Dywan potrafi odmienić każde wnętrze: nadaje przytulnego charakteru minimalistycznemu pomieszczeniu, jest przyjazną odmianą faktury pod stopami w łazience, przyciąga wzrok w monotonnie urządzonym pokoju. Jednak, aby wyglądał dobrze, trzeba o niego dbać – nie tylko od święta. Regularne odkurzanie i usuwanie plam powinno wejść nam więc w nawyk.

  

Dzisiaj podpowiadamy, jak wyprać dywan, który wymaga odświeżenia. Sprawdźmy, co lepiej wykorzystać do czyszczenia dywanów: odkurzacz z funkcją piorącą, domowe środki czy może specjalistyczne preparaty.

kot na brudnym dywanie

Najważniejsza zasada: dywan czyścimy na bieżąco

W niejednym domu odkurzanie dywanów jest tym z obowiązków, który chętnie oddajemy innym domownikom. Nic dziwnego, to czasochłonne i nierzadko męczące zajęcie, szczególnie, kiedy do wyczyszczenia mamy dużą powierzchnię lub problematyczne dywany, chociażby te z długim włosiem. Regularne odkurzanie to jednak podstawa, aby dywany zachowały świeżość i elegancki wygląd. Wtedy ich dokładne pranie raz na jakiś czas nie powinno sprawić nam kłopotu.

  

Ci, którzy nie pałają miłością do odkurzania, polubią się z robotem sprzątającym, czyli po prostu odkurzaczem automatycznym. Sam będzie poruszał się po domu, zbierając kurz i pył z podłóg. Możemy sterować nim za pomocą pilota lub wyznaczyć mu ścieżki, po których powinien się poruszać. Pamiętaj jednak, że takie urządzenie nie usunie wszystkich zanieczyszczeń (na przykład tych, które tkwią głęboko w dywanie).

  

Jeśli wolisz tradycyjne odkurzanie, dobrze jest raz na jakiś czas wspomagać się szczotką do czyszczenia dywanów lub odkurzaczem ręcznym. Dzięki niemu łatwo dotrzesz w głąb splotu dywanu i usuniesz to, z czym nie poradził sobie odkurzacz.

Jak wyczyścić dywan z plam?

Jak wyprać dywan, na którym znajdują się zarówno stare, jak i świeże plamy? Najważniejsze, by nie dopuszczać do takich sytuacji i każdy ślad po rozlanej cieczy usuwać jak najszybciej. Podstawową zasadą jest niewcieranie plam, ale ich delikatne osuszanie, na przykład za pomocą ręcznika papierowego. Jak sprawnie poradzić sobie z plamami?

  

Niezastąpione ocet i woda

Zastosowanie octu i wody do czyszczenia domowych sprzętów opisywaliśmy nie raz (pomogą Ci chociażby w przypadku brudnego piekarnika). Okazuje się, że wykorzystanie tych substancji jest zasadne również w przypadku zabrudzonych wykładzin. Jak wyprać dywan za ich pomocą?

  

Odkurz dywan, a następnie na zabrudzone miejsca nałóż pastę z sody (łyżkę sody mieszamy z kilkoma kroplami wody do uzyskania gładkiej konsystencji). Nakładaj ją od zewnątrz ku środkowi. Możesz pozostawić pastę na kilka minut i zmyć wodą. Na plamy pomoże też mieszanka wody i octu (pół szklanki octu na szklankę wody), którą możesz nałożyć za pomocą gąbki do mycia naczyń lub szmatki.

  

Sposób na tłuste plamy

Tłuste plamy są trudniejsze do usunięcia, ale pozbycie się ich jest możliwe. Jeśli ocet ani soda nie dadzą sobie z nimi rady, możemy sięgnąć po mąkę ziemniaczaną. Nie mieszamy jej z wodą, ale po prostu posypujemy nią zabrudzony fragment dywanu. Substancja w ciągu kilku godzin powinna rozpuścić tłuszcz. Później wystarczy usunąć mąkę za pomocą odkurzacza.

