Kiedy za oknami robi się coraz chłodniej, drzwi do szafy otwierają się szerzej niż zwykle. Spośród zimowej garderoby jednym z najbardziej przydatnych okryć jest kurtka puchowa. Lekka, lecz ciepła, nieprzepuszczająca chłodu – doskonała do zadań specjalnych, do wypraw w góry, ale też na codzienne zimowe spacery.

dziewczyna w kurtce puchowej

Kurtka puchowa może służyć nam latami. Ważne, by dobrze o nią zadbać. Wielu osobom wydaje się, że warstwa puchu, która tak dobrze nas chroni przed mrozem, jest niezmiernie delikatna. Jest w tym ziarno prawdy. Puch łatwo jest zniszczyć i pozbijać przez nieodpowiednie pranie czy przechowywanie kurtki. Najbezpieczniej byłoby odwiesić ją do szafy i w ogóle jej nie używać. Błąd – kurtkę puchową bez obaw można – a nawet powinno się - prać w domowych warunkach.

 

W tym artykule podzielimy się z Tobą wiedzą, jak prać kurtkę puchową, aby nie była zbita po praniu. Zaczynamy!

 

Czy kurtki puchowe można prać w pralce?

Oczywiście, że tak. To najwygodniejszy i najbezpieczniejszy sposób na odświeżenie kurtki. Puchówkę pierzemy w detergentach przeznaczonych do prania puchu. Proszki czy płyny, których używamy do codziennego prania, mogą zniszczyć wypełnienie kurtki.

 

Jakie środki nadają się do prania puchu? Przedstawiamy listę czterech sprawdzonych detergentów:

- płyn do prania produktów puchowych Nikwax,

- płyn do prania puchu Granger’s Down Wash,

- Uniwersal Down Cleaner firmy Jack Wolfskin,

- płyn do prania jedwabiu, wełny i puchu firmy Biały Jeleń.

 

Kurtkę puchową można prać w pralce w niewysokiej temperaturze, około 30-40°C, oraz na niskim wirowaniu – 600 obrotów na minutę powinno w zupełności wystarczyć.

 

pranie kurtki puchowej

Jak prać kurtkę puchową w pralce? Poradnik krok po kroku

To wcale nie takie trudne, jak się wydaje! Puchówkę można odświeżyć w kilku prostych krokach. Dzięki tej liście możesz być pewny, że Twojej kurtce nie stanie się w pralce żadna krzywda.

 

 1. Oczyść pralkę. Upewnij się, że w środku nie ma żadnych ostrych przedmiotów. Umyj też dokładnie dozownik na proszek, żeby detergent do prania puchu nie zmieszał się z pozostałościami zwykłego płynu do prania.
 2. Sprawdź wytyczne od producenta. Metka jest rzeczą świętą i stosujemy się do informacji, które się na niej znajdują. Nie warto naginać zaleceń, które dotyczą danego produktu – może to się skończyć skróceniem życia puchówki.
 3. Zasuń wszystkie suwaki, zapnij kieszenie i wywiń kurtkę na lewą stronę. Kurtka może się rozpruć podczas wirowania, dlatego ważne jest, by zadbać o schowanie odstających elementów.
 4. Namocz kurtkę i ugniataj, żeby z puchu uciekło powietrze. Namoczenie kurtki w letniej wodzie zmniejszy ryzyko zbicia się wypełnienia podczas prania. Jeśli gdzieś są widoczne zabrudzenia, możesz w trakcie namaczania zaprać te fragmenty ręcznie, używając specjalnego środka do prania kurtek puchowych.
 5. Używaj tylko detergentów przeznaczonych do prania puchu. Proszki, płyny do prania czy do płukania przeznaczone do codziennego użytku mogą przyczynić się do zbicia wypełnienia i zniszczenia kurtki.
 6. Wrzucić do bębna kilka piłeczek tenisowych. Piłki, wirujące w bębnie razem z kurtką, zadbają o to, by puch się nie zbijał w kłębki.

