Każdy, kto samodzielnie przygotowuje posiłki, wie, ile czasu potrafi zająć upieczenie dobrego ciasta czy przyrządzenie domowego makaronu. I chociaż gotowanie to dla wielu z nas przyjemność, bywa, że rezygnujemy z niej właśnie przez czasochłonność niektórych dań. Na szczęście w kuchni możemy podpierać się coraz to wydajniejszymi urządzeniami, dla których siekanie warzyw, ugniatanie ciasta czy mielenie mięsa to bułka z masłem.

  

Do najwydajniejszych z nich należą roboty planetarne. Solidne, o dużej mocy i wyposażone w dodatkowe przystawki stają się niezastąpionymi pomocnikami dla tych, którzy dobry smak cenią tak samo jak czas spędzony poza kuchnią. Podpowiadamy, czym kierować się podczas zakupu urządzenia i jaki robot planetarny sprawdzi się zarówno do przygotowania codziennych, jak i wymagających większego nakładu pracy dań.

mama z corka w kuchni

30 w 1? Jakie urządzenia zastąpi robot planetarny?

  

Część producentów robotów planetarnych twierdzi, że proponowane przez nich urządzenie zastąpi aż trzydzieści sprzętów kuchennych. Czy rzeczywiście taki wielofunkcyjny robot kuchenny może być jedynym używanym przez nas urządzeniem?

  

Jak działa robot planetarny?

  

Na początku przyjrzyjmy się sposobowi działania robota planetarnego. Jest to jeden z rodzajów dobrze już znanych robotów kuchennych, który swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu ruchowi mieszadeł. Podczas pracy obracają się one zarówno wokół własnej osi, jak i wokół misy, naśladując ruch planet. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko szybko, ale też niezwykle dokładnie połączyć ze sobą dowolne składniki. Czy to kosmiczne nazewnictwo idzie w parze z ponadprzeciętną sprawnością urządzenia?

  

Najlepszą odpowiedzią na to pytanie są opinie użytkowników robotów planetarnych. Ten, kto ma w domu tego typu sprzęt, nieprędko wróci do miksera ręcznego. Bo chociaż wielofunkcyjne roboty zajmują w kuchni o wiele więcej miejsca, są dość ciężkie i duże, to świetnie radzą sobie z wieloma rodzajami czynności. Z reguły odznaczają się dużą mocą, dzięki czemu zagniecenie ciasta drożdżowego czy nawet znacznie gęstszego, na chleb lub pizzę, nie stanowi dla nich problemu. Oprócz tego ubijają puszystą pianę z białek, kroją lub szatkują warzywa, trą ser, a nawet wyciskają sok z owoców.

  

Robot zamiast…?

  

Zanim zastanowimy się, jaki robot planetarny warto kupić, dobrze będzie dowiedzieć się, które urządzenia zastąpi ten wielofunkcyjny sprzęt. Okazuje się, że nie ma przesady w stwierdzeniu, iż jest on w stanie wykonać tyle czynności, co minimum kilkanaście innych urządzeń. To, jakie dania pomoże nam przygotować robot, zależy od jego modelu. Od standardowych możemy oczekiwać:

  

 - miksowania produktów,

- blendowania,

- wyrabiania ciasta,

- ubijania piany,

- siekania,

- cięcia w plasterki i słupki,

- ścierania na wiórki,

- kruszenia lodu,

- mielenia.  

  

Przed zakupem robota planetarnego warto też przyjrzeć się akcesoriom dostępnym w zestawie. Najczęściej korzystniejszy cenowo jest zakup urządzenia z przystawkami niż dokupowanie ich osobno.

  

Wśród przydatnych dodatków znajdziemy między innymi:

  

osłonę misy, chroniącą przed rozchlapywaniem składników,

- dodatkową misę, która ułatwi przygotowywanie bardziej skomplikowanych dań,

- maszynkę, która pokroi kawałki warzyw w równą kostkę, np. do sałatki jarzynowej,

- blender kielichowy, w którym przyrządzimy koktajle,

- młynek do kawy,

- sokowirówkę,

- maszynkę do mielenia mięsa/maku,

- wyciskarkę do owoców,

- szatkownicę z płaskimi lub stożkowymi tarczami,

- nasadkę do wałkowania i cięcia makaronu.

  

robot planetarny

Jaki robot planetarny wybrać – parametry i funkcje

  

O dobrej jakości robota planetarnego świadczą nie tylko akcesoria, ale przede wszystkim odpowiednie parametry, dzięki którym sprzęt będzie w stanie zagnieść gęste ciasto czy wyrobić masę na dwa ciasta naraz. Na co więc zwrócić uwagę, przeglądając modele wielofunkcyjnych robotów kuchennych?

