Tradycyjne płyty gazowe powoli odchodzą do lamusa. Od kilku lat ich miejsce coraz śmielej zastępują nowoczesne płyty ceramiczne czy indukcyjne. Czym różnią się od siebie oba rozwiązania? W czyim przypadku lepiej sprawdzi się płyta ceramiczna, a w czyim indukcyjna? Wreszcie – jaki jest łączny kosz każdego z urządzeń? Wyjaśniamy.

   Gotowanie na plycie indukcyjnej

  

Jak działa płyta indukcyjna, a jak ceramiczna? Najważniejsze różnice.

Dla części osób sporym zaskoczeniem może być fakt, że mechanizm działania płyty ceramicznej i indukcyjnej jest znacząco inny. Na pozór przecież oba urządzenia wyglądają niemal dokładnie tak samo; gładka powierzchnia, elegancki kolor, subtelnie zaznaczone miejsca, na których należy stawiać naczynia – niewielu z nas na pierwszy rzut oka potrafiłoby odróżnić, z którą z płyt ma właśnie do czynienia. Na czym polega więc odmienność działania każdej z płyt?

  

Zasady działania płyty ceramicznej

Tym, co odpowiada za działanie płyty ceramicznej, są specjalne grzałki, które, nagrzewając wybrane przez nas pola grzewcze, stopniowo oddają swoją energię naczyniom. Samo nagrzewanie płyty ceramicznej trwa nawet kilka minut, dlatego musimy liczyć się z wydłużonym czasem samego gotowania. Rozwiązaniem tego problemu mogą być płyty ceramiczne wyposażone w lampy halogenowe, które osiągają odpowiednią temperaturę już w kilka sekund, jednak obecnie są one jeszcze rzadkością.

  

Włączona płyta ceramiczna może być bardzo gorąca, na co szczególnie muszą uważać rodzice ciekawskich maluchów, które – jak dobrze wiemy – zazwyczaj garną się do pomocy w przygotowywaniu posiłków.

  

Powtórka z fizyki, czyli jak działa płyta indukcyjna?

Zupełnie inaczej wygląda natomiast działanie płyty indukcyjnej. Sercem takiego urządzenie jest bowiem cewka indukcyjna. Odpowiedzialna jest ona za wytwarzanie zmiennego pola magnetycznego, w wyniku którego powstają tzw. „prądy wirowe”, przekazujące wytworzoną energię do dna podgrzewanego naczynia.

  

Cechą charakterystyczną płyty indukcyjnej jest to, że nawet po wielogodzinnej pracy pozostaje ona stosunkowo chłodna. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśnienie jest proste: energia potrzebna do wytworzenia ciepła przekazywana jest jedynie do postawionego na niej naczynia. Aby tak się stało, musimy jednak posiadać garnki ferromagnetyczne lub specjalne podstawki, umożliwiające przygotowywanie potraw w naczyniach nieprzystosowanych do indukcji (z racji niewielkiego komfortu użytkowania stosuj je jednak tylko w wyjątkowych sytuacjach). O samych garnkach indukcyjnych będziemy pisać w dalszej części artykułu.

   

Płyta indukcyjna czy płyta ceramiczna? Wady i zalety każdego rozwiązania.

  

Najważniejsze zalety płyt indukcyjnych

  

Wygoda

Tym, co przemawia na korzyść płyt indukcyjnych, jest przede wszystkim ogromna wygoda użytkowania. Fakt, że taka płyta niemal w ogóle się nie nagrzewa, sprawia, że po skończonym gotowaniu możemy od razu usunąć z niej ewentualne zabrudzenia. W przeciwieństwie do ich ceramicznych odpowiedników nie musimy bowiem czekać, aż taka płyta całkowicie ostygnie. Płyta indukcyjna minimalizuje również ryzyko wystąpienia przypaleń, dzięki czemu do jej czyszczenia wystarczy jedynie szmatka i łagodny środek myjący.

  

Bezpieczeństwo

A skoro o ryzyku mowa… Chyba każdy z nas wie, z jakim niebezpieczeństwem może wiązać się korzystanie z niektórych płyt kuchennych – zwłaszcza jeśli mówimy o tych zasilanych gazowo. Masz skłonność do niewyłączania kuchenki po skończonym gotowaniu? Decydując się na płytę indukcyjną, przestaniesz zaprzątać sobie tym głowę. Jedyną konsekwencją, jaka wiąże się z niewyłączoną płytą indukcyjną, będzie… nieco wyższy rachunek za prąd ;) Część urządzeń wyposażona jest również w funkcję, dzięki której płyta po dłuższym czasie nieużywania wyłączy się automatycznie. Młodzi rodzice z pewnością docenią funkcję blokady, która ma za zadanie chronić przed przypadkowym włączeniem urządzenia przez malucha. Znajdziesz je między innymi w płycie indukcyjnej Boscha czy Amiki.