 

Wybierz odpowiedni program. Niektóre pralki posiadają program przeznaczony do prania puchu. W innych modelach dobrze sprawdzi się tryb delikatny, do jedwabiu czy wełny. Najważniejsze, aby wyprać kurtkę w niskiej temperaturze, 30°C, maksymalnie 40°C. Odpuszczamy też mocne wirowanie - 600 obrotów na minutę powinno starczyć, by skutecznie i bezpiecznie wyżąć kurtkę.

 • SAMSUNG WW80 J5346 MW/EO Sprawdź
  Dostępny w promocji
  Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.
 • WHIRLPOOL FreshCare+ FWL61083W PL Sprawdź
  RABAT 10% z kodem RABAT
  Dostępny w promocji
  Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.
 • BEKO WRE6511BWW Sprawdź
  Dostępny w promocji
  Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.

Suszenie - co robić, żeby kurtka puchowa nie była zbita po praniu?

Wyciągnęliśmy z pralki pachnącą, wilgotną kurtkę… która okazała się cienka jak prześcieradło. Nie przejmuj się tym, że puch w kurtce stracił swoją objętość  – to normalne. Kurtka z powrotem „napuszy się”, jeśli wysuszysz ją we właściwy sposób. Jak wysuszyć kurtkę puchową, by nie była zbita?

 

Suszenie w suszarce bębnowej

Suszarka bębnowa i pralko-suszarka są bezpiecznymi miejscami dla puchowej kurtki. Podobnie jak w przypadku pralki, tutaj również wybierz program do tkanin delikatnych. Kurtki puchowej nie powinieneś suszyć w temperaturze wyższej niż 60°C, ponieważ może to doprowadzić do przypalenia pierza. Długość suszenia zależy od rozmiaru Twojej kurtki  - im jest większa, tym więcej czasu będzie potrzebowała do całkowitego wyschnięcia.

 

Do bębna włóż kilka czystych piłek tenisowych – rozbiją puch podczas suszenia.

Tradycyjne suszenie kurtki puchowej

Nie przejmuj się, jeśli nie posiadasz suszarki elektrycznej – i bez niej da się wysuszyć kurtkę, jednak będzie to wymagało od nas większego zaangażowania.

 

Kurtkę rozłóż na płaskim podłożu w przewiewnym miejscu – może to być stojąca suszarka na pranie bądź ręcznik rozłożony na podłodze. Co kilka bądź kilkanaście godzin powinieneś ręcznie rozbijać puch, przewracać kurtkę, lekko ją strzepywać i oklepywać. W innym przypadku, jeśli po prostu rozłożysz kurtkę i zostawisz do samodzielnego wyschnięcia, wypełnienie zbije się w grudki. Poruszanie sprawi, że puch się rozbije, a kurtka z powrotem stanie się puszysta.

 

Przygotuj się na to, że Twoja kurtka będzie schła przynajmniej dobę. Nie próbuj przyspieszać tego procesu, nie kładź kurtki na kaloryferze ani nie ogrzewaj jej farelką czy suszarką do włosów.

 

Pamiętaj! Nigdy nie wieszaj mokrej kurtki – to doprowadzi do zbicia się puchu.

 dziewczyna w gorach w kurtce puchowej

Zadbana kurta puchowa będzie Ci towarzyszyć przez lata

Nie ma lepszego towarzysza w góry czy na spacer wśród oszronionych drzew niż ciepła kurtka puchowa. O takiego kompana warto dbać. Im więcej czasu razem spędzacie, tym bardziej to po niej widać. Dobrze przeprowadzone pranie i suszenie sprawi, że Twoja puchówka zawsze będzie wyglądać jak nowa. Nie powinieneś jednak wrzucać jej do pralki zbyt często, żeby nie „przemęczać” delikatnego puchu. Niekiedy wystarczy rozwieszenie jej w przewiewnym miejscu lub odświeżenie w bębnie suszarki elektrycznej.

  

Chcesz dowiedzieć się, jak dbać o inne materiały? Zapoznaj się z naszymi poradnikami:

Jak wyprać dywan? Domowe i profesjonalne sposoby.

Jak prać ubranka dla noworodka?

Jak prać ręczniki? Najważniejsze zasady.

Jak prać buty? Pranie ręczne i w pralce.

Dodane: 2018-10-25