„Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”, mówi porzekadło. I jest w tym sporo racji! A co, gdyby potraktować to powiedzenie dosłownie? Wszak nie od dziś wiadomo, że czysta i pachnąca pościel to podstawa dobrego snu. Jak prawidłowo prać i suszyć pościel? Co ile zmieniać pościel? Wreszcie – jakich błędów powinieneś się wystrzegać, pielęgnując pościel? Dowiedz się w dzisiejszym poradniku.

  Posciel

Materiał materiałowi nierówny, czyli w jaki sposób prać poszczególne rodzaje pościeli?

  

To, na który rodzaj prania pościeli się zdecydujesz, zależy w dużej mierze od materiału, z jakiego została ona wykonana. Inaczej przecież pierze się wytrzymałą bawełnę, a inaczej poszewki wykonane z delikatnego jedwabiu. Poniżej znajdziesz przewodnik po najpopularniejszych rodzajach pościeli i sposobach ich pielęgnacji.

  

Pościel bawełniana

Bawełniane poszewki są zdecydowanym numerem jeden wśród najczęściej wybieranych pościeli. Nie bez powodu ­– są wytrzymałe, przyjemne w dotyku, a przy tym stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Mało kto wie, że pod nazwą „bawełna” kryje się wiele popularnych odmian tego materiału, takich jak:

  

Kora

Mimo nieco chropowatej struktury kory należy do jednego najbardziej lubianych rodzajów pościeli. Wynika to nie tylko z niewysokiej ceny tego materiału, ale też niezwykłej łatwości w jego utrzymaniu – kora należy do z tych materiałów, który nie wymagają ani specjalnego traktowania podczas prania (wystarczy, że będziesz pamiętać o tym, żeby temperatura prania nie przekraczała 60°C), ani prasowania. Pościel z kory jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy nie mają czasu na czasochłonną pielęgnację nieco bardziej wymagających materiałów.

  

Flanela

Popularność flaneli gwałtowanie wzrasta w okresie jesienno-zimowym, kiedy wielu z nas rozgląda się za nieco cieplejszymi rodzajami pościeli; mięciutka flanela nadaje się do tego idealnie. Ze względu na gęsty meszek, który wytwarza się podczas produkcji tej tkaniny, należy unikać w jej przypadku wirowania oraz stosowania agresywnych środków czyszczących. Jeśli chcesz, żeby flanela jak najdłużej zachowała swoją miękkość, od czasu do czasu możesz dodać do pralki łagodny płyn do zmiękczania tkanin. Flanelę pierzemy w tej samej temperaturze, co korę, czyli w 40-60 stopniach Celsjusza.

  

Perkal

Przewiewna, gruba i bardzo ekskluzywna – pościel perkalowa, nazywana czasami bawełną egipską, jest częstym wyborem osób, które szukają pościeli o podwyższonym standardzie wykonania. Niestety, jej konserwacja wymaga zdecydowanie więcej zachodu; ze względu na specyfikę perkalu jego prasowanie może zająć nawet kilkadziesiąt minut. Optymalną temperaturą prania bawełny egipskiej jest 60°C. W przypadku mocniej zabrudzonej pościeli możesz pokusić się o ustawienie temperatury 95°C.

  

Kilka słów o pościeli wełnianej

Pościel wykonana z wełny (niezależnie od tego, czy mówimy o sierści owiec, merynosów, wielbłąda czy kozy kaszmirskiej) zalecana jest tym z nas, którzy zmagają się z wszelkiego rodzaju alergiami lub bólami kostno-stawowymi. Wełna, dopasowując się do temperatury człowieka, ogrzewa i otula ciało miękką i delikatną powłoką. Wbrew pozorom wełna jest również świetnym rozwiązaniem podczas cieplejszych pór roku – ze względu na swoje zdolności termoregulacyjne materiał ten świetnie odprowadza nadmiar ciepła z rozgrzanego ciała.

  

Wełnianą pościel pierzemy podobnie jak ubrania wykonane z tego włókna (o których przeczytasz w naszym artykule Jak dbać o len, bawełnę, kaszmir, jedwab i wełnę?). Najbezpieczniejszym sposobem na odświeżenie wełnianej pościeli jest wypranie jej ręcznie w mydlinach lub delikatnym proszku przeznaczonym prania wełny. Jeśli jednak zdecydujesz się na wypranie wełnianej pościeli w pralce, zadbaj o to, aby maksymalna temperatura prania nie przekraczała 30°C.

  

Odmładzająca moc pościeli z jedwabiu

Tym, co wyróżnia pościele wykonane z jedwabiu, jest przede wszystkim jego niezwykłe działanie prozdrowotne. Jedwab, jak żaden inny materiał, doskonale koi i regeneruje skórę, opóźniając jej procesy starzenia, oraz działa relaksująco na nasz układ nerwowy. Ze względu na swoje antystatyczne właściwości jedwabna pościel jest świetnym wyborem dla astmatyków oraz osób uczulonych na pyłki czy kurz. Niestety, pranie pościeli z jedwabiu jest dość czasochłonne, dlatego wiele osób woli oddawać ją do pralni chemicznej.

