 posiada funkcję odkurzania na sucho, szorowania twardych powierzchni, zbierania mokrych zabrudzeń oraz prania dywanów i tapicerek. Posiada 15-litrowy worek na kurz i zabrudzenia z właściwościami filtrującymi HEPA-FLO® oraz osobny filtr TRITEX®, co oznacza, że spokojnie można z jego pomocą czyścić dom, w którym mieszka alergik bądź dziecko.

 

Model w zestawie posiada wiele ssawek, które umożliwiają dotarcie do najmniejszych zakamarków, wypranie kłopotliwego dywanu bądź delikatne wyczyszczenie tapicerki. Urządzenie posiada też wymienne rury i węże ssące przeznaczone do różnego rodzaju prac.

 

Pranie dywanu za pomocą odkurzacza piorącego – czy warto?

 

salon z dywanem

 

Pewnie, że tak! Nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile roztoczy, kurzu i brudu znajduje się w dywanie… Żeby pozbyć się nieproszonych gości, nie wystarczy jedynie odkurzyć, ale też dokładnie wyprać dywan. Odświeżanie wykładziny, dywanu czy tapicerki nie ma na celu jedynie podniesienia walorów estetycznych, ale również usunięcie roztoczy, które mogą źle wpływać na nasze zdrowie.

 

Z odkurzaczem piorącym wyczyszczenie dywanu to pestka. Oczywiście, można to robić za pomocą gąbeczki, ale nie wyciągniemy w ten sposób spośród włosia brudnej wody, która spłynęła razem z plamami. Odkurzacz piorący nie dość, że za pomocą spryskiwacza usuwa plamy, to jeszcze wysysa zabrudzoną pianę.

 

Obsługa takiego urządzenia jest niezwykle prosta. Pozwala oszczędzić dużo czasu i spokoju – nie musimy się martwić, że zniszczymy dywan, zmechacimy go bądź za bardzo zmoczymy podczas „prania ręcznego”. Bez większego wysiłku możemy więc cieszyć się świeżo wyglądającymi tkaninami, które są czyste i pozbawione drobinek kurzu.

Dodane: 2018-10-30