  

Świetna wydajność

Dzięki specjalnie zaprojektowanym systemom wydajność płyt indukcyjnych wynosi nawet 90%. Dla porównania – efektywność płyt ceramicznych sięga 60%, a gazowych… poniżej 50%. Co dla Ciebie oznacza? Niemal cała energia potrzebna do nagrzania potrawy w przypadku płyty indukcyjnej jest przekazywana do garnka. Gwarantuje to zarówno szybszy czas gotowania, jak i niższe rachunki za prąd.

  

Łatwość obsługi

Obsługa płyty indukcyjnej jest dziecinnie prosta. Wynika to nie tylko z mnogości funkcji, w jakie wyposażone jest większość tego rodzaju płyt, ale też intuicyjnych przycisków, umożliwiających ustawienie najlepszej na dany moment temperatury.

  

Plyta indukcyjna    

Wady płyt indukcyjnych

  

Wysoki koszt płyty

Nie ma co ukrywać – płyta indukcyjna należy do jednego z najdroższych urządzeń AGD. Chcąc kupić wydajną 4-palnikową płytę indukcyjną, musimy liczyć się z wydatkiem przynajmniej 1000 zł. Inwestycja ta po jakimś czasie powinna nam się jednak zwrócić – zwłaszcza jeśli mamy dużą rodzinę i większość posiłków staramy się przygotowywać w domu.

  

Duże koszty naprawy

Pęknięta płyta indukcyjna to same kłopoty. Pierwszym, co musisz robić, kiedy zauważysz uszkodzenie na płycie indukcyjnej, jest jej natychmiastowe odłączenie od źródła zasilania – uszkodzona powierzchnia może być bardzo niebezpieczna.

  

Samodzielne usunięcie usterki nie wchodzi grę, natomiast koszt wezwania fachowca może okazać się naprawdę wysoki. Korzystanie z delikatnej płyty indukcyjnej wymaga więc od nas szczególnej ostrożności.

  

Konieczność zakupu garnków ferromagnetycznych

Specyfika działania płyty indukcyjnych wiąże się z koniecznością wymiany garnków na te, które posiadają ferromagnetyczne właściwości. Poznasz je po tym, że bez problemu przyciągną one kawałek magnesu. Są one droższe od standardowych emaliowanych garnków, jednak dzięki bardzo solidnemu zazwyczaj wykonaniu będą Ci służyć latami.

  

Naczynia ferromagnetyczne – to Ci się przyda!

  

    

Wady i zalety płyt ceramicznych

Do głównych zalet płyt ceramicznych należą:

  

niska cena urządzenia

Single oraz osoby gotujące sporadycznie na pewno docenią fakt, że najtańsze 2-palnikowe płyty ceramiczne można znaleźć już za nieco ponad 400 zł. Decydując się na klasyczną płytę z 4 palnikami, musimy przeznaczyć na ten cel niewiele więcej, bo ok. 650 zł. W porównaniu ze stosunkowo drogimi płytami indukcyjnymi robi to sporą różnicę.

  

stylowy design

Jak pisaliśmy wcześniej, pod względem wizualnym płyta ceramiczna w niczym nie ustępuje swojemu indukcyjnemu odpowiednikowi. Jej elegancki wygląd znakomicie sprawdzi się w kuchni urządzonej w nowoczesnym stylu.

  

możliwość korzystania z używanych dotąd garnków

Masz słabość do nieco vintage’owych akcesoriów? A może masz w swojej kuchni garnki, które darzysz szczególnie dużym sentymentem? Z płytą ceramiczną to nie kłopot. W przeciwieństwie do płyty indukcyjnej bez problemu umieścisz na niej wszystkie naczynia, z których korzystałeś dotąd na starej kuchence.

  

Ogromną zaletą wielu płyt ceramicznych jest również możliwość przyrządzania potraw w naczyniach o tak nieregularnych kształtach, jak brytfanna. Przykładami takich płyt ceramicznych są: ET 675FNP1 E Siemensa czy PKN 651FP1 E Boscha.

  

Kilka słów o wadach płyt ceramicznych

Niestety, płyty ceramiczne nie są urządzeniami pozbawiobymi wad. Zaliczyć do nich można przede wszystkim:

  

dłuży czas gotowania

Z racji dość długiego nagrzewania gotowanie na płycie ceramicznej jest zdecydowanie bardziej czasochłonne, niż ma to miejsce w przypadku jej indukcyjnego odpowiednika. Dłuższy czas nagrzewania wiąże się też, niestety, z nieco wyższymi rachunkami za prąd.

  

mniejszą wydajność

Wydajność płyt ceramicznych w porównaniu z nowoczesnymi płytami indukcyjnymi jest nawet 50% mniejsza. Sporo ciepła, które produkowane jest przez taką płytę, przekazywane jest bowiem do otoczenia, co może mieć negatywny wpływ na stan Twojego portfela. Mimo niskiej ceny samej płyty ceramicznej wydatek ten z czasem może więc okazać się dla nas nieopłacalny.

  

Jak czyścić płytę indukcyjną? O czym należy pamiętać, czyszcząc płytę ceramiczną?