  

Zdecydowałeś się na wypranie pościeli jedwabnej w warunkach domowych? Przy zachowaniu należytej ostrożności, czyli wypraniu jej w najdelikatniejszych środkach myjących, może okazać się to zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem. Warto pamiętać, że niektóre pralki (na przykład ta) posiadają specjalny tryb przeznaczony do prania jedwabiu, co znacząco ułatwia jego pielęgnację.

  

Dlaczego mówimy „nie” pościeli z dużą zawartością włókien syntetycznych?

Niska cena, jaka zazwyczaj wiąże się zakupem pościeli wykonanej z materiałów syntetycznych, takich jak poliester, nie idzie, niestety, w parze z jakością ich wykonania. Tkaniny takie zapewniają znacznie gorszą wentylację powietrza, co szczególnie mogą odczuć zwłaszcza ci z nas, którzy zmagają się z nadmierną potliwością. Skóra pod takim materiałem nie może oddychać, co może utrudniać jej regenerację, a w konsekwencji – doprowadzić do jej szybszego wysychania i utraty jędrności. Wyjątkiem są pościele uszyte z mikrofibry, która łączy w sobie najlepsze właściwości włókien naturalnych.

  Pranie poscieli

Jak suszyć pościel?

Suszenie pościeli nie jest zbyt czasochłonną czynnością; jeśli chcesz dłużej cieszyć się jej pięknym zapachem, przed rozwieszeniem jej na balkonie lub na suszarce porządnie ją wytrzyj i wygładź powierzchnię dłońmi. Staraj się nie suszyć pościeli na słońcu, ponieważ doprowadzi to do jej blaknięcia. Wyjątkiem jest pościel w kolorze białym, na którą słońce podziała jak naturalny wybielacz.

  

Jak często prać pościel?

Odpowiedź jest prosta: tak często, jak uważasz za słuszne, jednak nie rzadziej niż raz na 2 tygodnie. Istnieją sytuacje, kiedy należy robić to nawet codziennie. Należą do nich:

  

- Choroby zakaźne, takie jak odra, grypa czy różyczka (pamiętajmy o szczepieniach!) – jeśli któryś z domowników przechodzi właśnie poważniejszą infekcję wirusową lub bakteryjną, staraj się zmieniać jego pościel przynajmniej raz na 2 dni.

  

- Choroby pasożytnicze, na przykład wszawica, ponieważ pościel stwarza doskonałe warunki do rozwoju tego rodzaju organizmów.

  

- Plamy pochodzenia biologicznego, chyba nie musimy tłumaczyć, z jakim dyskomfortem może wiązać się spanie w pościeli wybrudzonej krwią czy moczem, prawda?

  

Tego nie rób, czyli jakich błędów nie popełniać, pielęgnując pościel?

Ostatnią rzeczą, o której należy wspomnieć, są błędy, jakie najczęściej popełniamy, piorąc i przechowując pościel. Sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z nich i… już nigdy go nie rób ;)

  

1. Niewywracanie pościeli na drugą stronę przed praniem- może to przyczynić się do szybszego blaknięcia kolorów i osłabienia włókien Twojej pościeli.

    

2. Używanie zbyt silnych detergentów, które mają negatywny wpływ nie tylko na stan naszej pościeli, ale też środowisko.

  

3. Niestosowanie się do zaleceń producenta – zanim wrzucisz pościel do pralki i wybierzesz odpowiedni program, upewnij się, jakie są zalecenia danego producenta. Czasami może się bowiem okazać, iż znacząco różnią się one od tego, co znajdziesz w internetowych poradnikach.

  

4. Nadmierne wypełnianie bębna – postaraj się, aby zabrudzona pościel nie zajmowała więcej niż 60% objętości bębna Twojej pralki.

  

5. Niewłaściwe przechowywanie – przechowujesz pościel w kartonach lub w plastikowych i nieszczelnych pojemnikach? To spory błąd, który może Cię słono kosztować, ponieważ w tego rodzaju pudełka to pożywka dla pleśni czy moli domowych. Najlepiej przechowywać pościel w specjalnie przeznaczonych do tego przegródkach, które znajdziesz w większości łóżek, lub w przestronnej szafie i w pojemnikach zapewniających odpowiednią wentylację. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również trzymanie pościeli w wygodnych workach próżniowych, które znajdziesz poniżej:

  

   

Więcej porad dotyczących właściwej pielęgnacji materiałów znajdziesz w artykułach:

  

Dodane: 2019-03-05