  

Co z wylanym winem?

Wylane na dywan wino, szczególnie czerwone, potrafi przyprawić o ból głowy. Bez obaw, z wyczyszczeniem dywanu i w tym przypadku można sobie poradzić. Przede wszystkim natychmiast po powstaniu plamy osusz ją ręcznikiem papierowym, ale nie wcieraj ani nie rozprowadzaj płynu. Jak wyczyścić dywan takiej sytuacji? Zasyp plamę sodą oczyszczoną i pozostaw na kilka godzin – po winie nie powinno być śladu.

  

Kiedy domowe środki nie zadziałają, warto wypróbować też preparaty dostępne w sklepach. Pamiętaj jednak, że najczęściej są to silnie działające substancje, dlatego zanim nałożysz je na całą plamę, sprawdź, jak efekt będzie widoczny na małym skrawku dywanu: czy nie pojawiły się przebarwienia oraz czy nie zmieniła się struktura włosia. W przypadku odbarwień do preparatu możesz dodać łyżkę octu lub kwasu cytrynowego, które zneutralizują obecny w nim chlor, i spróbuj wyczyścić dywan ponownie.

jak wyprac dywan

Jak wyprać dywan, korzystając z odkurzacza?

Prawidłowe czyszczenie dywanu to nie tylko jego systematyczne odkurzanie i usuwanie plam, ale i sprzątanie na mokro. Wykładzinę warto raz na jakiś czas wyprać, szczególnie wtedy, gdy w domu przebywają alergicy, małe dzieci lub osoby z obniżoną odpornością.

  

Wtedy pomoże nam odkurzacz przeznaczony do prania dywanów. Warto wiedzieć, że niektóre modele potrafią czyścić powierzchnie i na sucho, i na mokro – nie zawsze musimy więc inwestować w dodatkowe urządzenie.

  

Jak prać dywan za pomocą takiego odkurzacza? Każdy z tego typu sprzętów posiada dwa zbiorniki: jeden na wodę z detergentem, drugi na usuwaną zabrudzoną ciecz. Pranie zaczynamy od nałożenia na dywan aktywnej piany, którą wytwarza odkurzacz. Warto zostawić ją na kilkanaście minut, by środek mógł mocniej zadziałać. Po tym czasie czyścimy dywan za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem. Woda, wnikając w strukturę dywanu, rozpuści brud.

  

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wybrać odkurzacz dla siebie, zapoznaj się z naszym poradnikiem.

  

Pozostaje pytanie: jak często prać dywan? Dużo zależy tu od natężenia ruchu w pomieszczeniu, ale nie tylko. Pierz dywany częściej, gdy w domu przebywają zwierzęta. Najlepiej jest to robić raz do roku – tak częste czyszczenie dywanu wpłynie na jego dobry wygląd i zapobiegnie namnażaniu się bakterii.

  

Polecane odkurzacze piorące

 • ZELMER ZVC762SP Sprawdź
  RABAT 6% z kodem RABAT
  Dostępny w promocji
  Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.
 • MPM AQUARIAN MOD-30 Sprawdź
  Dostępny w promocji
  Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.

Podsumowanie – jak prać dywan?

Tak, jak w przypadku sprzętów i mebli domowych, tak również w przypadku czyszczenia dywanu – najważniejsza jest częstotliwość. Warto prać dywan raz do roku, a odkurzać co najmniej raz w tygodniu. Piękny dywan to prawdziwa ozdoba domu, warto więc zadbać, by była nią jak najdłużej.

  

Polecamy pozostałe poradniki o tym, jak dbać o domowe tekstylia:

Jak prać i suszyć pościel?

Jak prać firanki?

Jak prać ręczniki?

Jak prać buty?

Dodane: 2019-04-11