  

Moc

  

Można się sprzeczać, czy jest to najważniejsza cecha robota, ale tak jak w przypadku innych sprzętów kuchennych, moc jest ważnym czynnikiem, któremu należy przyjrzeć się przed zakupem. Przyjmuje się, że minimalna moc robota planetarnego powinna wynosić 600 W, choć na rynku znajdziemy też modele o niższej mocy. Z kolei najbardziej wytrzymałe sprzęty osiągają moc nawet 1700 W. Jaka wartość będzie optymalna?

  

Jeżeli urządzenia chcesz używać do podstawowych i średniozaawansowanych czynności, takich jak ubijanie piany z białek, mieszanie składników na masę ciasta, ucieranie ciast czy siekanie twardych warzyw, 600 W w zupełności Ci wystarczy. Mocniejsze roboty (o mocy zbliżonej do 1000 W) sprawdzą się wtedy, gdy potrzebujesz pomocy w wyrabianiu ciasta na chleb, a także chcesz, by Twoje urządzenie mogło działać długo bez konieczności robienia przerw.

  

Obroty

  

W tym przypadku sprawdź nie tylko na podawaną przez producenta liczbę obrotów, ale również sposób ich regulacji. Liczba obrotów odpowiada za określenie prędkości wirowania mieszadeł. Zwróć uwagę, by wybrany przez Ciebie robot posiadał co najmniej 5 poziomów regulacji obrotów. Chwilowe zwiększenie obrotów można uzyskać również wtedy, gdy urządzenie posiada tryb turbo lub tryb pulsacyjny, wykorzystywany m.in. do kruszenia lodu.

  

Misa

  

Misa to nierozerwalna część robota planetarnego. Przyjrzyj się przede wszystkim jej dwóm cechom: pojemności oraz materiałowi wykonania. Jaką pojemność wybrać? Dużo zależy od tego, dla ilu osób gotujesz. Jeżeli są to dania dla 2-4-osobowej rodziny, wystarczy pojemnik 3,5-4-litrowy. Częste przygotowywanie większych porcji będzie wygodniejsze w misie o pojemności 5-7 litrów.

  

Nie mniej istotny jest materiał, z jakiego wykonano pojemnik. Rynek oferuje misy plastikowe, szklane lub metalowe. Te pierwsze są oczywiście najlżejsze, a więc też praktyczne, chociażby w przypadku ich mycia. Niekoniecznie jednak sprawdzą się przy wyrabianiu gęstego ciasta. Szkło wygląda najbardziej elegancko, jest jednak ciężkie i podatne na stłuczenie. Najwięcej producentów decyduje się na misy metalowe. Są dość lekkie, trwałe i dobrze się prezentują.

  

Ważne jest też, aby dowiedzieć się, jaką maksymalną, ale też minimalną ilość ciasta pozwala przygotować robot. Maksymalna często podawana jest w zależności od rodzaju ciasta, np. dla zwykłego i chlebowego. Minimalna jest ważna szczególnie dla osób przygotowujących małe porcje, np. pianę z jednego białka.

  

Waga

  

Szukasz lekkiego robota planetarnego? Nie tędy droga. Niewielka masa jest zaletą w przypadku ręcznych mikserów, które powinny być kompaktowe i wygodne do trzymania. Z kolei robot planetarny musi być przede wszystkim stabilny, większej wagi nie powinno się więc traktować jako wady. Z tego powodu idealnym rozwiązaniem jest wygospodarowanie dla robota stałego miejsca na kuchennym blacie. Jego chowanie i wyjmowanie wtedy, kiedy jest potrzebny, nie będzie praktyczne.

  

Mieszadła

  

Ważne jest i ich wykonanie, i liczba dostępnych w podstawowym zestawie końcówek. Najczęściej są to trzy rodzaje mieszadeł: mieszadło do mieszania mas i ucierania ciast, trzepaczka do ubijania piany i delikatnych ciast, np. biszkoptów, oraz hak do wyrabiania gęstych, ciężkich ciast. Dodatkowym wyposażeniem (częściej do dokupienia osobno, rzadziej w zestawie) może być elastyczne, częściowo silikonowe mieszadło do mas, mieszadło typu K do ciast ucieranych i kruchych czy łopatka służąca do przekładania delikatnych musów. Jaki materiał mieszadeł będzie najlepszy? Najbardziej wytrzymałe i praktyczne są mieszadła ze stali nierdzewnej lub aluminiowe.