Ci z nas, którzy pamiętają z dzieciństwa ciężkie żeliwne kuchenki gazowe, na jakich gotowały nasze mamy i babcie, wiedzą, jak uciążliwe bywało później ich czyszczenie. Łatwość obsługi płyt indukcyjnych i ceramicznych sprawia, że czyszczenie ich powierzchni trwa dosłownie chwilę. Jeśli jesteś posiadaczem kuchenki ceramicznej, pamiętaj jednak, aby odczekać jakiś czas, aż płyta całkowicie ostygnie. Zawarte w środkach czyszczących substancje chemiczne pod wpływem ciepła zaczynają produkować szkodliwe dla naszego zdrowia opary (nie wspominając o oparzeniach, o które, dotykając rozgrzanej powierzchni, przecież nietrudno).

  

Jak czyścić płytę indukcyjną i ceramiczną? Najprostszą odpowiedzią jest: jak najdelikatniej. Tego rodzaju płyty są stosunkowo podatne na uszkodzenia i zarysowania, dlatego do ich czyszczenia używaj tylko miękkiej ściereczki i łagodnych płynów myjących lub specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia płyt kuchennych.

  

Akcesoria do czyszczenia płyt indukcyjnych i ceramicznych – kilka naszych propozycji

  

  

Płyta indukcyjna – wybrane modele

  

Płyta indukcyjna Whirpool ACM 808/BA/WH

Gratka dla miłośników oryginalnej aranżacji wnętrz. Biała płyta indukcyjna od Whirpoola to ciekawa alternatywa dla typowej dla tych urządzeń czerni. Tym, co ma dla Ciebie szczególne znaczenie, jest oszczędność energii? Dzięki funkcji EcoBooster ilość rozproszonego w powietrzu ciepła wynosi mniej niż 10%.

  

 • WHIRLPOOL ACM 808/BA/WH Sprawdź
  Dostępny w promocji
  Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.

  

Płyta indukcyjna Amica PI6544NSU

Płyta ta przypadnie do gustu tym z nas, którzy na co dzień muszą gotować dla dużej rodziny. Zwiększona powierzchnia grzejna pozwala umieścić na niej naczynia w nawet najbardziej ekscentrycznym kształcie. Dzięki funkcji Booster jeszcze bardziej skrócisz czas potrzebny do podgrzania ulubionej potrawy.

  

  

Płyta indukcyjna Bosch PIF651FC1E

Ostatnią z polecanych przez nas dzisiaj płyt indukcyjnych jest Bosch PIF651FC1E. Podobnie jak w przypadku Amiki płyta ta wyposażona jest w funkcję poszerzania pola. Funkcja DirectSelect oraz dodatkowe zabezpieczenia przed dziećmi to gwarancja bardzo wysokiego bezpieczeństwa urządzenia.

  

 • BOSCH PIF651FC1E Sprawdź
  Dostępny w promocji
  Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.

  

Przegląd najpopularniejszych płyt ceramicznych

  

Płyta ceramiczna Amica PC 6400 ZL

Bestsellerowa płyta ceramiczna Amiki mimo niewielkiej ceny zaskakuje mnogością przydatnych funkcjonalności. Do najciekawszych z nich należą: system automatycznego podgrzewania, który po określonym czasie obniża temperaturę pola grzejnego, oraz wskaźnik ciepła resztkowego, informujący, kiedy płyta całkowicie ostygnie.

  

Dzięki skokowej regulacji oraz blokadzie chroniącej przed przypadkowym włączeniem Twoja płyta zużyje tylko tyle prądu, ile jest naprawdę konieczne. Kliknij i dowiedz się o niej więcej.

  

Płyta ceramiczna Siemens T875LMP1D

Cierpliwość nie jest Twoją najmocniejszą stroną? Technologia powerBoost, w jaką wyposażona jest płyta ceramiczna T875LMP1D, umożliwia automatyczne zwiększenie mocy grzewczej wybranej płyty, przez co łączny czas gotowania może być krótszy nawet o 50%. Zapominalscy z pewnością docenią zaś funkcję timera, który pozwala nam na własnoręczne ustawienie maksymalnego czasu pracy płyty.

  

  

Płyta ceramiczna Electrolux EHF46547XK

Płytę tę pokochają wszyscy... miłośnicy ryb. Wynika to z wyposażenia płyty w specjalne pole grzejne, które pozwala na równomierne ogrzanie patelni przeznaczonej do smażenia ryb i owoców morza. Dzięki niezwykle intuicyjnemu panelowi sterującemu bez kłopotu ustawisz idealną temperaturę nagrzewania dla każdej przyrządzanej potrawy.

  

 • ELECTROLUX EHF46547XK Sprawdź
  Dostępny w promocji
  Nie wszystkie promocje, którymi jest objęty produkt, mogą się ze sobą łączyć. Informacje o możliwości łączenia się ofert promocyjnych zawarte są w regulaminach każdej z promocji na neonet.pl.

   

Remontujesz kuchnię? Śledź naszego bloga i sprawdź, jak wybrać pozostałe sprzęty AGD!  

Dodane: 2019-04-10