  

Najlepszy robot planetarny – ranking

  

Po prześledzeniu najważniejszych parametrów robotów planetarnych czas na ranking polecanych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto zaprosić do swojej kuchni.

  

4. Robot planetarny Bosch MUM 54251

  

MUM 5 to jedno z tych urządzeń, które zechcesz eksponować na kuchennym blacie. Minimalistyczny design wpasuje się w nowoczesne i tradycyjne wnętrza, a to również za sprawą dostępności szerokiej palety barw. Metalowa misa o pojemności 3,9 litra wystarczy do przygotowywania posiłków dla czteroosobowej rodziny.

   

Czym może pochwalić się ten model od Boscha? Robot planetarny posiada aż 900 W, dzięki czemu świetnie poradzi sobie z pokrojeniem twardych warzyw i wyrobieniem gęstego ciasta. W zestawie znajdziemy praktyczne końcówki do mieszania lekkich  zagniatania ciężkich ciast oraz ubijania puszystych pian. Oprócz tego przydatne przystawki: maszynka do mielenia, wyciskarka do cytrusów, mikser kielichowy i przystawka do krojenia w idealnie równą kostkę. MUM 5 to praktyczne rozwiązanie dla tych, którzy chcą dowolnie rozszerzać możliwości swojego sprzętu. Swój zestaw można rozbudować w zależności od potrzeb m.in. o pakiet Veggie Love, Pasta Passion czy Tasty Moments.

   

3. Robot planetarny Bosch MUM 58258

   

Młodszy brat powyżej opisywanego urządzenia to robot wieloczynnościowy, którego parametry zachwycą każdego miłośnika gotowania. Moc robota to 1000 W, dzięki czemu poradzi on sobie  nawet z długotrwałym ugniataniem ciasta. Użytkowanie sprzętu to przyjemność, między innymi dzięki funkcji EasyArm Lift – naciśnięcie jednego przycisku skutkuje podniesieniem wielofunkcyjnego ramienia bez naszego wysiłku.

bosch mum specyfikacja   

Oprócz przystawek znanych ze starszych modeli MUM w zestawie znajdziemy dodatkową misę o pojemności 3,9 litra. W ten sposób możemy bez trudu przygotować dwie masy do ciasta bez kilkukrotnego przekładania składników. Za wygodę użytkowania odpowiada też 7 stopni prędkości robota oraz gumowe przyssawki zapewniające stabilną pracę.

2. Robot planetarny Kenwood KVL414OS

   

Wielofunkcyjny robot planetarny z aż dwudziestoma praktycznymi przystawkami, w tym z sokowirówką, malakserem, młynkiem, maszynką do lodów, a także blenderem kielichowym i szatkownicą. Moc 1200 W doskonale radzi sobie z największymi kuchennymi wyzwaniami. Pomaga w tym również płynna regulacja prędkości i funkcja pracy pulsacyjnej, dzięki którym możemy dopasować prędkość działania robota do rodzaju wykonywanych czynności.

   

Kolejną zaletą tego robota z linii CHEF jest metalowa o pojemności aż 6,7 l. Bez problemu przygotujemy w niej podwójną porcję ciasta na makaron czy masę do deserów, gdy ma odwiedzić nas cała rodzina.

  

1. Robot planetarny Bosch OptiMUM MUM9BX5S22

   

Kolejny robot planetarny z serii MUM w tym zestawieniu to nie przypadek. Tym razem firma Bosch proponuje sprzęt o mocy aż 1500 W, którego nie zawahałby się używać na co dzień żaden profesjonalny szef kuchni. Tak wysoka moc daje nam pewność, że niezależnie od tego, co zechcemy przygotować, robot nas w tym wyręczy. W zestawie znajdziemy dwie misy: podstawową (metalową) o pojemności 5,5 l i dodatkową (z tworzywa sztucznego) o pojemności 3,9 l, a także pojemny blender kielichowy.

   

Wygodę zapewnia również zintegrowana ze sprzętem waga, która potrafi odmierzyć każdy składnik osobno – zarówno w misie, jak i blenderze kielichowym. Do tego trzy automatyczne programy mieszania i ubijania oraz tryb pulsacyjny. Ciekawym rozwiązaniem jest też timer, dzięki któremu ustawimy wymagany czas pracy robota, podczas kiedy my możemy zająć się innymi czynnościami. Tym, którym sprzęt ma pomóc w zagnieceniu ciasta na pizzę czy chleb, spodoba się również inteligentny czujnik ciasta, zapewniający stałą prędkość mieszania, by jak najdokładniej połączyć składniki.

  

Dodane: 2019-03-19